Oławski wieczór autorski, znajdujący się na dolnośląskiej trasie, zorganizowany przez samorząd Powiatu Oławskiego - Starostwo Powiatowe w Oławie oraz Liceum Ogólnokształcące nr I im. Jana III Sobieskiego, poprowadził Piotr Wróbel, nauczyciel w LO. Watykan jest miejscem od wieków wywołującym wielkie emocje, posiadającym swoje niezgłębione sekrety, więc zawsze rozbudzał wyobraźnię artystów, pisarzy i reżyserów. Jest to nie tylko siedziba najwyższych władz kościoła katolickiego, ale również miejsce życia około czterystu obywateli, z czego stu świeckich, których sąsiadem jest sam papież. Dzięki spotkaniu autorskiemu, a w szczególności za sprawą szeregu wnikliwych pytań prowadzącego Piotra Wróbla, teraz także Oławianie mogli uszczknąć rąbka tajemnic Watykanu. Mieli również okazję nabyć książki i otrzymać autograf od Magdaleny Wolińskiej-Riedi, co rzecz jasna czynili z ogromną ochotą, wymieniając wiele życzliwych słów z ulubioną autorką. Na zakończenie spotkania autorskiego, starosta oławski Zdzisław Brezdeń, podziękował Magdalenie Wolińskiej-Riedi za jej dotychczasowe wsparcie i działania mające na celu utrwalenie pamięci o oławskich tradycjach i związkach z linią królewską rodu Sobieskich, a w szczególności o wnuczce króla Jana III Sobieskiego Marii Klementynie Sobieskiej. Starosta wręczył także naszemu gościowi drobny, ale symboliczny podarunek - souveniry z wizerunkiem Marii Klementyny Sobieskiej, wykonane według przekazanego projektu - przez osoby niepełnosprawne, podopiecznych Stowarzyszenie Pomocy Dzieciom Tęcza w Oławie.
Kolejnym zaplanowanym punktem dolnośląskiej trasy autorskiej, była wizyta Magdaleny Wolińskiej-Riedi w kościele pw. św. Apostołów Piotra i Pawła w Oławie, gdzie przechowywany jest dar księcia Macieja Radziwiłła dla Ziemi Oławskiej – kopia cudownego obrazu z wizerunkiem Matki Bożej Loretańskiej Sobieskich. Książę przekazał obraz Oławianom podczas zorganizowanych w lipcu tego roku obchodów 320. rocznicy urodzin Marii Klementyny Sobieskiej. Według źródeł historycznych oryginalny obraz został znaleziony w 1683 r. przez hetmana wielkiego koronnego Stanisława Jabłonowskiego, w czasie walk pod Wiedniem i od razu był uznany przez króla Jana III Sobieskiego za symbol zwycięstwa nad armią turecką. Historię malowidła zrelacjonował na piśmie w 1730 r. królewicz Jakub, za usilną namową swej córki, właśnie Klementyny. Relację tę znano z dwóch egzemplarzy, znajdujących się w Watykanie i (do 1939 r.) w Archiwum Radziwiłłowskim w Warszawie. Ten niepozorny wizerunek maryjny, od początku otoczony przez Jana III kultem, był jedną z najcenniejszych zdobyczy, jaką król przywiózł spod Wiednia. W kościele pw. św. Apostołów Piotra i Pawła znajduje się również tablica, upamiętniająca 300. rocznicę zaślubin Klementyny Sobieskiej i Jakuba Stuarta. Są na niej wyrzeźbione słowa: 1719 - 2019 300. rocznica ślubu Marii Klementyny Sobieskiej, wnuczki Króla Polski Jana III, z Jakubem III Stuartem, Królem Szkocji, Anglii i Irlandii, który odbył się 3 września 1719 w Montefiascone.
Przypomnijmy, w 2019 roku (26 i 27 września), samorząd Powiatu Oławskiego wraz z partnerami, z inicjatywy Hanny Czarnasiak, w sposób szczególny uczcił w Oławie jubileuszowe obchody 300. rocznicy ślubu królewskiej pary Marii Klementyny Sobieskiej z Jakubem III Stuartem. Warto w tym miejscu nadmienić, że ród Sobieskich, który wydał Króla Polski - Jana III Sobieskiego, poprzez jego syna, królewicza Jakuba Sobieskiego, jest związany z Oławą. Podczas uroczystości rocznicowych, odbywających się w kościele pw. św. Apostołów Piotra i Pawła w Oławie, 27 września 2019, starosta oławski Zdzisław Brezdeń wraz z hrabią Piotrem Pinińskim, potomkiem rodu Sobieskich i Stuartów, odsłonili wspomnianą powyżej pamiątkową tablicę.
Napisz komentarz
Komentarze