Zespół takotsubo
Zespól takotsubo to medyczna nazwa zjawiska, które przybiera formę podobną do znanego nam problemu „złamanego serca”. Faktycznie zespół takotsubo wiąże się z sercem. Pierwszy raz opisany został w 1991 roku w Japonii. Nazwa pochodzi od glinianego naczynia służącego do połowu ośmiornic. Naczynie to jest swoistym dzbanem, u podstawy grubym i pękatym, z długą wąską szyją. Ośmiornica, która wejdzie do naczynia zwabiona przynętą ma duży problem by się z niego wydostać, stąd używano go do połowy tego zwierzęcia. Co łączy zespół takotsubo i naczynie do połowu ośmiornic? Okazuje się, że w przypadku wystąpienie syndromu takotsubo nasza lewa komora serca przybiera kształt podobny do kształtu owego naczynia.
Co powoduje zespół takotsubo?
Zespół takotsubo wywołuje przede wszystkim silny stres. Jest on zwykle następstwem niepokojących lub wręcz traumatycznych sytuacji jak np. śmierć osoby bliskiej, wypadek, zapaść finansowa. Każdy z nas inaczej reaguje na różne bodźce. To co dla jednych jest do udźwignięcia innych wpędzi w głęboką depresję. Stad też trudno wymienić wszystkie przyczyny stojące za schorzeniem takotsubo. Dużo więcej wiemy o nim z medycznego punktu widzenia. Silny stres powoduje wzrost stężenia dopaminy, adrenaliny i noradrenaliny we krwi. Hormony te sprawiają, że akcja serca gwałtownie przyspiesza. Powoduje także zaburzenia w mikrokrążeniu i skurcze tętnic co przekłada się na upośledzenie pracy serca.
Jak rozpoznać zespól takotsubo?
Jak w przypadku każdej choroby, tak samo przy zespole takotsubo, wyróżnić możemy kilka powtarzających się często dolegliwości, które mogą wskazywać na tę chorobę. Pierwszą i najbardziej oczywistą, jest silny ból w klatce piersiowej, tuż za mostkiem. Wyczuwalna jest zmiana pracy serca, tzw. kołatanie. Może pojawić się osłabienie, nudności, wymioty, a także duszności, również w spoczynku. Objawy te przypominać mogą objawy zawału serca. Tym bardziej potrzebna jest jak najszybsza reakcja. Żadnych niepożądanych dolegliwości, związanych z sercem, nie możemy marginalizować.
Jak badać serce?
Jednym z najczęściej wykonywanych badań mięśnia sercowego jest echo serca. Badanie echo serca pozwala przyjrzeć się nie tylko statycznemu obrazowi organu, ale zaobserwować nieprawidłowości w jego pracy na żywo. Aparatura do badania echo serca wykorzystuje fale dźwiękowe, które przechodzą przez tkanki. Wprawny operator potrafi skupić je na jednym narządzie, a dzięki temu zobaczyć na ekranie monitora pełny obraz jego pracy. Obserwując aktualną pracę serca dużo łatwiej zdiagnozować wiele chorób z nim związanych lub wykluczyć, te których boimy się najbardziej.
Napisz komentarz
Komentarze