Specyfika młodzieżowych obozów żeglarskich
Przede wszystkim warto podkreślić, że do wyboru są nie tylko tradycyjne rejsy turystyczne, ale również szkoleniowe. Te drugie pozwalają dobrze przygotować się do egzaminu na patent żeglarza jachtowego, więc są idealnym rozwiązaniem dla tych, którzy marzą o samodzielnym prowadzeniu jednostek pływających. Podczas rejsu szkoleniowego każdy ma możliwość poznać zarówno teorię, jak i praktykę – jest dużo pływania w różnych warunkach atmosferycznych, ale i po różnych jeziorach. Dlatego w zasadzie poznaje się wszystkie manewry.
Co ważne, załogi nie są liczne (z reguły to 6 osób i sternik) i bardzo precyzyjnie dobierane pod kątem wieku, a więc dla młodzieży młodszej lub starszej. Dzięki temu łatwiej nawiązać przyjaźnie, które często trwają po zejściu na ląd.
Każdy dzień to nowa żeglarska przygoda
Obozy żeglarskie dla młodzieży muszą w pełni angażować młode osoby, aby nie pojawiła się nuda. Takie właśnie są rejsy szkoleniowe PuntoVita. Mimo że pewne elementy (jak poranna zbiórka) powtarzają się, to i tak nie ma mowy o monotonii. Podczas zbiórki zawsze omawia się plan na dany dzień, więc uczestnicy rejsu nie są zaskakiwani tym, co wydarza się w ciągu dnia. Chyba że psikusa robi pogoda i trzeba szybko zawinąć do najbliższego portu, aby uciec przed burzą.
Rejsy są zawsze tak opracowane, aby młodzi ludzie mieli okazję poznać różne akweny, ponieważ wbrew pozorom jeziora nie są podobne. Przygoda zaczyna się od wypłynięcia z portu po śniadaniu i to właśnie okazja na pierwsze manewry pod czujnym okiem sternika. Jeżeli pogoda tylko sprzyja, to już na otwartych wodach można rozłożyć żagle, co takie łatwe dla nowicjuszy nie jest.
Bardzo ważne, że teorię poznaje się w praktyce, ponieważ podczas rejsu instruktor omawia wszystkie elementy budowy jachtu, działania żagli, ale też kwestie związane z warunkami atmosferycznymi, a przede wszystkim z wiatrem. Kiedy zbliża się pora obiadowa, to czas na zacumowanie w kolejnym porcie lub przystani. Dzięki temu poznaje się kolejny manewr, czyli bezpieczne dobijanie do brzegu.
A co po obiedzie? Czasami zostaje się na lądzie, aby zwiedzić okoliczne atrakcje albo rusza w dalszy rejs. Na koniec dnia czeka natomiast na młodych żeglarzy ognisko z szantami.
Dlaczego warto zdecydować się na obóz żeglarski dla młodzieży?
To bez wątpienia ciekawa propozycja na spędzenie wspaniałych wakacji w gronie rówieśników, ale również nauczenia się nowych umiejętności. Młodych ludzi przyciąga chęć przeżycia niezapomnianej przygody, a wielu z nich zaraża się pasją żeglowania – później kontynuują pływanie jachtem, zostają instruktorami żeglarstwa, a nawet startują w regatach.
(tekst sponsorowany)
Napisz komentarz
Komentarze