E-sport – to już dyscyplina
E-sport to termin, pod którym kryją się profesjonalne rozgrywki gamingowe. Także w naszym kraju od kilku już lat organizowane są zakrojone na szeroką skalę gale e-sportu z udziałem drużyn z portu i zagranicy. Oczywiście nie każda gra wymaga posiadania drużyny. Celem wielu graczy nie jest rywalizacja podczas gali, a nieco bardziej kameralna odsłona zmagań – zobrazowana w wewnętrznych rankingach danej gry. Taka aktywność również ma wiele zalet np. pozyskiwanie pieniędzy z reklam emitowanych podczas streamingu lub pomiędzy filmami na Youtube. Streaming z pojedynków można dziś oglądać nie tylko podczas profesjonalnych, ogólnopolskich lub lokalnych gal, ale również w sieci np. za pośrednictwem portalu Youtube, na którym to przecież każdego dnia publikuje swoje dokonania setki tysięcy, o ile nie miliony graczy z całego świata. Co jest nam potrzebne by zacząć przygodę z e-sportem. Oczywiście możliwie najszybszy komputer, ale na ten temat napisano już wiele, a stale rozwijający się rynek sprawia, że opisany dziś komputer za rok nie będzie aktualny. Dlatego też przyjrzymy się innym akcesoriom niezbędnym w codzienność każdego gracza.
Mikrofon
Gaming to nie tylko obraz i dźwięk, który przechwycić możemy poprzez specjalistyczne oprogramowanie na naszym komputerze. Liczy się także osobowość gamera, a ściślej mówiąc jego komentarz. W środowisku przeważają mikrofony połączone ze słuchawkami, których aparat rejestrujący stałe utrzymywany jest w okolicy ust gracza. Taki sprzęt nie wymaga od gracza pilnowania czy to co powiedział dobrze się nagrało.
Kamera HD to aż za dużo
Streaming wideo z rozgrywek lub materiały archiwalne publikowane w sieci mają zwykle podobną formę. Część ekrany zajmuje obraz z gry, a część obraz z kamery pokazujący reakcje gracza. Zazwyczaj to jednak obraz z gry jest dominujący na ekranie, to też nie ma konieczności nabywania zaawansowanych kamer do zarejestrowania osoby gracza. Kamera HD będzie tu dostarczać zadowalającej jakości, to na co możemy zwrócić uwagę, to fakt ile klatek na sekunde nagrywa. Przyjmuje się, że kamera rejestrująca 60 klatek na sekundę daję płynny dla ludzkiego oka obraz wideo.
Mysz gamingowa
Nawet najszybszy i najbardziej precyzyjny gracz nie pokaże swojej klasy jeśli nie będzie mieć optymalnie dobranej klawiatury i myszy gamingowej. Mysz gamingowa to rozbudowane urządzenie posiadające dodatkowe przyciski, które można skonfigurować pod indywidualne potrzeby. Każdy przycisk można zdefiniować w dowolny sposób, tak by po jego naciśnięciu aktywowała się np. ulubiona funkcja postaci. Im więcej przycisków będzie miała mysz gamingowa tym większe możliwości konfiguracji. Nie należy jednak przesadzać, za duży wybór to często zbyt duże opóźnienie w reakcji. Coraz bardziej na popularności zyskują myszy ergonomiczne, których nietypowa konstrukcja pozwala odciążyć nadgarstek przy codziennym korzystaniu. Jest to ważne w przypadku, gdy chcemy spędzać nad grą co najmniej kilka godzin dziennie.
Klawiatura gamingowa
Drugim kluczowym sprzętem jest klawiatura. Klawiatura gamingowa powinna być przede wszystkim szybka. Najlepiej sprawdzają się klawiatury mechaniczne, dające czas reakcji na poziomie (około 1 m/s). Ważnym aspektem jest także większa trwałość klawiatury mechanicznej. Klawiatura mechaniczna wytrzymać może do 50 milionów uderzeń, podczas gdy około 5 milionów. Kolejny aspekt klawiatury to jej reakcja na złożone komendy. W toku gry gracz używa często zestawienia co najmniej kilku klawiszy wciskanych na raz. Przeciętnie potrzebuję realizować na raz około 5 klawiszy. Dobrze jest więc sprawdzić to w specyfikacji naszej docelowej klawiatury.
Fotel gamingowy
Z fotelem gamingowym wiąże się największy mit. Gracze często kupują fotele kubełkowe, z trzymaniem bocznym, zintegrowanym zagłówkiem, przypominające te, które widzimy na wyposażeniu sportowych samochodów. O ile jednak tam ich zastosowanie jest logiczne, o tyle przed komputerem raczej nie możemy spodziewać się przeciążeń bocznych, uderzeń czołowych itd. Dużo lepszym rozwiązaniem dla gracza będzie fotel ergonomiczny pozwalający na dopasowanie wszystkich możliwych płaszczyzn. Samo oparcie fotela nierzadko dzielone jest na 3 odcinki, lędźwiowy, piersiowy i szyjny, po to by dopasować go do sylwetki i pozycji gracza.
(tekst sponsorowany)
Napisz komentarz
Komentarze