W tym roku wystąpi przed Państwem Orkiestra Kameralna Warsaw Impressione Orchestra (skład instrumentalny: flet, obój, klarnet, waltornia, trąbka, fortepian, skrzypce, wiolonczela). Orkiestrze towarzyszyć będą soliści: Agnieszka Grala (sopran) i Damian Wilma (baryton). Bilety normalne w cenie 60 zł i ulgowe w cenie 50 zł już do nabycia w kasie OWE Odra i na kultura.olawa.pl.
Walc, taniec wirowy pochodzenia niemieckiego, był początkowo tańcem podmiejskim, który tańczono tylko w podrzędnych lokalach. Pierwotnie tempo tańca było wolne, wirowano na jak najmniejszej przestrzeni, i to uchodziło za dowód kunsztu tanecznego. Z przedmieść walc wkroczył do sal balowych i do salonów mieszczańskich, a nawet arystokracji, kiedy to w 1786 po raz pierwszy odtańczono go na scenie teatru wiedeńskiego w operze Una Cosa Rara Vicente Martína y Solera.W dniu 6 stycznia 2022 najpiękniejsze walce świata wybrzmią na sali widowiskowej OWE Odra.
Warsaw Impressione Orchestra powstała w 2014 roku. Orkiestrę tworzą muzycy na co dzień współpracujący między innymi z takimi zespołami jak: Teatr Wielki Opera Narodowa, Filharmonia Narodowa, Polska Orkiestra Radiowa, Sinfonia Varsovia oraz wyróżniający się studenci i absolwenci Uniwersytetu Muzycznego Fryderyka Chopina w Warszawie, co daje połączenie młodzieńczej energii z doświadczeniem uznanych muzyków. Warsaw Impressione Orchestra ma na swoim koncie koncerty pod batutą takich mistrzów jak: Krzesimir Dębski, Maciej Niesiołowski, Ruben Silva, Piotr Wijatkowski, Tomasz Labuń, Jakub Zwierz, Bartosz Żurakowski i wielu innych. Szeroki repertuar orkiestry, obejmujący muzykę od baroku do współczesności oraz wysoki poziom artystyczny wykonań pozwalają dostarczyć słuchaczom nadzwyczajnych wrażeń podczas koncertów. Warsaw Impressione Orchestra występowała między innymi w takich salach jak: Filharmonia Narodowa w Warszawie, Zamek Królewski w Warszawie, Polska Filharmonia Bałtycka w Gdańsku, Centrum Kongresowe ICE w Krakowie, Sala Ziemi MTP w Poznaniu.
Agnieszka Grala (sopran) - śpiewaczka i pianistka. Brała udział w koncertach w kraju i za granicą, między innymi w Muzeum Romantyzmu w Opinogórze, pałacu Radziwiłłów w Nieborowie, Stołecznym Centrum Edukacji Kuturalnej w Warszawie, Katedrze Lwowskiej, Bazylice Archikatedralnej w Warszawie p.w. Męczeństwa św. Jana Chrzciciela. Współpracowała takimi orkiestrami, jak Sinfonia Nova, Kapela Jasnogórska oraz La Scoperta. W marcu 2018r. zadebiutowała na scenie rolą Despiny w operze A. Stradelli "Il Trespolo Tutore" wystawianej w teatrze Collegium Nobilium oraz Operze Nova w Bydgoszczy w ramach Operowego Forum Młodych. Jest lauretką II nagrody IV edycji międzynarodowego konkursu Rising Talents of Europe, którą otrzymała za wykonanie arii Królowej Nocy "Der Hölle Rache kocht in meinem Herzen" z II aktu opery "Czarodziejski Flet", nagrody specjalnej dla głosu koloraturowego im. Haliny Mickiewiczówny na Międzynarodowym Konkursie Wokalnym "Bella Voce w Busku-Zdroju", I miejsca na Iscart International Online Music Competition oraz II miejsca na II Międzynarodowym Konkursie Sztuki Wokalnej im. prof. Haliny Słonickiej.
Damian Wilma (baryton) - współpracuje z Teatrem Wielkim – Operą Narodową w Warszawie, gdzie dotychczas wykonywał partię Bardosa w spektaklu Cud albo Krakowiaki i Górale, Papagena w Królestwie Dnia i Nocy, Szlachcica Brabandzkiego w Lohengrinie, Grzesia w Strasznym Dworze oraz Herolda w Rigoletto. Dwukrotny stypendysta Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Laureat konkursów wokalnych, zdobył m. in. I miejsce na Międzynarodowym Konkursie Wokalnym Iuventus Canti we Vrablach (Słowacja 2014) i I miejsce w kategorii muzyki kameralnej w duecie z pianistą Oleksandrem Yankevychem na Międzynarodowym Konkursie Pianistycznym i Muzyki Kameralnej Muzika be sienų w Druskiennikach na Litwie (2014). Jest także laureatem Nagrody Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego dla najlepszych studentów w roku akademickim 2014/2015. Finalista i laureat nagród podczas konkursów wokalnych im. Ady Sari w Nowym Sączu w 2013 oraz 2017 roku.
Napisz komentarz
Komentarze