Podstawą uzyskania pomocy finansowej było złożenie przez gminę stosownego wniosku, który po rozpatrzeniu przez Zarząd Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej we Wrocławiu, Uchwałą Zarządu WFOŚiGW we Wrocławiu z dnia 21 lipca 2021r. otrzymał pomoc finansową na dalszą realizację zadania. 16 lipca 2021r. rozstrzygnięto zapytanie ofertowe dotyczące wyłonienia wykonawcy realizacji w roku 2021 przedmiotowego zadania. Ilość odpadów zawierających azbest planowanych do usunięcia w roku 2021 wynikła ze złożonych wniosków przez właścicieli nieruchomości, którzy zdeklarowali udział w programie w roku 2021. W dniu 19 lipca 2021r. Gmina Oława zawarła umowę z wyłonionym wykonawcą na demontaż, transport z załadunkiem i przekazaniem do unieszkodliwienia na składowiskach odpadów niebezpiecznych odpadów zawierających azbest pochodzących ze zgłoszonych nieruchomości. W toku realizacji zadania usunięto z terenu gminy Oława łącznie 51,123 Mg (ton) wyrobów zawierających azbest głównie w postaci płyt falistych pokryć dachowych pochodzących z 15 nieruchomości zgłoszonych do programu w tym pokrycia dachowe z 5 budynków mieszkalnych, pozostałe to pokrycia z budynków gospodarczych.
Protokołem odbioru wykonanych robót w dniu 23 września 2021r. zakończono na terenie Gminy Oława realizację w roku 2021 zadania związanego z usuwaniem wyrobów zwierających azbest.
W ciągu 7 lat funkcjonowania „Program usuwania azbestu z terenu Gminy Oława” objętego dofinansowaniem ze środków Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej we Wrocławiu w ramach Programu Priorytetowego NFOŚiGW pt.: „SYSTEM – wsparcie działań ochrony środowiska i gospodarki wodnej realizowanych przez WFOŚiGW” na terenie gminy Oława unieszkodliwiono ponad 488 ton wyrobów azbestowych stanowiących głównie pokrycia dachowe budynków gospodarczych i w części również pokrycia dachowe budynków mieszkalnych. Kontynuacja zadania pn. „Program usuwania azbestu z terenu Gminy Oława” w roku 2022 w dużej mierze uzależniona będzie od zainteresowania mieszkańców gminy Oława dalszym usuwaniem z terenu swoich nieruchomości wyrobów zawierających azbest, oraz możliwością dalszego dofinasowania ze środków WFOŚiGW we Wrocławiu.
Artur Batór, Zdzisław Węgrzyn
fot. archiwum wykonawcy
Napisz komentarz
Komentarze