Stosujemy różne metody i praktyki, aby nasz dobrostan utrzymać lub przywrócić. Najczęściej jesteśmy niecierpliwi i chcemy od razu pozbyć się objawów choroby, bólu, dyskomfortu. Szukamy rozwiązań szybkich, natychmiastowych. Objawy na pewien czas ustępują, po czym najczęściej powracają bowiem nie sięgają do przyczyny ich powstania. Ostatnio obserwuje się wyraźny wzrost zainteresowania naturalnymi terapiami, które w sposób delikatny i nieinwazyjny wspierają nasz organizm. Sięgają do naszych wewnętrznych zasobów i mechanizmów samoregulujących, docierając tym samym do źródła występowania naszych dolegliwości. Decydując się na naturalne metody przywracania zdrowia miejmy świadomość, że na efekty trzeba czasami poczekać, ale z pewnością będą one trwalsze. Do takich metod należy terapia czaszkowo-krzyżowa, zwana też kranio-sakralną. Jej nazwa wywodzi się od dwóch głównych struktur tak zwanego układu czaszkowo-krzyżowego, funkcjonującego w naszym organizmie: kości czaszki i kości krzyżowej. Pozostałe jego elementy to ośrodkowy układ nerwowy, opony mózgowe i rdzeniowe oraz płyn mózgowo-rdzeniowy.
W pierwszej połowie XX wieku, amerykański osteopata William Sutherland dowiódł, że struktury te są ze sobą sprzężone i podlegają stałym rytmicznym ruchom. Ruch ten jest powodowany przez przepływający wewnątrz płyn mózgowo-rdzeniowy, powtarza się cyklicznie 10-12 razy na minutę i jest wyczuwalny przez terapeutę poprzez delikatny dotyk na ciele. Jest to zupełnie odrębny rytm, nie pokrywa się ani z tętnem, ani z oddechem. Swobodny, niczym nieograniczony przepływ płynu mózgowo-rdzeniowego wewnątrz układu czaszkowo-krzyżowego jest kluczowy dla prawidłowego funkcjonowania centralnego układu nerwowego, a zatem dla pozostałych układów i organów w ciele. Nie tylko ochrania tkankę nerwową, ale także ją odżywia i odbiera z niej zbędne produkty przemiany materii. Z tego też względu, każda blokada, ograniczenie czy zaburzenie ruchomości struktur układu czaszkowo-krzyżowego ogranicza przepływ płynu, stając się przyczyną chorób i dysfunkcji w organizmie. Czynnikami wpływającymi bądź zaburzającymi ruchomość układu czaszkowo-krzyżowego mogą być różnego rodzaju urazy mechaniczne, przeciążenia, napięcia, stres, niewłaściwa dieta i styl życia, a nawet emocje, silny uraz psychiczny czy przeżyte dawno traumy.
Na czym polega zabieg?
Zabieg trwa ok. 50-60 minut, u dzieci 30-40 min. Przebiega w spokojnej atmosferze i komfortowych warunkach. Osoba poddawana terapii leży na łóżku terapeutycznym, w ubraniu. Terapeuta stosuje delikatny dotyk w określonych miejscach m.in. w obrębie głowy, kości krzyżowej, miednicy, kręgosłupa, stawów i przepony. W ten sposób wyczuwa rytm przepływu płynu mózgowo-rdzeniowego, określa ruchomość struktur układu czaszkowo-krzyżowego oraz oddziałuje na liczne receptory w skórze i powięzi czyli tkance łącznej okalającej mięśnie, narządy, naczynia krwionośne i nerwy, utrzymującej nasze ciało w całość niczym elastyczna sieć. Terapeuta pomaga w ten sposób rozluźnić struktury tkankowe, przywrócić elastyczność membran otaczających mózgowie, usunąć blokady w ruchu kości i przepływie płynu mózgowo-rdzeniowego. Dochodzi wówczas do zrównoważenia całego układu nerwowego oraz uruchomienia i wzmocnienia naturalnych mechanizmów samoregulacji, regeneracji i samouzdrawiania, obecnych w każdym organizmie.
Chociaż dolegliwości często wyraźnie zmniejszają się, a nawet ustępują już po pierwszym zabiegu, to jednak całkowity powrót organizmu do zdrowia i równowagi przy zastosowaniu tak delikatnej i nieinwazyjnej metody, wymaga czasu i cierpliwości. Najczęściej należy przeprowadzić kilka sesji. Zaleca się minimum 3-5 zabiegów, w trudniejszych przypadkach 8 -10, w odstępach co 5-7 dni.
Potem dla podtrzymania osiągniętej równowagi warto zastosować jeden zabieg raz na parę tygodni.
Wskazania i przeciwwskazania do stosowania terapii
Terapia czaszkowo-krzyżowa ma wszechstronne działanie i jest z powodzeniem stosowana u osób z różnymi problemami i dolegliwościami, gdyż pomaga przywrócić prawidłowy, fizjologiczny przepływ płynu mózgowo-rdzeniowego i reguluje pracę układu nerwowego, który zarządza pozostałymi układami oraz narządami w ciele. Dzięki temu eliminuje napięcia i bóle różnego pochodzenia, przyspiesza regenerację tkanek, podnosi odporność i przywraca równowagę całego organizmu. Szczególnie polecana dla osób przechodzących silny stres, stany lękowe i depresję.
Główne wskazania do stosowania:
-
migreny, bóle głowy, zapalenie zatok,
-
bóle kręgosłupa, kości i stawów, rwa kulszowa, zwyrodnienia reumatyczne,
-
napięcia i bóle mięśniowe,
-
nawracające zapalenie uszu,
-
dysfunkcje stawu skroniowo-żuchwowego, bruksizm, wspomagająco przy noszeniu aparatu ortodontycznego,
-
dolegliwości podczas ciąży, połogu, menopauzy, bolesne miesiączkowanie,
-
stany pourazowe, powypadkowe i pooperacyjne,
-
problemy przewodu pokarmowego, wzdęcia, zaparcia, kolki,
-
alergie, choroby górnych dróg oddechowych,
-
bezsenność, stres, nerwica, stany lękowe i depresyjne,
-
chroniczne zmęczenie, problemy z koncentracją,
-
inne dysfunkcje i dolegliwości.
Terapia z powodzeniem stosowana jest w pracy z dziećmi i osobami dorosłymi. Korzystają z niej również osoby starsze i przewlekle chore. Jest bezpieczna dla kobiet w ciąży i zalecana już u noworodków, w celu regulacji układu czaszkowo-krzyżowego po porodzie. Jedyne przeciwwskazania to krwotok śródczaszkowy, urazy i pęknięcie kości czaszki, stan zawałowy, tętniak mózgu, zmiany zakrzepowe, jaskra, ostre stany, które wymagają pilnej konsultacji lekarskiej.
Spośród innych metod wyróżnia ją na pewno to, że jest bezpieczna, bezbolesna, nieinwazyjna, odprężająca i głęboko rozluźniająca. Może być stosowana jako terapia wspierająca leczenie farmakologiczne bądź chirurgiczne. Nie stoi bowiem w opozycji do tradycyjnych praktyk, wręcz przeciwnie, stanowi dodatkowe wsparcie dla organizmu w powrocie do stanu zdrowia. Podobnie jak one, opiera się na podstawach anatomii i fizjologii naszego zadziwiająco inteligentnie funkcjonującego organizmu.
Uruchomione podczas zabiegu procesy samoregulacji przebiegają dalej pomiędzy sesjami. Zdarza się też, że dochodzi do nasilenia objawów po jednym, czy nawet po kilku zabiegach. Stan taki świadczy o tym, że organizm wszedł w fazę zdrowienia i jest to jeden z etapów powracania do równowagi. Jeżeli więc po pierwszym spotkaniu nie widać spektakularnych, natychmiastowych efektów, nie oznacza to, że metoda nie działa. Procesy samoregulacji i regeneracji zostały uruchomione i przebiegają na głębszym poziomie, bez naszej woli i świadomości.
W analitycznych umysłach rodzi się pytanie, czy możliwe jest, że powracamy do zdrowia i równowagi jedynie pod wpływem delikatnego dotyku terapeuty? Czy to może forma bioenergoterapii? Otóż nie jest to magiczna terapia, podczas której zachodzi przekazywanie energii. Jest natomiast oparta na anatomii i fizjologii ludzkiego ciała. Należy sobie uświadomić, że nasz organizm to niesamowity system, zaopatrzony w mechanizmy samonaprawcze. Istnieją w nim siły współpracujące z fizjologią, kierujące naszymi funkcjami życiowymi, odpowiedzialne za wszelkie procesy zachodzące na poziomie cząsteczkowym, komórkowych, tkankowych i strukturalnym, w tym za odnowę i regenerację. Siły te utrzymują organizm w zdrowiu przez całe życie, od momentu poczęcia aż po jego fizjologiczną śmierć. Nie jest to kwestia wiary, a jedynie wyciąganie logicznych wniosków z obserwacji naturalnych zjawisk.
W ciele nieustannie zachodzą miliony procesów, bez naszej świadomości i woli, co wydawać się może czymś niewiarygodnym. Te same mechanizmy samouzdrawiania zachodzą przy gojeniu się ran, produkcji komórek krwi czy regeneracji wątroby i są w stanie poradzić sobie z najcięższą chorobą. To, że czegoś nie widzimy i nie czujemy, nie oznacza, że to nie istnieje. Nie posiadamy zmysłu echolokacji czy magnetorecepcji, występujących u zwierząt. Wiemy, że te zjawiska istnieją, chociaż nie odczuwamy ich żadnym z naszych pięciu zmysłów.
Skuteczność jest miarą prawdy, dotyczy to także terapii czaszkowo-krzyżowej.
Zainteresowanych i chętnych do skorzystania z terapii czaszkowo-krzyżowej, zapraszam na sesje we wtorki i czwartki do gabinetu przy ul. Różanej 8 w Oławie lub na wizyty domowe z dojazdem. Wymagany wcześniejszy kontakt telefoniczny: 512 005 695.
Posiadam międzynarodowy certyfikat terapeuty czaszkowo-krzyżowego w ujęciu biodynamicznym. Wiedzę i doświadczenie zdobyłam podczas dwuletniej nauki prowadzonej w Europejskim Centrum Terapii, pod kierunkiem nauczycieli z brytyjskiej szkoły CTET Michaela Kerna.
Renata Romanowska
Napisz komentarz
Komentarze