- Zwróciłem im uwagę, nic sobie z tego nie zrobili, tylko powiedzieli, żebym wyp..... - mówi Gęsior. - Przy pracy na wysokości powinno się szczególnie przestrzegać zasad BHP. Tu nikt tego nie robi! Zadzwoniłem do Straży Gminnej, ale nie byli zainteresowani, powiedzieli, żebym powiadomił Nadzór Budowlany, bo to oni są od takich spraw.
Zapytaliśmy straż gminną, dlaczego nie przyjęła tego zgłoszenia? - W pierwszej kolejności ten mieszkaniec powinien zadzwonić do nadzoru, ponieważ to oni znają się szczegółowo na przepisach, dotyczących wykonywania takich prac. Pojedziemy na miejsce, sprawdzimy i sami zadzwonimy do nadzoru - wyjaśnił Stanisław Beśka, komendant SG.
Strażnicy rzeczywiście pojechali na miejsce: - Potwierdzamy, pięć osób pracuje na dachu, żadna nie miała zabezpieczeń - mówi Beśka. - Zgłaszamy to do nadzoru budowlanego i do Państwowej Inspekcji Pracy.
O zasadach BHP możemy przeczytać m.in. w broszurze wydanej przez Państwową Inspekcję Pracy: "Pracownicy wykonujący pracę na wysokości powinni mieć zapewnioną odpowiednią ochronę przed upadkiem z wysokości. Wymagania w tym zakresie określa Kodeks pracy i przepisy szczegółowe wydane na jego podstawie. Również prawo budowlane nakłada na uczestników procesu budowlanego określone obowiązki zapewnienia bezpiecznych warunków pracy. Corocznie w wyniku karygodnych zaniedbań w zakresie zapewnienia bezpiecznych warunków pracy na placach budów, kilkadziesiąt osób ponosi śmierć z powodu upadku z wysokości. Inspektorzy pracy badający te zdarzenia wskazują na powtarzające się przyczyny: nieużywanie lub brak środków ochrony indywidualnej, brak nadzoru i tolerowanie odstępstw od przepisów bhp, brak lub niewłaściwe przeszkolenie w zakresie bhp, brak lub niewłaściwe środki ochrony zbiorowej. Wciąż wielu przedsiębiorców budowlanych oszczędza na bezpieczeństwie pracy. Na szczęście na dużych budowach coraz częściej stosuje się nowoczesne systemy i środki pozwalające na uniknięcie upadków z wysokości, które jednocześnie podnoszą efektywność pracy na budowie. Doświadczenia wielu krajów UE wskazują, że jedynie powszechne stosowanie środków ochrony zbiorowej może w radykalny sposób doprowadzić do zmniejszenia liczby wypadków spowodowanych upadkami z wysokości" Jakie zabezpieczenia i kiedy powinno się stosować? BROSZURA W CAŁOŚCI pod linkiem: https://www.pip.gov.pl/pl/f/v/97519/bud%2001.pdf
Napisz komentarz
Komentarze