Podczas imprezy swoje stoisko miało stowarzyszenie patriotyczne o tej samej nazwie. Odbył się także okolicznościowy wykład Tomasza Gałwiaczka. Wydarzenia relacjonują współcześni członkowie "Jednostki Sokołów": - Dziękujemy Wojciechowi Połomskiemu za organizację zlotu i dbanie o historię marki Jelcz. Dzięki za zaufanie i współpracę. Za nami tygodnie ciężkiej pracy w przygotowaniu konferencji naukowej, dwóch wystaw, mszy świętej oraz samego stanowiska namiotowego naszego stowarzyszenia. Dzień rozpoczęliśmy mszą w kościele pw. Maksymiliana Marii Kolbego w J-L w intencji ofiar totalitaryzmu, którą odprawił ks. Krzysztof Świta. W kazaniu przedstawił genezę walki podziemia niepodległościowego.
Po mszy prezes stowarzyszenia Paweł Grygoruk wraz z ostatnim żyjącym "Sokołem" Aleksandrem Trznadlem oraz działaczem "Solidarności Walczącej" Ryszardem Wasilko złożyli kwiaty pod tablicą upamiętniającą pomordowanych Polaków przez systemy totalitarne.
- Tego dnia nie zabrakło naszych przyjaciół z fundacji Ku Korzeniom, prezesa Jerzego Dziubki oraz wiceprezesa Tomasza Rożniatowskiego - czytamy w relacji stowarzyszenia. - Wartę honorową pod tablicą wystawili: 137 Środowiskowa Drużyna Harcerska "Makalu" i Związek Strzelecki "Strzelec" OSW JS 3056 Jelcz-Laskowice. Po mszy świętej o godz. 13.30 zgromadziliśmy się w sali CSiR na wykładzie prowadzonym przez dyrektora Muzeum Tradycji Ruchu Narodowego Mateusza Kotasa. Prelegentem był dr Tomasz Gałwiaczek. Tytuł prelekcji to "Konspiracja młodzieżowa w Polsce w latach 1945-1956. Zarys problematyki".
Gośćmi honorowymi spotkania byli Aleksander Trznadel (jeden z dowódców Jednostki Sokołów) oraz Emilia Telip (żona śp. Bolesława Telipa) wraz z rodziną.
Goście zobaczyli też film poświęcony bohaterom Jednostki. Materiał wywołał wzruszenie wśród zebranych.
- Nasze stowarzyszenie nie zapomniało o jednej ważnej dacie - relacjonują członkowie JS. Pan Aleksander skończył 89 lat! Z tej okazji padło gromkie "sto lat"! Na koniec zostawiliśmy specjalny prezent dla rodzin członków harcerskiej organizacji oraz pana Aleksandra. Wydaną kartkę pocztową wraz z wrocławskim oddziałem IPN i Ośrodkiem Edukacyjno-Historycznym "Ogniwo". Po wykładzie każdy uczestnik prelekcji otrzymał egzemplarz kartki.
Napisz komentarz
Komentarze