Wówczas ulice były oświetlone słabymi latarniami ulicznymi, co powodowało, że łuna nad cmentarzem była widoczna w całym centrum Oławy. Tego typu świeczki i znicze powodowały na cmentarzu unoszenie się w powietrzu sadzy, szczególnie w późniejszych godzinach, gdy światła się dopalały. Niektóre panie przychodziły na cmentarz w jasnych płaszczach albo białych kapeluszach, a wtedy na odzieży szybko osadzała się sadza.
Moja babcia zmarła w 1962 roku, więc bardzo często odwiedzaliśmy grób Babci. Pamiętam z tego okresu, że cała lewa strona to były groby przedwojennych mieszkańców Oławy. Na środku cmentarza jest mur, który dzielił cmentarz - wzdłuż niego po lewej i po prawej stronie były bardzo wystawne kaplice - już wtedy były zdewastowane - a w nich grobowce rodzinne. Na głównej alei były stare kasztanowce, zresztą na całym cmentarzu było dużo starych drzew, od których światło odbijało. W czasie Wszystkich Świętych stwarzało to niepowtarzalną atmosferę. Pamiętam, że późnym wieczorem młodzież oławska przychodziła na cmentarz. Tu się spotykali i często te spotkania przeciągały się do nocy.
A teraz trochę historii - cmentarz powstał w 1866 roku jako ewangelicki. Po drugie wojnie poszerzono go na nowym miejscu powstał Cmentarz Wojenny Żołnierzy Armii Sowieckiej, którzy zginęli w czasie zdobywania Odry i Oławy w styczniu i lutym 1945 roku. W 1976 na tej części powstał pomnik na cześć żołnierzy armii sowieckiej. Następnie został powiększony o tereny po prawej stronie - gdzie stacjonowały wojska sowieckie.
Zdjęcie niżej zrobiłem w 1971 roku - po prawej jest wjazd na stary cmentarz. Ulica Zwierzyniecka była wówczas bardzo wąska, tak jak dalej ulica Portowa. Na zdjęciu widać, że właśnie trwa przebudowa, w czasie której znacznie poszerzono ulicę, co było związane z budową Fabryki Domów na ul. Portowej, popularnie nazywanej Wielką Płytą. Tą ulicą będzie odbywał się transport gotowych płyt na Osiedle Sobieskiego, na budowy w Jelczu i we Wrocławiu.
Lesław Mazur autor Albumu "Oława w latach 60 i 70 ubiegłego wieku na Fotografiach Lesława Mazura
Reklama
Twórzmy wspólnie fotograficzną historię Oławy (25)
Zdjęcie ze zniczami (publikujemy poniżej) zrobiłem w 1969 na starym cmentarzu w przy ul .Zwierzynieckiej. Wtedy cmentarz na Wszystkich Świętych wyglądał zupełnie inaczej niż dziś - nie było zniczy przykrywanych nakrywką z góry, były szklane, bardzo małe (o pojemności około 100 g) i cienkie świeczki woskowe. To wszystko powodowało, że światło szło do góry i odbijało się jak od lustra od pożółkłych liści na drzewach. Jeżeli w tym dniu był deszcz, to łuna nad cmentarzem była widoczna z dużej odległości. Pamiętajmy, że nie było jeszcze Osiedla Bolesława Chrobrego
- 16.03.2022 12:54 (aktualizacja 28.09.2023 18:02)
Reklama
Napisz komentarz
Komentarze