Jak zapobiegać próchnicy? Zabiegi
Próchnica zębów to duży problem nie tylko wśród dzieci, ale również dorosłych. Szacuje się, że może ona dotyczyć połowy polskich przedszkolaków oraz prawie wszystkich osób powyżej 18. roku życia. Przypadłość ta związana jest z niewystarczającą higieną jamy ustnej, a także niewłaściwą dietą bogatą w słodycze i słodzone napoje, a ubogą w magnez, wapń, fosfor oraz witaminy A, D, E i C. Próchnicy można jednak skutecznie zapobiegać. Wystarczy umawiać się na regularne przeglądy dentystyczne. Stomatolog, który podejrzewa ryzyko powstania próchnicy, może zasugerować zabiegi takie jak lakowanie oraz lakierowanie zębów. Wykonuje je wykwalifikowana higienistka stomatologiczna. Szkoła Wrocław dba o to, żeby jej absolwenci byli rzetelnie przygotowani do pracy zawodowej oraz podchodzili do pacjentów z uśmiechem i wyrozumiałością. Zabiegi lakowania i lakierowania są zupełnie bezbolesne, dlatego nie powinny wywołać dyskomfortu nawet u osób, dla których wizyta w gabinecie stomatologicznym wiąże się z dużym stresem.
Lakowanie zębów
Lakowanie zębów to odpowiedź na pytanie, jak zapobiegać próchnicy u dzieci. Polega ono na wypełnieniu bruzd oraz zagłębień preparatem na bazie żywic. W ten sposób szkliwo zostaje zabezpieczone przed osadzaniem się bakterii próchnicotwórczych. Lakowanie zębów można również wykonywać u osób dorosłych. Jeden zabieg wystarcza na kilka lat, jednak jego wykonanie nie zwalnia z dbałości o higienę jamy ustnej.
Lakierowanie zębów
Lakierowanie zębów to kolejny zabieg, który może ustrzec dziecko przed próchnicą. Polega on na pokryciu szkliwa cienką warstwą preparatu z dużą zawartością fluoru. Pierwiastek ten sprawia, że zęby stają się bardziej odporne na działanie kwasów i bakterii próchnicotwórczych. Zabieg można wykonywać zarówno u dzieci, jak i dorosłych. Lakier przeznaczony dla maluchów ma żółty kolor, który ułatwia higienistce lub lekarzowi jego dawkowanie. Jest on również bezpieczny w przypadku połknięcia. Lakierowanie w przypadku dzieci szczególnie narażonych na wystąpienie próchnicy przeprowadza się raz na trzy miesiące. W przypadku osób dorosłych wystarczy raz na pół roku.
Jak zapobiegać próchnicy? Domowe sposoby
Profilaktyka próchnicy to nie tylko regularne przeglądy stomatologiczne i profesjonalne zabiegi, ale także prawidłowa dieta oraz higiena jamy ustnej. Kluczowe jest ograniczenie słodkich napojów i pokarmów. Zawarte w słodyczach cukry proste są rozkładane przez bakterie. W wyniku ich działania tworzą się kwasy, które uszkadzają szkliwo i doprowadzają do powstania mikroubytków. To pierwsze objawy próchnicy, którym można zapobiec, szczotkując zęby po każdym posiłku. Warto wybierać pastę z fluorem, ponieważ pierwiastek ten przyspiesza proces remineralizacji oraz wzmacnia szkliwo. Dzięki temu jest ono bardziej odporne na szkodliwe oddziaływanie kwasów organicznych.
Jak zapobiegać próchnicy poza ograniczeniem słodyczy? Swój codzienny jadłospis warto uzupełnić o produkty bogate w składniki odżywcze, które również biorą udział w mineralizacji szkliwa. Są to witamina D, wapń i fosfor. Należy również pamiętać o piciu wody - wypłukuje ona resztki pokarmu z jamy ustnej, a także sprawia, że organizm wytwarza odpowiednią ilość śliny.
(tekst sponsorowany)
Napisz komentarz
Komentarze