Brak zęba to dla wielu z nas po prostu zrządzenie losu. Nie przejmujemy się nim za bardzo, bo i nie wierzymy w to, że niesie on ze sobą coś złego dla naszego organizmu. Istnieje co najmniej kilka konkretnych przesłanek, które powinny zwrócić naszą uwagę na niekorzystny wpływ dziur w łuku zębowym na nasze funkcjonowanie.
Przesłanki estetyczne
Podstawową są kwestie estetyczne. Braki w uzębieniu powodują dyskomfort fizyczny i psychiczny, mniej lub bardziej. Zwłaszcza, gdy brakuje nam zęba na przedzie, przestajemy się uśmiechać, zmieniamy mimikę twarzy, stajemy się powściągliwi w emocjach. Jednym słowem unikamy sytuacji, w których moglibyśmy odsłonić nasze zęby i uwidocznić owy brak. Stomatologia ma na to sposoby. Jednym z nich są właśnie implanty zębów, które swoim kształtem przypominają do złudzenia naturalne zęby. Szeroka paleta kolorów korony implantu sprawia, że niemal idealnie jesteśmy dziś w stanie dobrać odcień bieli sztucznego zęba. Estetyka dla wielu z nas nie ma jednak tak dużego znaczenia. No to może funkcjonalność.
Przesłanki funkcjonalne
Kwestie funkcjonalne to np. zmiana strony życia pokarmów. Unikanie pokarmów, które mogłyby drażnić puste miejsca w dziąśle lub pokarmów trudnych dla nas do gryzienia. Implanty zębów sprawdzają się na tej płaszczyźnie tak samo jak naturalny ząb. Śruba implantu zastępuje korzeń zęba, dając solidną podstawę dla korony, której kształt i wielkość dopasować możemy idealnie do sąsiadujących z nią zębów. Finalnie nie tylko nie odczuwamy braku zęba, ale również jakiejkolwiek zmiany w przyjmowaniu posiłków.
Blokują zanik kości
Istnieje wiele stanów niepożądanych, których przyczyną jest właśnie brak zęba. Częstą przypadłością jest w takiej sytuacji zanik kości szczęki lub żuchwy w miejscu, w którym brakuje na zęba lub zębów. Musimy wiedzieć, że zdrowe zęby aktywizują kość. Drażnią ją delikatnie podczas pracy, a to powoduje stałe namarzenie się komórek tkanki kostnej. Gdy zęba zabraknie, kość nie jest już stymulowana, powoli zanika. Proces ten można powstrzymać instalując w wolnym miejscu implant zębowy. Śruba implantu osadzona jest w kości, działa na nią w sposób podobny jak korzeń zęba.
Hamują ruch zębów
Implanty wypełniające ubytki w uzębieniu przeciwdziałają ruchom pozostałych zębów. Nasze zęby mają to do siebie, że stosunkowo łatwo się przesuwają, ruch ten jest oczywiście powolny, ale zauważymy go po kilku miesiącach obserwacji. Gdy w łuku zębowym pojawia się przerwa sąsiadujące zęby mogą przesunąć się nieco w wolne miejsce. Nie jest to sytuacja dla nas korzystna, bo wraz ze zmianą położenia zęba zmienić może się zgryz całej szczęki. Zęby górne i dolne nie będą już układać się tak jak do tej pory. Wypełniając wolne miejsca poprzez implanty hamujemy niepożądane ruchy zębów.
(tekst sponsorowany)
Napisz komentarz
Komentarze