To między innymi pomysł oławskiego Starostwa Powiatowego, które szeroko informuje o tej akcji (poniżej). Kilka dni temu starosta powiedział nam: - Jest to ciekawe wydarzenie, do którego udało nam się namówić burmistrza i razem to współfinansujemy. Zapraszamy wszystkich. To coś nowego, a zależy mi na tym, aby te więzi, które łączą Oławę z Sobieskimi podtrzymywać, bo mam wrażenie, że to przycichło, a uważam że to błąd. Wszyscy szukają różnych sposobów na promocje swoich miast, my też mamy swojego koguta wokół, którego buduje się marketing i dobrze, ale to wszytko jest powtarzalne. Tu jest historia z kimś wielkim i tak naprawdę pół Polski obecnej zachodniej nie ma nic wspólnego z Sobieskimi oprócz Oławy i powinniśmy to wykorzystać!
Pomnik Króla Jana III Sobieskiego z wizytą w Oławie!
W 2021 roku obchodzimy 320. rocznicę przyjścia na świat Marii Klementyny Sobieskiej, wnuczki Króla Polski Jana III Sobieskiego. Obecność w Oławie pomnika dziadka tej sławnej oławianki, goszczącego tutaj dokładnie w dniu jej urodzin, będzie miała zatem dla społeczności lokalnej wymiar symboliczny i historyczny W dniach od 9 do 18 lipca br. przed wejściem do oławskiego Ratusza będzie prezentowany pomnik przedstawiający Króla Polski Jana III, z insygniami wraz z szarżą polskiej husarii, podczas natarcia na wojska osmańskie. W sobotę 17 lipca (od godz. 15:00) odbędą się oficjalne uroczystości. Monument kilka lat temu, w 335. rocznicę wiktorii wiedeńskiej, miał stanąć na wzgórzu Kahlenberg w Wiedniu, co jak wiemy nie spotkało się niestety z przychylnością władz lokalnych stolicy Austrii. Od tego czasu pomnik, którego autorem jest prof. Czesław Dźwigaj, goszczony był już przez kilka polskich miast. Teraz z taką inicjatywą wystąpił samorząd Powiatu Oławskiego. W realizację przedsięwzięcia zaangażowane są: Starostwo Powiatowe w Oławie, Urząd Miejski w Oławie, Fundacja Ars Restituta z Krakowa i Związek Szlachty Rzeczypospolitej z siedzibą w Brzegu. Warto nadmienić, że budowę pomnika sfinansowały, obok osób prywatnych i firm, spółki Skarbu Państwa. Wymiary pomnika robią wrażenie, jak też przystało na upamiętnienie Króla Polski, zwycięzcy spod Wiednia: waga - około 4 ton, 3 metry wysokości i niemal 8 metrów długości.
Dla nas, mieszkańców Ziemi Oławskiej, wymiaru symbolicznego nabiera obecność w Oławie pomnika Jana III, którego historia i tradycja utożsamiana jest często z rodem Sobieskich. Tutaj bowiem w latach 1691-1734 urzędował jego syn Jakub, który mając niespełna 16 lat wraz z ojcem wziął udział w bitwie wiedeńskiej 1683 r., a w późniejszym okresie, po śmierci ojca stał się pretendentem do tronu polskiego. Ważną również postacią dla Oławy była najmłodsza córka królewicza i księżniczki Jadwigi Elżbiety von Pfalz-Neuburg - Maria Klementyna Sobieska. Wnuczka króla urodzona 17 lipca 1701 r., to późniejsza tytularna królowa Zjednoczonego Królestwa Anglii, Szkocji i Irlandii. Klementyna jest jedną z czterech kobiet, obok 148 papieży, które po śmierci dostąpiły zaszczytu pochówku w Bazylice św. Piotra na Watykanie. 31 grudnia 2020 r. obchodziliśmy 300. rocznicę urodzin syna Klementyny - Karola Edwarda Stuarta, który jest dla Szkotów wielkim bohaterem. To on w 1745 r. poprowadził powstanie jakobickie i do dzisiaj jest symbolem walki o niepodległość Szkocji.
Akcentem mocno wiążącym pomnik z osobą królewicza Jakuba oraz z jego córką Klementyną jest wizerunek Matki Boskiej Loretańskiej Sobieskich. Według źródeł historycznych obraz ten został znaleziony w 1683 r. przez hetmana wielkiego koronnego Stanisława Jabłonowskiego, w czasie walk pod Wiedniem i od razu uznany przez króla Jana III Sobieskiego za symbol zwycięstwa nad armią turecką. Historię malowidła zrelacjonował na piśmie w 1730 r. królewicz Jakub, za usilną namową swej córki, właśnie Klementyny; relację tę znano z dwóch egzemplarzy, znajdujących się w Watykanie i (do 1939 r.) w Archiwum Radziwiłłowskim w Warszawie. Ten niepozorny wizerunek maryjny, od początku otoczony przez Jana III kultem, był jedną z najcenniejszych zdobyczy, jaką król przywiózł spod Wiednia. Dzisiaj oryginał tego obrazu znajduje się w rękach księcia Macieja Radziwiłła, który podczas oławskich uroczystości przekaże kopię tego wizerunku jako dar dla Ziemi Oławskiej.
Program uroczystości - sobota 17 lipca
Godz. 15:00
- oficjalne powitanie pomnika Króla Jana III Sobieskiego przed wejściem do oławskiego ratusza
Godz. 16:00 - 17:30
- otwarcie wystawy "Maria Klementyna Sobieska. Oławianka z tytułem królowej Wielkiej Brytanii" oraz panel dyskusyjny przed ratuszem
Godz. 18:00
- Msza św. i koncert muzyki Króla Jana III Sobieskiego w kościele pw. św. Apostołów Piotra i Pawła w Oławie; ceremonia przekazania przez księcia Macieja Radziwiłła daru - kopii cudownego obrazu Matki Boskiej Loretańskiej Sobieskich; otwarcie wystawy Sobiescy i ich kult Wizerunku Maryjnego
(WOKL)
Napisz komentarz
Komentarze