50-letni mężczyzna pomimo nałożonych na niego przez prokuraturę środków zapobiegawczych m.in. zakazu zbliżania się do rodziny, nie stosował się do tego obowiązku. Dodatkowo kierował wobec matki groźby karalne. Najbliższe trzy miesiące spędzi w areszcie. Jest podejrzany o fizyczne znęcanie się nad rodzicami, które trwało od listopada 2021 roku, nie przestrzegał decyzji prokuratury, która zastosowała wobec niego nieizolacyjny środek zapobiegawczy w postaci dozoru policji połączony z nakazem opuszczenia mieszkania, a także z zakazem zbliżania się do rodziny na odległość mniejszą niż 100 metrów oraz zakazem kontaktowania się z pokrzywdzonymi. Środki te miały skutecznie zapewnić rodzicom bezpieczeństwo, a także dalszy prawidłowy tok postępowania. Niestety mieszkaniec gminy Oława nie zgodził się z decyzją prokuratury i w dalszym ciągu nachodził rodziców. Ponadto w minioną sobotę groził matce pozbawieniem życia.
O tym, że takie igranie z prawem nie popłaca, przekonał się gdy został zatrzymany przez policjantów z Ogniwa Patrolowo Interwencyjnego oławskiej jednostki. Prokurator nadzorujący dochodzenie w tej sprawie, zawnioskował do sądu o zmianę środka zapobiegawczego na surowszy w swojej formie, do czego sąd się przychylił i zastosował wobec 50-latka tymczasowy areszt. Teraz najbliższe 3 miesiące mężczyzna spędzi za kratami. Za złamanie sądowego zakazu i kierowanie gróźb karalnych grozi mu do 5 lat pozbawienia wolności. Zakaz zbliżania się do osoby pokrzywdzonej to jeden ze środków karnych stosowany w prawie w połączeniu z dozorem policyjnym. Ma on na celu izolację sprawcy od pokrzywdzonego. Bez względu na to przez kogo taki środek został zastosowany, czy to przez sąd, czy też przez prokuratora podejrzany ma obowiązek stosowania się do zakazów i nakazów zawartych w postanowieniu.
Policja apeluje, aby osoby pokrzywdzone przerwały łańcuch przemocy. W tym celu należy złożyć zawiadomienie. Ponadto osobom pokrzywdzonym przemocą służy wiele instytucji m.in. powiatowe centra pomocy rodzinie, ośrodki pomocy społecznej, ośrodki interwencji kryzysowej, należy tylko zacząć działać. SWój apel o przerwanie przemocy kieruje również do osób, które są jej świadkami. Najczęściej są to sąsiedzi lub najbliższa rodzina. Osoby, które informują o przemocy w rodzinie, swoją postawą dają siłę i wsparcie osobom pokrzywdzonym.
Napisz komentarz
Komentarze