Czym jest porowatość włosów?
Wydawać by się mogło, że w przypadku pielęgnacji włosów nie ma niczego odkrywczego. W końcu każdy z nas wie, w jaki sposób myć włosy i doskonale zna podstawowe produkty, czyli szampon oraz odżywkę. Tymczasem już od kilku lat coraz większą popularnością cieszy się pielęgnacja włosów pod względem ich porowatości.
Czym w takim razie jest porowatość włosów? To nic innego jak naturalny stopień odchylenia łusek naszych włosów. Łuski te zbudowane są z kwasów tłuszczowych oraz cysteiny, które pełnią funkcje ochronne. W zależności od tego, jak bardzo są odchylone, możemy podzielić włosy na niskoporowate, średnioporowate oraz wysokoporowate.
Określona porowatość włosa bardzo często jest wrodzona, jednak bardzo często zmienia się w zależności od tego, z jakich kosmetyków do włosów korzystamy oraz jakim zabiegom poddajemy nasze kosmyki.
Jak określić porowatość włosów?
Choć to, w jakim stopniu są odchylone łuski włosów, nie jest możliwe do zobaczenia gołym okiem, istnieją skuteczne sposoby na to, aby określić, czy jesteśmy posiadaczkami włosów niskoporowatych, średnioporowatych czy też wysokoporowatych. Aby się tego dowiedzieć, do szklanki z wodą wrzuć kilka pojedynczych włosów i obserwuj ich położenie:
- włosy wysokoporowate – włos opadł na samo dno szklanki;
- włosy średnioporowate – włos jest zanurzony, ale nie opada na dno;
- włosy niskoporowate – włos nie tonie i utrzymuje się na powierzchni wody lub jest nieznacznie zanurzony.
Szampon do włosów a ich porowatość
Jak wiadomo, szampon do włosów to podstawowy kosmetyk pielęgnacyjny, którego głównym zadaniem jest oczyszczenie skóry głowy z nadmiaru sebum, brudu czy pozostałości po kosmetykach do stylizacji. Co ciekawe, niektóre osoby uważają, że nie ma znaczenia, jakiego szamponu do włosów używamy, gdyż jego funkcją jest tylko mycie włosów. Niestety jest to błędne myślenie, które może być przyczyną złej kondycji naszych kosmyków. Szampon, tak jak i inne produkty pielęgnacyjne, powinien być dopasowany do ich porowatości.
Włosy wysokoporowate
Posiadają najmocniej rozchylone łuski, przez co bardzo często są suche, szorstkie w dotyku, matowe, a także mogą sprawiać wrażenie zniszczonych. Włosy porowate to zazwyczaj włosy kręcone, jednak równie często z wysokoporowatością mamy do czynienia w przypadku włosów farbowanych czy zniszczonych innymi zabiegami. Oprócz tego są bardzo delikatne i podatne na uszkodzenia, łatwo się kruszą, a kiedy dookoła panuje wilgoć, zaczynają się puszyć.
Ze względu na ich delikatność, warto sięgać po szampon do włosów o łagodnych właściwościach oczyszczających, pozbawiony silnych detergentów, które dodatkowo mogą przesuszyć kosmyki.
Włosy średnioporowate
Włosy średnioporowate są najczęściej występującym typem. Ich pielęgnacja może być złożona głównie ze względu na to, że łączą w sobie cechy zarówno włosów nisko- oraz wysokoporowatych. Jak sama nazwa wskazuje, cechują się średnim stopniem odchylenia łusek włosów i zwykle są w dobrej kondycji, jednak mogą być nieznacznie osłabione. Zazwyczaj dobrze się układają, ale mogą nieznacznie się puszyć, szczególnie jeśli wilgotność powietrza jest bardzo wysoka.
Szampon do włosów średnioporowatych powinien zawierać mocniejsze detergenty niż w przypadku włosów wysokoporowatych, np. Cocamidopropyl Betaine. Dobrym wyborem będzie szampon zawierający w swoim składzie dodatek olejów półwnikających, np. olej arganowy, migdałowy, awokado czy moringa.
Włosy niskoporowate
Włosy niskoporowate pod względem pielęgnacji teoretycznie są najmniej wymagające. Zwykle są proste, lśniące i bardzo łatwo uzyskać na nich efekt tafli. Jest to możliwe przede wszystkim ze względu na stopień rozchylenia ich łusek, który jest naprawdę niewielki. Niestety włosy niskoporowate bardzo często posiadają tendencje do przetłuszczania się, dlatego nadmiar kosmetyków może je obciążyć i sprawić, że stracą swoją objętość.
Szampon do włosów niskoporowatych powinien je przede wszystkim dobrze oczyszczać, aby skutecznie usuwać nadmiar sebum, które może gromadzić się na skórze głowy. Nie powinien jednak zawierać mocno wysuszających składników ani alkoholu.
(tekst sponsorowany)
Napisz komentarz
Komentarze