4 - 10 października 2021 r.
Celem przedsięwzięcia organizowanego od 17 lat w naszym powiecie jest propagowanie skutecznych sposobów podnoszenia świadomości, dotyczącego problemu dzieci, uczniów i młodzieży z utrudnieniami w nauce czytania i pisania, matematyki, wśród rodziców, nauczycieli oraz samych uczniów. Organizatorom zależy również na pokazaniu dobrych, wartościowych i skutecznych sposobów, przykładów w zakresie przezwyciężania trudności edukacyjnych. W Bibliotece Pedagogicznej w Oławie odbywać się będzie prezentacja książek, artykułów i czasopism oraz zestawień bibliograficznych o tematyce specyficznych trudności szkolnych.
Dla rodziców i nauczycieli, szkolnych specjalistów organizatorzy zaplanowali:
Konsultacje merytoryczne „Jak wspierać i skutecznie pomagać dzieciom i uczniom ze specyficznymi trudnościami w nauce czytania i pisania?” oraz konsultacje dla dzieci z problemami w rozwoju mowy” – odbędą się 4 października od godz. 12.00 – 15.00 (prowadzi logopeda Poradni - Agata Piotrowska, gabinet nr 9); 5 października od godz. 13.00 – 15.00 (prowadzi pedagog – Jolanta Szuszkiewicz, gabinet nr11) oraz od godz. 15,00 – 16, 30 –(prowadzi pedagog - Małgorzata Kruszakin, gabinet nr 14); 6 października od godz. 14,30 – 16,30 (prowadzi pedagog – Małgorzata Urysz-Rosłońska, gabinet nr 16).
Konsultacje merytoryczne „Jak wspierać i skutecznie pomagać dzieciom i uczniom ze specyficznymi trudnościami w nauce matematyki o charakterze dyskalkulii – odbędą się w dniu 7 października 2021 roku od godz. 13.30 – 15.30 (prowadzi pedagog – Małgorzata Miętkiewicz, gabinet nr 4)
Obowiązuje rejestracja telefoniczna do dnia 4 października 2021 r. od godz. 7,30 – 15,00 pod nr telefonu: 71 31 32 239 oraz w sprawie udziału w konsultacjach „Jak wspierać i skutecznie pomagać dzieciom i uczniom ze specyficznymi trudnościami w nauce matematyki o charakterze dyskalkulii zgłoszenie obowiązuje do 5 października 2021 r.
Podczas konsultacji specjaliści psycholodzy, pedagodzy, logopeda, terapeuci, udzielą osobom zainteresowanym informacji w sprawie:
-
aktualnych przepisów oświatowych regulujących sytuację szkolną ucznia ze specyficznymi trudnościami w nauce czytania, pisania, matematyki, ze specjalnymi potrzebami edukacyjnymi,
-
objawów „ ryzyka dysleksji”, możliwości rozpoznawania, opóźnień w rozwoju mowy,
-
gotowości szkolnej dzieci 6 i 7 letnich,
-
możliwości pomocy dzieciom w nauce w warunkach domowych,
-
standardowych programów terapeutycznych, profilaktycznych konstrukcji metodycznej umożliwiającej dziecku przezwyciężanie trudności edukacyjnych w domu pod opieką rodziców,
-
procedur obowiązujących w sprawie diagnozy i wydawania opinii , orzeczeń– zgodnie z obowiązującymi aktami prawnymi,
-
instytucji udzielających pomocy dzieciom i młodzieży ze specyficznymi trudnościami szkolnymi.
W ramach ETŚD będzie działał w POPPPiDM Punkt diagnozy „ryzyka dysleksji” dla dzieci w wieku przedszkolnym (5-6 latki) oraz wczesnoszkolnym (I-III klasa szkoły podstawowej).
Podczas konsultacji specjaliści psycholodzy, pedagodzy, logopedzi, terapeuci, udzielą osobom zainteresowanym informacji w sprawie:
-
objawów „ ryzyka dysleksji” i możliwości ich rozpoznawania, gotowości szkolnej dzieci 5 i 7 letnich,
-
opóźnień w rozwoju mowy,
-
możliwości pomocy dzieciom w nauce w warunkach domowych,
-
procedur obowiązujących w sprawie diagnozy i wydawania opinii – zgodnie z aktualnymi aktami prawnymi.
Podczas spotkania będzie również możliwe przeprowadzenie wstępnej diagnozy w zakresie „ryzyka dysleksji” dziecka w wieku przedszkolnym lub wczesnoszkolnym (I-III klasy szkoły podstawowej).
Badania, konsultacje, porady poprowadzą:
Halina Pawińska – gabinet Nr 7, w dniu 6.10.2021, godz. 12,00 – 15,00,
Anna Mzur-Grasza – gabinet nr 9, w dniu: 6.10.2021, godz. 15.00 – 16.00.
w Powiatowym Ośrodku Pomocy Psychologiczno – Pedagogicznej i Doradztwa Metodycznego w Oławie, pl. Zamkowy 18, obowiązuje zgłoszenie telefoniczne do 5.10.2021 roku do godz.15.00 pod nr: 71 31 322 39.
Dla uczniów
Ośrodek zaprasza uczniów kl. V - VIII i szkół ponadpodstawowych
do udziału w Konkursie Powiatowym pt.: „I Ty możesz zostać Mistrzem Ortografii”. Konkurs ma formę pracy literackiej i zostanie przeprowadzony do dnia 29 października 2021 roku. Zgłoszenia należy kierować do koordynatora projektu Poradni Psychologiczno – Pedagogicznej w Oławie tel. 71 3132239 do dnia 29.10.2021 r.
Warsztat „Rerki, kapki, szumki, syczki – tak ćwiczą nasze języczki Dla dzieci 5 – 7 letnich poprowadzą Agata Piotrowska i Anna Poparda-Amrogowicz. Warsztat zostanie przeprowadzony w ustalonym dniu, opiekunowie i uczestnicy przedsięwzięcia zostaną powiadomieni o terminie i miejscu warsztatów).
W Bibliotece Pedagogicznej w Oławie w okresie od 4 – 29.10.2021 roku odbywać się będzie prezentacja książek, artykułów i czasopism oraz zestawień bibliograficznych o tematyce specyficznych trudności szkolnych.
Szczegółowe informacje dotyczące oferty skierowanej do uczniów wszystkich typów szkół, nauczycieli, szkolnych specjalistów i rodziców zamieściliśmy w Programie obchodów ETŚD i zaproszeniach adresowanych do osób, którym nieobojętny jest los uczniów ze specyficznymi trudnościami w nauce – program i zaproszenia zamieszczone zostały na stronie
Ośrodka poradnia.olawa.pl
Tradycyjnie liczymy na udział Państwa i uczniów w XVII edycji Europejskiego Tygodnia Świadomości Dysleksji w Oławie.
*
Organizatorzy i koordynator obchodów ETŚD
Halina Pawińska
wicedyrektor POPPPiDM w Oławie
Napisz komentarz
Komentarze