Zakładu Ubezpieczeń Społecznych wydał Dolnoślązakom w 2021 roku 51 560 zaświadczeń A1, w tym 27 996 zaświadczeń zostało wydanych przez oddział ZUS we Wrocławiu, 10 182 przez oddział ZUS w Wałbrzychu i 13 382 przez legnicki ZUS. W całym kraju wydanych zostało ponad 676,7 tys. zaświadczeń A1. Stanowi to wzrost w stosunku do roku 2020 o 9,56 proc., kiedy wydano ponad 617,7 tys. zaświadczeń A1. Dla porównania - w 2018 wydano ok. 600 tys. A1.
- Z naszych statystyk wynika, że Polska wydaje najwięcej A1 w całej Europie. Głównym państwem, dla którego wydawana jest największa liczba zaświadczeń są Niemcy, potem Francja - mówi Iwona Kowalska-Matis regionalny rzecznik prasowy ZUS na Dolnym Śląsku.
Obecnie wniosek można złożyć tylko online poprzez platformę internetowa PUE ZUS za pomocą specjalnie przygotowanego kreatora. Prowadzi on użytkownika krok po kroku, ułatwiając wprowadzenie danych i oświadczeń niezbędnych do otrzymania zaświadczenia.
- To jest szybkie i łatwe narzędzie, które prowadzi klienta za rękę zaciągając dane z systemu, przypominając o załącznikach a to pozwala uniknąć wielu błędów. A poprawnie złożony wniosek oznacza szybsze otrzymanie zaświadczenia – dodaje.
Rzeczniczka zapewnia, że wydruk zaświadczenia A1 stanowi dowód tego, co zostało stwierdzone w dokumencie wystawionym w postaci elektronicznej przez ZUS i jest dokumentem urzędowym w rozumieniu polskich przepisów. Wydruk jest też dowodem w procedurach prawnych.
Na stronie internetowej www.zus.pl można zweryfikować autentyczność zaświadczenia A1. Do formularza elektronicznego należy wprowadzić określone informacje z tego zaświadczenia, a w odpowiedzi walidator poinformuje o ważności dokumentu.
- W ten sposób zagraniczna instytucja zabezpieczenia społecznego, zagraniczny pracodawca lub inny podmiot mogą sprawdzić czy dokument jest ważny i czy jest prawdziwy – wyjaśnia Kowalska-Matis
Co to jest zaświadczenie A1 ZUS?
Zaświadczenie A1 jest wydawane przez ZUS w celu potwierdzenia, w którym kraju płaci składki osoba, której wniosek dotyczy, czyli któremu ustawodawstwu dotyczącemu zabezpieczenia społecznego podlega oraz poświadczenia, czy dana osoba nie podlega przepisom dotyczącym opłacania składek w innym państwie.
Wnioski o wydanie A1 składają pracodawcy, którzy wysyłają swoich pracowników do pracy za granicą. Potwierdza ono, że do jego posiadacza, w okresie pracy lub działalności za granicą, stosuje się tylko polskie przepisy w zakresie zabezpieczenia społecznego a to oznacza, że nie musi płacić składek w państwie, na terenie, którego pracuje.
- Jest to ważny dokument dla osób, które pracują w państwach UE, Europejskiego Obszaru Gospodarczego lub Szwajcarii. Jego posiadacz podlega wyłącznie przepisom państwa, które go wydało, a nie tego, z którym związany jest zawodowo – wyjaśnia Iwona Kowalska-Matis. - Dzięki tymczasowo pracuje. Zaświadczenie obowiązuje tylko do wskazanej w nim daty jego wygaśnięcia – dodaje.
- Wśród państw najczęściej wybieranych, jako cel delegowania znalazły się: Niemcy (ok.51 proc.), Francja (ponad 11 proc.) i Belgia (ok. 8 proc.).
- Zaświadczenia A1 otrzymują również zatrudnieni przez polskie firmy obywatele państw trzecich. większości są to obywatele Ukrainy (ponad 90 proc.) i Białorusi.
Napisz komentarz
Komentarze