W Polsce każdego roku diagnozuje się około 18 tysięcy zachorowań na raka jelita grubego, który jest trzecim co do częstości występowania nowotworem złośliwym u mężczyzn i drugim u kobiet. Nowotwór jelita grubego bardzo często rozwija się przez długie lata, nie dając żadnych objawów. To jeden z przykładów "cichego zabójcy". Dane pochodzące z dolnośląskich szpitali pokazują, że pacjenci na leczenie trafiają zbyt późno – w zaawansowanym stadium choroby nowotworowej.
To właśnie dlatego samorząd województwa dolnośląskiego wspólnie z marszałkowskim szpitalem – Dolnośląskim Centrum Onkologii we Wrocławiu realizuje Program Profilaktyki Raka Jelita Grubego. Program oparty jest na szybkich testach, dzięki którym możliwe jest oznaczenie krwi utajonej w kale, niewidocznej gołym okiem. Testy są pierwszym etapem w diagnostyce raka jelita grubego i uzupełniają w tym zakresie badania przesiewowe – kolonoskopię. Pacjent wraz z pozytywnym wynikiem testu otrzymuje informację gdzie może wykonać badanie kolonoskopowe, ze szczególnym uwzględnieniem ośrodków najbliższych miejscu jego zamieszkania. W ten sposób, jeśli wykryte zostaną zmiany nowotworowe, pacjent trafi na ścieżkę kompleksowej opieki onkologicznej. Dolnośląski Program Profilaktyki Raka Jelita Grubego, to projekt skoncentrowany na wczesnym wykrywaniu choroby, tak, żeby umożliwić pacjentowi szybkie leczenie. To projekt, który dzięki prostym do wykonania testom na krew utajoną w kale, ma zwiększyć dostęp do profilaktyki zdrowia Dolnoślązaków, w tym mieszkańców powiatu oławskiego.
Program, który w gminie J-L wystartuje 5 lipca, skierowany jest do osób w wieku 50-65 lat (niezależnie od wywiadu rodzinnego), w wieku 40-49 (jeśli mają krewnego pierwszego stopnia, u którego rozpoznano raja jelita grubego) oraz w wieku 25-49 (ze stwierdzoną mutacją genetyczną). By wziąć udział w programie, należy wypełnić ankietę uczestnictwa i pobrać bezpłatny zestaw testowy do samodzielnego wykonania w domu. Następnie złożyć wykonany test w placówce, w której został pobrany. W przypadku Jelcza-Laskowic będzie to Przychodnia Rejonowo-Specjalistyczna. Również tam po około 14 dniach będzie czekał wynik.
22 czerwca w Urzędzie Miasta i Gminy burmistrz Bogdan Szczęśniak i wicemarszałek Marcin Krzyżanowski podpisali deklaracje współpracy. W spotkaniu uczestniczyli również sekretarz Dariusz Koprowski, prezes Przychodni Rejonowo-Specjalistycznej Janusz Bolanowski oraz radni: Janina Hernas i Łukasz Dudkowski.
Napisz komentarz
Komentarze