Prawnik, radca prawny a adwokat
Wielu ludzi myli ze sobą pojęcia takie jak prawnik, radca prawny i adwokat. Jest to dość błędne, bowiem określenia te dotyczą różnych osób – ponieważ np. nie każdy prawnik jest adwokatem, ale każdy adwokat jest prawnikiem. Warto dokładnie poznać różnice pomiędzy tymi zawodami, aby w razie potrzeby wiedzieć do kogo udać się po pomoc.
Na początek należy wyjaśnić kim jest prawnik, ponieważ określenie to jest najbardziej ogólne wśród wszystkich wymienionych powyżej. Zarówno radca prawny, jak i adwokata są przedstawicielami profesji prawniczych. Przedstawicieli obu zawodów nazywa się prawnikami. Prawnikiem jest osoba, która skończyła studnia prawnicze. Studia te trwają 5 lat i kończą się uzyskaniem tytułu magistra prawa. Prawnik jest osobą, która nie odbyła aplikacji i nie zdała egzaminu zawodowego, który umożliwia reprezentowanie innych osób przed sądami lub urzędami. Każdy absolwent prawa, który posiada tytuł magistra może złożyć wniosek o odbycie wybranej przez siebie aplikacji, np. na notariusza, komornika, sędziego, adwokata czy radcę prawnego. Aby się na nią dostać kandydat musi zdać egzamin wstępny. Aplikacje różnią się od siebie długością i wymaganiami. Aplikacja radcowska i adwokacka trwa 3 lata. Po odbyciu aplikacji, w czasie której ma się praktyki zawodowe oraz liczne egzaminy wewnętrzne, możliwe jest podejście do egzaminu zawodowego. Po zdaniu egzaminu otrzymuje się tytuł zawodowy, np. adwokata lub radcy prawnego.
W związku z powyższym, adwokat jest więc osobą, która po zdobyciu tytułu magistra, dostała się na aplikację i ją odbyła, a następnie zdała egzamin zawodowy uzyskując tytuł adwokata i została wpisana na listę adwokatów.
Rada prawny zaś to osoba, która odbyła tą samą ścieżkę edukacyjną co adwokat, jednak zamiast aplikacji adwokackiej wybrała i ukończyła aplikacje radcowską, uzyskała tytuł radcy prawego i została wpisana na listę radców prawnych.
Radca prawny czy adwokat?
Osoby szukające pomocy prawnej najczęściej wybierają się do adwokata. Warto jednak wiedzieć, że niekoniecznie musi tak być, bowiem uprawnienia do reprezentowanie innych osób przed sądami lub urzędami posiada zarówno adwokat, jak i radca prawny. Co ciekawe Polska jest jednym z niewielu krajów, w których rozróżnia się zawód radcy prawnego i adwokata. Czym właściwie się różnią i do kogo należy udać się po pomoc?
Otóż, w przeszłości istniały stosunkowo duże rozbieżności w zakresach pracy i kompetencjach radców prawnych i adwokatów i to właśnie one determinowały wybór właściwego dla danej sprawy specjalisty. Wraz z biegiem lat różnice te ulegały stopniowemu zacieraniu się i obecnie, poza kilkoma odmiennymi rzeczami, np. odrębnością organizacyjną, różnice między tymi zawodami praktycznie nie występują. Obie profesje są zawodami pokrewnymi i zarówno adwokat, jak i radca prawny mają uprawnienia do występowania przed sądami. Oznacza to, że w razie potrzeby pomocy można zwrócić się zarówno do adwokata, jak i radcy prawnego. Można jednak stwierdzić, że prowadzeniem spraw karnych częściej zajmują się adwokaci niż radcy prawni, natomiast radcy prawni częściej specjalizują się w sprawach gospodarczych i cywilnych. Powodem takiej tendencji są wcześniejsze regulacje prawne, bowiem dopiero od 1 lipca 2015 radca prawny, tak samo, jak adwokat, dysponuje możliwością pełnienia funkcji obrońcy w procesie karnym w sprawach karnych i karnoskarbowych. Trzeba jednak pamiętać, że obrońcą może być tylko radca prawny niepozostający w stosunku pracy.
Jak widać, w rzeczywistości nie ma zbyt dużej różnicy, czy osoba poszukująca pomocy prawnej wybierze usługi świadczone przez adwokata czy przez radcę prawnego. Wybór sprowadza się głównie do indywidualnych preferencji, charakteru sprawy oraz wyspecjalizowaniu się prawnika w danej dziedzinie.
(tekst sponsorowany)
Napisz komentarz
Komentarze