- Taśmy Greensteap produkujemy od 2007 r. w ilości 10 000 ton rocznie, co daje średnio kilkaset tysięcy kilometrów rocznie - mówi Małgorzata Kot, dyrektor personelu i komunikacji w Grupie ERGIS. - Nasze taśmy są w 100% produkowane z recyklatów , czyli z przetworzonych butek PET. - Niestety, od kilku lat utrzymuje się na rynku niekorzystny trend - ceny recyklatów są wyższe niż surowców pierwotnych, co wynika m.in. z ciągle niskiego poziomu zbiórki selektywnej w Polsce.
Taśmy PET w oławskim zakładzie Grupy Ergis produkowane są ze zmielonych płatków PET. Butelki pozyskiwane są m.in. z Zakładu Gospodarki Odpadami w Gaci.
- Nasz zakład w Płocku selekcjonuje butelki, oczyszcza je, myje, dokonuje separacji kolorów i dostarcza gotowe płatki PET, które wykorzystywane są ponownie do produkcji butelek, taśm, lub folii PET, czyli opakowań towarów, jakie widzimy na większości półek sklepowych - mówi dyrektor zarządzający w oławskim oddziale firmy Ergis S.A. Grzegorz Kędzierski.
Zrobienie taśmy PET z recyklatu jest o tyle proste, że łatwiej odzyskać materiał z rynku, a metoda recyklingowania jest znana od dawna. W takich krajach jak Niemcy czy kraje Beneluksu, gdzie mamy system kaucyjny, odzysk sięga nawet 99%. W Polsce to zaledwie ok.45%, więc mamy jeszcze sporo do zrobienia.
Nie tylko taśma, bo i folia
W oławskim zakładzie Grupy Ergis produkowana jest też folia stretch - to folia polietylenowa, czyli z zupełnie innego surowca niż folia PET. Do tej pory była produkowana w 100% z tzw. surowców prime, czyli petrochemicznych. Teraz ma się to zmienić.
- Rozpoczęliśmy proces inwestycyjny, który łączy się z przebudową maszyn i zaczęliśmy wykorzystywać zbierany z rynku odpad w postaci zużytej folii, by z powrotem wykorzystywać go w produkcji - mówi dyrektor Kędzierski. - Wiele rzeczy jest recyklingowalnych i zawracanych do powtórnego użytku, ale w innych aplikacjach, czyli do produkcji czegoś innego. Nasza filozofia jest taka, żeby zawracać zbierane odpady plastikowe do produkcji tego samego. To wtedy ma większy sens. Jest to bardziej filozofia firmy niż biznes, bo na razie nie zawsze idzie to w parze z ekonomią.
Dlaczego? Przemysł petrochemiczny wymaga wielkich nakładów, ale to są też bardzo rentowne przedsięwzięcia, potrafiące być konkurencyjne wobec materiałów wyprodukowanych z recyklingu. Stad idea Komisji Europejskiej, aby wprowadzić opłatę za wykorzystanie w procesie produkcji plastiku, który nie podlega recyklingowi. To już jest w budżetach unijnych, obowiązuje od tego roku. Na razie państwa członkowskie wzięły to na siebie, to jest to słynne 800 euro za tonę wprowadzonego i surowca bez recyklatu. Teraz to każdy kraj płaci określoną kwotę, w zależności od ilości wprowadzonego surowca.
- Natomiast jeżeli zawrócimy recyklat do ponownej produkcji, to będziemy z tej opłaty zwolnieni - tłumaczy dyrektor Kędzierski. - Jeżeli ona będzie obciążała producentów, czyli nas, to wtedy na pewno będzie to miało także podstawy ekonomiczne. Spowoduje, że producenci zaczną w większym stopniu używać recyklatów, bo obecnie, uczciwie mówiąc, jest to jakiś problem. Musimy jednak zmieniać myślenie i zwiększać obecność recyklatu w produkcji. Obecnie w produkcji folii stretch na świecie nie ma firm, które wykorzystują użytą folię do ponownej produkcji. My jesteśmy pierwsi, jako pierwsi testujemy taką możliwość. Zaczęliśmy od zmodyfikowania linii produkcyjnej, to jest nowatorskie rozwiązanie, dopiero wdrażane. Plan jest taki, aby dojść do 30% recyklatu w naszych produktach. Jeszcze tego nie osiągnęliśmy, ale 10% już mamy. Problem jest w tym, że folię zawsze można wytłoczyć, ale ona nie będzie spełniała swojego zadania, zmieni swoje pierwotne właściwości, np. nie będzie się tak rozciągała jak powinna. A nie o to chodzi. Bo przecież na tej rozciągliwości opiera się jej zadanie, czyli ochrona towarów przed uszkodzeniem.
Filarami strategii Grupy są:
- Ekspansja
Międzynarodowy charakter Grupy ERGIS pozwala na ciągłe poszerzanie oferty produktowej, wykorzystywanie efektów synergii między spółkami Grupy oraz optymalizację zakupów surowców strategicznych. Spółka realizuje proeksportową strategię, dzięki której udział eksportu w sprzedaży ogółem stale rośnie i w kluczowych dla Grupy polach działalności przekracza 50%. Ugruntowana pozycja lidera w regionie środkowoeuropejskim, a także ekspansja na rynki zachodnie, realizowana przez akwizycję spółek niemieckich, pozwala z optymizmem i ambicjami patrzeć w przyszłość.
- Innowacyjność i wydajność
Nowoczesna infrastruktura i zoptymalizowany park maszynowy są gwarantami naszego sukcesu. Jako wiodący przetwórca tworzyw sztucznych i producent opakowań, Grupa ERGIS stosuje najnowocześniejsze rozwiązania w zakresie technologii i organizacji produkcji. Nieustannie pracuje nad doskonaleniem systemów zarządczych i procesów produkcyjnych, by jak najlepiej spełniać oczekiwania klientów.
- Zarządzanie jakością i środowiskiem
Jakość ma dla Grupy fundamentalne znaczenie. Pierwszy audyt certyfikacyjny ISO odbył się w lutym 2000 r. Kolejne certyfikaty, otrzymywane w latach 2000-2009, objęły kolejno produkcję wszystkich wyrobów. Obecnie firma może pochwalić się certyfikatem ISO 9001 i ISO 14001 - szczególnie ważnym dla branży tworzyw sztucznych, potwierdzającym zgodność naszych działań z Systemem Zarządzania Środowiskowego.
- Dbamy o to, co nas otacza - mówią w Grupie. - Przywiązujemy wielką wagę do ochrony środowiska naturalnego. Stosujemy najnowsze techniki recyklingu tworzyw sztucznych, by jak najlepiej chronić środowisko naturalne. Rozumiemy i doceniamy pojęcie kapitału ludzkiego. Jak przystało na zdobywcę tytułu Grand Prix Odpowiedzialny Pracodawca 2012 dbamy o rozwój zawodowy naszych pracowników i szanujemy ich życie prywatne. Ściśle współpracujemy z lokalnymi organizacjami, starając się angażować w ważne inicjatywy społeczne.
***
Grupa Kapitałowa ERGIS, która od 1998 roku rozwija się poprzez wzrost organiczny i w drodze akwizycji podmiotów zewnętrznych, jest najważniejszym przetwórcą tworzyw sztucznych w Europie Środkowo-Wschodniej. Roczne obroty spółek skupionych w ramach Grupy ERGIS sięgają niemal 800 mln zł, zatrudnienie wynosi niemal 1000 pracowników. Grupa ERGIS jest jednym z głównych w Europie Środkowo-Wschodniej producentem folii stretch i folii nanoErgis, taśm Greenstrap, izolacyjnych folii dla przemysłu budowlanego oraz folii do opakowań spożywczych i farmaceutycznych. Fabryki Grupy zlokalizowane są w Oławie, Wąbrzeźnie, Nowym Sączu, Płocku i Berlinie.
Tekst i fot. Jerzy Kamiński [email protected]
Napisz komentarz
Komentarze