Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego w Oławie po raz kolejny zapewniło swoim uczniom praktyki w najciekawszych miejscach Europy. Tym razem, niestety w maseczkach i reżimie sanitarnym, odbyły się we Włoszech i Hiszpanii. Projekt mobilności Erasmus+ „Standardy europejskie w moim zawodzie” był odpowiedzią na potrzeby uczniów i nauczycieli technikum hotelarskiego, żywienia i organizacji usług gastronomicznych oraz, po raz pierwszy, grafiki i poligrafii cyfrowej. Realizacja projektu polegała na odbyciu praktyk zawodowych uczniów i nauczycieli tych branż, podczas mobilności do Włoch w czerwcu 2021 oraz do Malagi w Hiszpanii w sierpniu i listopadzie 2021. Praktyki odbywały się w przedsiębiorstwach działających na rynku gastronomicznym, hotelarskim, reklamowym i graficznym.
Celem realizacji projektu było wsparcie uczniów w/w technikum i nauczycieli w nabywaniu kompetencji - zdobycia praktycznego doświadczenia zawodowego za granicą, znacznego zwiększenia znajomości języków obcych, podniesienia poziomu wiedzy i znajomości innych kultur, zdobycia nowych umiejętności, zwiększenia poczucia przynależności europejskiej, wzmocnienia europejskiej współpracy w dziedzinie kształcenia zawodowego, zapewnienia lepszego uznawania kompetencji zdobytych za granicą. Programy stażu zostały opracowane zgodnie z wymaganiami zawartymi w podstawie programowej i oparte o ramy jakości, ustalone i zaakceptowane przez dyrektora Centrum, organizacje przyjmujące i pracodawców. W stażach wzięło udział 36 uczniów klas II i III, zakwalifikowanych zgodnie z przyjętym regulaminem rekrutacji oraz 6 nauczycieli. Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego jest szkołą z tradycjami, ale jednocześnie jest placówką dbającą o współczesny wymiar edukacji swoich uczniów. Do tego przyczynia się realizacja projektów oferujących praktyki i zdobywanie doświadczeń w międzynarodowych środowiskach. Szkoła zdobyła również akredytację do realizacji projektów w tym sektorze na lata 2021-2027.
Projekt zrealizowano w ramach działań „Erasmus+ Akcji 1. Mobilność edukacyjna w sektorze kształcenie i szkolenia zawodowe”. W programie Erasmus+ osoby uczące się zawodu oraz absolwenci mogą zdobywać praktyczne doświadczenie zawodowe oraz podwyższać swoje umiejętności językowe, odbywając staże w przedsiębiorstwach lub w placówkach kształcenia/ szkolenia zawodowego w innym kraju. Do udziału w programie Erasmus+ uprawniona jest także kadra oraz pracownicy placówek kształcenia i szkolenia zawodowego. Fundacja Rozwoju Systemu Edukacji w Warszawie jest jednym z beneficjentów programu i prowadzi tego typu projekty. Realizację projektu w CKZiU wspierał organ prowadzący Starostwo Powiatowe w Oławie, a nadzór i monitoring sprawowała dyrektor CKZiU Maria Domaradzka.
Uczestnicy praktyk w Barcellona Pozzo di Gotto/Sycylia: Aleksandra Bartczyszyn, Gabriela Gierula, Paulina Gondro, Aleksandra Hryhorowska, Dominika Klauza, Weronika Kłak, Maria Koszykowska, Mateusz Łuczak, Klaudia Milewska, Filip Musiał, Julia Niziołek, Artur Petrykiewicz, Martyna Reweżak, Weronika Słonina, Vanessa Szutran, Roksana Szarek, Aleksandra Wojnakowska, Aleksandra Wolarz.
Uczestnicy praktyk w Maladze/Hiszpania: Weronika Ceglarek- Soluch, Jakub Gąsiorowski, Katarzyna Gerlach, Paulina Gondro, Hanna Gulka, Aleksandra Hryhorowska, Patrycja Gulka, Angelika Jurijków, Krzysztof Moroz, Maja Orlińska, Kamila Otwinowska, Adam Sady, Natalia Stryczek, Marcin Węglarz, Aleksandra Wojnakowska, Aleksandra Wolarz, Wiktoria Wójcicka, Wiktoria Żak.
Nauczyciele – uczestnicy projektu: M.Bednarczyk, M. Dorociak, E.Górnicka, J.Danik-Kruk, B. Müller, M.Słabicka-Kędra.
Nauczyciele – opiekunowie: A.Dylewska, A.Marszałek, J.Puławska
Napisz komentarz
Komentarze