- Od kilku dni wraz z synem próbujemy skorzystać z boiska przy SP nr 2 - mówi Piotr. - Jest zamknięte na łańcuchy i kłódki. Mieszkamy na Chrobrego w numerach parzystych. Ostatnio dzieciom zabrano boisko przy naszych blokach, bo powstał tam parking. Zostaliśmy w piśmie poinformowani, że na modernizację boiska wspólnoty nie stać, zaś dzieci mogą grać w piłkę na boisku przy szkole. Najwyraźniej jednak dzieci nie mogą korzystać z tego boiska. Znajoma z kolei została zamknięta na terenie szkoły podczas korzystania z tego boiska. Dzisiaj (niedziela 25 lipca), odchodząc od płotu szło 10 może 12 chłopców w wieku 13-15 lat i oni też mówili, że to już kolejny raz jak boisko jest zamknięte. Dzieci pomimo wakacji chyba muszą je spędzać w domu, a najlepiej niech siedzą przed komputerem albo innym sprzętem...
W poniedziałek rano wysłaliśmy pytania do Urzędu Miejskiego, ale poszliśmy też sprawdzić, czy boisko jest zamknięte. Było otwarte. Owszem, furtka od strony głównego chodnika była zamknięta, ale wejść można przez główną bramę szkoły. Około południa w piłkę grały tam trzy osoby - dwóch chłopców i mężczyzna, który powiedział, że nie słyszał o problemach z dostępnością boiska. - Mieszkamy niedaleko i od początku wakacji przychodzimy tu prawie codziennie - powiedzieli chłopcy. - Nie mieliśmy problemu, żeby tutaj pokopać. Kiedyś było zamknięte, ale tylko przez chwilę W budynku szkolnym spotkałam kobiety pracujące na kuchni. Powiedziały, że boisko jest dostępne od poniedziałku do piątku w godzinach otwarcia szkoły - czyli od 8.00 do 15.00, później furtka szkolna jest zamykana.
To samo potwierdził dyrektor SP nr 2. Co w takim razie z popołudniem? Jest do tego wyznaczona konkretna osoba. Informacja o tym jest wywieszona na przyboiskowej furtce. Sporo zmieniła pandemia, bo był moment, kiedy ze względów bezpieczeństwa obiekty sportowe zupełnie wykluczono z użycia. A 25 kwietnia, zgodnie z decyzją premiera RP i ministra sportu, znów można było korzystać z infrastruktury sportowej o charakterze otwartym. Na początku maja informację z dokładnym regulaminem korzystania z oławskiego "Orlika" wywieszono więc na ogrodzeniu. Według tego z boiska można było korzystać od poniedziałku do piątku w godz. 15.00 - 20.00 i mogły to robić zorganizowane grupy (rezerwacja na godzinę - do maks. 6 osób na boisku). Numer telefonu do administratora również jest podany w regulaminie. Od czerwca jednak luzowano kolejne obostrzenia i nie było problemów, aby na "Orlika" mógł wejść każdy głodny rozrywki sportowej, bo od rana do godz. 15.00 odpowiadała za to szkoła, a po tej godzinie OCKF i wyznaczona do tego osoba - animator. Problem pojawiał się, kiedy zwykli mieszkańcy chcieli pograć w weekendy. Ale wcale nie wystąpił teraz, bo - jak informuje dyrektor OCKF - soboty i niedziele zawsze były zarezerwowane na mecze sparingowe i turnieje w godzinach od 9.00 do 14.00. - Obowiązujący od marca ubiegłego roku stan epidemii spowodował konieczność wprowadzania zmian w funkcjonowaniu "Orlików" od ograniczania ilości osób, poprzez umożliwienie korzystania z obiektów tylko przez grupy spełniające wymogi ministerialne (tj. kluby sportowe uczestniczące w rozgrywkach), aż do całkowitego zamknięcia obiektów - przypomina Dariusz Witkowski.
Od początku istnienia "Orlików" funkcjonowały one w oparciu o grafiki, opracowywane przez animatorów. Witkowski dodał, że mając na względzie poprawiającą się sytuację epidemiczną, starają się odbudować stan sprzed pandemii. Od maja "Orliki" otwarte są od poniedziałku do piątku w godzinach od 8.00 do 21.00 (za udostępnienie obiektów do godz. 15.00 odpowiada szkoła, natomiast w godzinach od 16.00 do 21.00 OCKF).
Mamy dobrą informację dla mieszkańca, który nie mógł się dostać tam w niedzielę. Od 1 sierpnia "Orliki" są ogólnodostępne również w soboty i niedziele w godzinach od 10.00 do 18.00. Nadal jednak pierwszeństwo w korzystaniu z obiektów będą miały grupy zorganizowane na podstawie zgłoszeń pod nr telefonu 793-199-170. Jeżeli takich grup nie będzie, każdy chętny będzie mógł pograć w nogę lub w kosza. Żeby mieć jednak pewność, że boisko w weekend będzie dostępne, zawsze warto sprawdzić pod podanym numerem telefonu!
Tekst i fot.: Agnieszka Herba [email protected]
Napisz komentarz
Komentarze