Debata, która odbyła się 7 grudnia o godz. 11.00 w oławskim Ośrodku Kultury, nie przyciągnęła zbyt wielu osób, ale będzie jeszcze jedna okazja, aby uczestniczyć w takim spotkaniu - 15 grudnia o godz. 11.00 w Jelczu-Laskowicach, w MGCK przy ul. Oławskiej 46. Warto poświęcić dwie godziny, ponieważ to prawdziwa lekcja życia. - Ostrzegam! Może być ciekawie - mówił w Oławie tuż przed rozpoczęciem Tomasz Rygielski, prezes Fundacji ProPublika, która od lat edukuje zarówno młodzież, jak i seniorów. Dlaczego warto wybrać się na taki seans? Spotkanie prowadzone jest w przystępny i ciekawy sposób, z humorem, ponieważ Wojciech Mach, który to robi, jest dziennikarzem, wodzirejem retro disco, a nawet - jak sam mówi - "uwodzirejem", więc potrafi czarować publiczność. Czasem można go zobaczyć w "Królowych życia" na TVN, uczył też wodzirejowania Przemka Kossakowskiego. Sposób, w jaki opowiadał historie o oszustach, wywoływał uśmiech, lepiej więc pójść na takie spotkanie i się pośmiać, niż później płakać, bo pochopnie podpisze się oszukańczą umowę, czy odda pieniądze fałszywemu policjantowi. Jedno jest pewne - na tym spotkaniu na pewno cię nie naciągną na "cudowne" garnki za kilka tysięcy złotych, materac za 14 000 zł, czy pakiet medyczny w okazyjnej cenie... 4000 złotych, z którego później nie można skorzystać. Na tym spotkaniu dowiesz się, jak uniknąć okazji, które później szargają zdrowie, nerwy i portfel. Specjaliści przedstawią techniki manipulacji, które oszuści stosują na pokazach dla emerytów.
- Uczcie się na moich błędach, nie wstydźcie się, opowiadajcie o tym znajomym, rodzinie, aby im nie przydarzyły się takie kłopoty... - mówił bohater filmu, w którym krok po kroku przedstawiono, jak w białych rękawiczkach oszukują na spotkaniach w sprawie pseudo pakietów medycznych.
Idąc na takie spotkanie poznasz szereg historii ludzi, którzy zostali oszukani. To konkretne, mocne przykłady. - Edukujemy i przestrzegamy. Do tej pory w całej Polsce udało nam się spotkać z prawie 10 tysiącami seniorów - mówi Tomasz Rygielski z Fundacji ProPublika. - Zawsze te spotkania są w ciekawej formie. Pokazujemy sytuacje, w których starsi ludzie mogą stać się ofiarami niecnych działań - cwaniaczków, oszustów, kombinatorów, naciągaczy.
Ale jest jeszcze jeden ważny punkt takich debat - problem przemocy domowej. Rygielski podkreślał, że seniorzy mogą stać się ofiarami najbliższych, nie tylko chodzi o przemoc fizyczną, ale ekonomiczną czy psychiczną. Każdy film prezentowany podczas spotkania oparty jest na autentycznych zdarzeniach. - Materiały pozyskaliśmy od organów ścigania i od wymiaru sprawiedliwości - wyjaśnia Rygielski. - W filmach występują eksperci, fachowcy. Mówią, jak powinniśmy zareagować, jak się zachować, ale przede wszystkim w tych filmach występują seniorzy amatorzy, którzy odgrywają role poszkodowanych...
Oławska debata była organizowana wspólnie z policją. Zastępca komendanta podinsp. Oktawiusz Cieślik podał powód: - Czynnikiem determinującym nasze dzisiejsze spotkanie jest, niestety, wzrost przestępczości, gdzie pokrzywdzonymi głównie są osoby starsze. Tego jest coraz więcej. Dotychczasowe nasze działania profilaktyczne nie przynoszą takiego skutku, jaki byśmy sobie wymarzyli. Dziękuję naczelnikowi wydziału prewencji za tę inicjatywę, bo tych spotkań będzie coraz więcej, będziemy chcieli dotrzeć do starszych ludzi, żeby przestrzegać ich. Mam tu na myśli oszustwa pod legendą na wnuczka, policjanta, funkcjonariusza CBŚP, na pracowników wodociągów, czy pracowników energetyki. Cel tej debaty to przeciwdziałanie takiej przestępczości poprzez zwiększenie świadomości tych zagrożeń. Chcemy też aktywizować seniorów do niesienia pomocy innym, do przekazania wiedzy z takich spotkań.
- Mamy nadzieję, że to spotkanie przyniesie wiele korzyści - i dla policji, i dla seniorów - mówi rzecznik prasowa KPP w Oławie st. asp. Wioletta Polerowicz. - Podczas debaty prosiliśmy o wypełnienie ankiet, dzięki którym będziemy się edukować. Chcemy wiedzieć, w jaki sposób najlepiej dotrzeć do seniorów.
Tekst i fot.: Agnieszka Herba
Napisz komentarz
Komentarze