Projekt od marca jest realizowany w MGCK. Finał oparty będzie na kompozycjach i aranżacjach, opracowanych przez trzy zespoły: Miłocickie MiłoGranie, Ratowiczanie i Świtezianie. Całość będzie inspirowana zbiorem "Pieśni Ludu Polskiego w Górnym Szląsku" z 1863 r., autorstwa Juliusza Rogera.
Koncert "Wiem ja ptaszka w lesie" zawiera między innymi pieśni odwołujące się do ziemi oławskiej, w tym jedną z bezpośrednimi odniesieniami do Laskowic i sąsiednich miejscowości. Ze zbioru tego pochodzi też pieśń "We Wrocławiu na rynecku", na podstawie której utworzono melodię hejnału wrocławskiego.
Nietuzinkowej oprawie muzycznej będzie towarzyszyć wystawa prac, które powstały na warsztatach "Rytujemy!", "Kreski Dzialasa, Figuliusza i Treski" oraz "Bez ochoty nie spore roboty". Zaprezentowane będą przepięknie zdobione wełną czesankową poduszki, ilustrujące polskie przysłowia, portrety bohaterów, do których odwoływały się działania projektowe oraz prace linorytowe ilustrujące słowa z gwary śląskiej zgromadzone na terenach laskowickich.
W trakcie koncertu będziemy mogli zobaczyć feerię barw ludowych strojów, bogactwo muzyki i śpiewu, a wszystko wśród piękno ludowych utworów. Uczestnicy projektowych warsztatów artystycznych włożyli w swoje prace całe serce i to dzięki nim ponownie ukazano piękno języka polskiego i odnaleziono ślady polskości na XIX-wiecznej ziemi laskowickiej.
Projekt "Śladami polskości na XIX-wiecznej ziemi laskowickiej" był realizowany przez Miejsko-Gminne Centrum Kultury w Jelczu-Laskowicach od marca 2022 roku i jest dofinansowany ze środków Instytutu Dziedzictwa Myśli Narodowej im. Romana Dmowskiego i Ignacego Jana Paderewskiego w ramach Funduszu Patriotycznego.
Napisz komentarz
Komentarze