Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
sobota, 23 listopada 2024 02:11
Reklama BMM
Reklama
Reklama
News will be here

OŁAWA NIEOCZYWISTA cz. 1 – kościółek św. Rocha

Historię możemy poznawać na rozmaite sposoby. Dobrze, jeśli żyją jeszcze świadkowie wydarzeń i mogą nam o tym opowiedzieć. Im dalej podążamy tropem minionych lat, tym bardziej musimy polegać na śladach, jakie Historia po sobie pozostawia w postaci zdjęć, zapisków, dokumentów, budynków i wszelkiego rodzaju przedmiotów, większych i mniejszych. Badając od długiego już czasu dzieje oławskiego złotnictwa w XVII i XVIII wieku sięgaliśmy do wielu zachowanych archiwaliów aby wydobyć z nich informacje, na podstawie których moglibyśmy jak najwierniej opisać historię tego rzemiosła w Oławie. Podczas kwerend w wielu archiwach napotykaliśmy dokumenty, które przekazywały nam informacje o Oławie i regionie jakich na próżno szukać w znanych ogólnie publikacjach. W każdym przypadku było to niespodziewane i dalsze poszukiwania lub weryfikacja tych źródeł prowadziła do zupełnie nieznanych postaci, wydarzeń i okoliczności dawnego oławskiego mikroświata. Nic bardziej mylnego, jeśli przechadzamy się ulicami miasta sądząc, że mijane budynki, szczególnie zabytkowe mają już znaną i opowiedzianą w pełni historię. Dotyczy to również dawnych mieszkańców miasta. Chcielibyśmy przybliżyć czytelnikom kilka niezwykłych historii i faktów o zdarzeniach czy oławskich zabytkach, tylko z pozoru "oswojonych", o znanych oławskich osobistościach, którym poświęcono wiele stron teksu i o tych oławianach, którzy niezasłużenie, niewytłumaczalnie przepadli w mrokach niepamięci. Takim klasycznym przypadkiem oswojenia i zapomnienia zarazem jest kościółek pod wezwaniem św. Rocha.
OŁAWA NIEOCZYWISTA cz. 1 – kościółek św. Rocha
Kościółek św. Rocha w 2022 roku. Fot. autor artykułu

Pogrzebowa funkcja kościółka św. Rocha skłania do kilku ciekawych refleksji. Pierwsza dotyczy układu wnętrza, które zupełnie nie odpowiadało funeralnemu przeznaczeniu, bo jeśli wejście usytuowane było zgodnie z rysunkami Wernera na północnej ścianie kruchty to kondukt żałobny musiałby wykonywać dość skomplikowane logistycznie manewry w niewielkim pomieszczeniu wychodząc ostatecznie z kaplicy na trakt, a nie na teren cmentarza położonego po przeciwnej stronie budynku! Ten mankament usunięto częściowo dopiero podczas rozległych prac budowlanych w latach osiemdziesiątych XVIII wieku lokalizując główne wejście na osi budynku w miejscu okrągłego okna. Następna refleksja dotyczy upamiętnienia uwolnienia królewicza z niewoli. Kaplica cmentarna jako dziękczynne wotum z powodu radosnego wydarzenia, używana sporadycznie przy okazji pogrzebów, położona po za murami miejskimi i w znacznym oddaleniu od siedziby dworu powinna wywoływać zakłopotanie takim zestawieniem. Jaki zatem cel mógł przyświecać fundatorom, którzy jak głosi niezachowana inskrypcja fundacyjna mieli ją wznieść w 1706 roku przed bramą brzeską, czyli pod miastem?

21 listopada 1706 roku (gdy niepewna była jeszcze kwestia terminu zwolnienia królewicza z niewoli) miała miejsce w Oławie wizytacja biskupia, zakończona protokołem, który można traktować jak bardzo dokładną inwentaryzację stanu posiadania ówczesnej parafii oławskiej pod wezwaniem św. Trójcy. Brak jest w tym dokumencie jakiejkolwiek wzmianki o kaplicy św. Rocha, a przecież biskupem wrocławskim i starostą generalnym w tym czasie był brat Elżbiety, Franciszek von Neuburg. Inwestycja w postaci kaplicy o takiej skali nie mogłaby zostać niezauważona w raporcie, który wymieniał nawet ilość szat liturgicznych na zakrystii. Samo uwolnienie królewicza nastąpiło później dlatego podawany 1706 rok jako budowy kaplicy w tej intencji jest zbyt wczesny.

Znacznie bardziej intrygujące jest przytoczone w inskrypcji fundacyjnej samotnie imię jednej z fundatorek – Casimira. Historycy niemieccy (jak na przykład Johann Georg Knie) przedstawiają Casimirę jako małżonkę królewicza i główną donatorkę. To imię jednak nie było żadnym z wielu imion małżonki Jakuba Sobieskiego i nie wiadomo tak naprawdę co miał na myśli ów anonimowy skryba pisząc o "staraniu królewskiej wysokości". Tytuł królewskiej wysokości przypadał jedynie koronowanym osobom, a wiadomo, że Królowa Marysieńka czyli Maria Kazimiera d`Arqien i jej synowa pozostawały zawsze w dobrych stosunkach. Najstarsza córka Jakuba i Elżbiety, Kazimiera była jeszcze zbyt małoletnia na fundatorkę. Mielibyśmy więc w Oławie nieoczekiwany ślad polskiej królowej, o ile oczywiście inskrypcja nie zawiera omyłki. Tę ciekawą i ekscytującą kwestię mogłyby pomóc rozwikłać oławskie archiwa Sobieskich, które obecnie znajdują się w białoruskim Mińsku. Ponadto odpowiedzi na kwestie, kto i w jaki sposób zarządzał terenem pozamiejskiego cmentarza, co oznaczało, że mógł też wznieść na niej budynek kościelny lub umożliwić takie przedsięwzięcie, a także kto go ostatecznie wzniósł, jest jeszcze przedmiotem naszych badań. Położenie kościółka przed bramą Brzeską i na skrzyżowaniu dróg prowadzących na północ przez Odrę, na wschód do Brzegu i na południe do Grodkowa i Nysy przypadkowe już nie jest, bo na podstawie archiwaliów można wskazać na potrzebę a nawet konieczność budowy dodatkowego obiektu kościelnego ze względu na dynamiczne zmiany wyznaniowe zachodzące w samej Oławie i najbliższej okolicy, o czym wspominają, aczkolwiek nieśmiało, historycy niemieccy.

Wśród szczególnie wymagających wsparcia znaleźli się katolicy zamieszkujący wsie po północnej stronie Odry (między innymi właśnie Minkowice). Aby wziąć udział w niedzielnych nabożeństwach w kaplicy zamkowej musieliby oni nie tylko pokonać znaczną jak na owe czasy i warunki drogę do Oławy, ale też przejść przez całe miasto i wejść na teren zamkowy, wchodząc jedynie przez Bramę Brzeską. Dlatego lokacja w jej pobliżu i po za miastem kościołka pełniącego rolę pomocniczą dla parafii z siedzibą w kaplicy zamkowej jest logiczna i uzasadniona. O takiej pomocniczej roli kościółka św. Rocha informuje w swoich "Przyczynkach do opisania Śląska" z 1783 roku Fryderyk Albert Zimmermann.

Rok 1786 jest dla kościółka znamienny. Ze względu na katastrofalny stan techniczny i bezpieczeństwo mieszkańców obiekt zostaje zamknięty przez radę miasta i niewiele brakowało aby podjęto decyzję o całkowitej rozbiórce. Miasto nie dysponowało koniecznymi środkami na niezbędny remont. To że w ogóle możemy oglądać św. Rocha dzisiaj tak, jak wyglądał przed prawie 250 laty, zawdzięczamy uporowi i przedsiębiorczości jednego człowieka oraz jego działaniom we wszystkich możliwych instancjach kościelnych i świeckich. Jest nim Franciszek Balthasar, proboszcz oławskiej parafii św. Trójcy. Intensywne zabiegi Balthasara umożliwiły pozyskanie ogromnych na owe czasy funduszy w wysokości 740 talarów śląskich, potrzebnych praktycznie do całkowitej odbudowy budynku. Odbudowy zrealizowanej wyłącznie dzięki miejscowym rzemieślnikom. Zachowane rozliczenia informują o zużyciu 70 000 cegieł, 100 ton wapna, ponad 50 wozach piasku, o 210 kopach dachówek (a kopa to 60 sztuk) i dużej ilości drewna konstrukcyjnego, desek i drewna na rusztowania oraz innych koniecznych materiałów. Budowę rozpoczęto bez zbędnego przewlekania już w 28 stycznia, a zakończono pod koniec grudnia tego samego 1787 roku. Powodem katastrofalnego stanu kościółka był jego system konstrukcyjny ścian czyli szkieletowa konstrukcja drewniana ścian z wypełnieniem ceglanym. Itotne było zastosowanie zewnętrznej okładziny, ceglanej tynkowanej lub tynkowej, która zakryła zupełnie konstrukcję drewnianą zachowując pozory masywności, co widać na rysunkach Wernera. Zastosowanie drewna iglastego do konstrukcji i szczelne zamknięcie jej w ścianie spowodowało szybkie zbutwienie drewna i utratę stabilności budynku. Ten fakt został opisany w raporcie dotyczącym przyczyny awarii ścian grożących katastrofą i prowadzącej do zamknięcia obiektu. Na rysunkach Wernera kościółek wygląda na budowę murowaną, choć w istocie nie był nią w pełni. Sposób budowania, udający lub maskujący faktyczny stan, moglibyśmy dzisiaj śmiało nazwać budżetowym. Taki też w istocie się okazał.

Jak już wspomniałem przy budowie zatrudnieni byli miejscowi fachowcy. Pieczę kierowniczą sprawował a też i całą budową kierował mistrz murarski Dionizy Riedelbach, sąsiad proboszcza Franciszka, luteranin. Ot taki wspaniały, choć nieoczywisty, przykład ówczesnej miejscowej ekumenii. Oprócz mistrza Dionizego niezbędni przy odbudowie okazali się cieśle, stolarze, kowale, szklarze, ślusarze, bednarze, malarze a nawet rymarz. Wszystkich z imienia i nazwiska wymieniają dokumenty budowy. To wtedy, jak już wspominałem, biorąc pod uwagę skalę prac, powstała sylweta i wnętrze jakie możemy podziwiać dzisiaj, bo dokumenty dokładnie wymieniają co zostało wykonane. Uroczyste ponowne otwarcie i poświęcenie kościółka nastąpiło 20 stycznia 1788 roku. Wzięło w nim udział liczne grono okolicznego duchowieństwa oraz goście z Brzegu. Czy tak świętowano by zwykłą kaplicę cmentarną a nie kościół pomocniczy? Franciszek Balthazar, urodzony w Piskorzowie, pisał swój raport ku pamięci i dla potomnych. Kto wskaże choć jeden oławski przyczynek historyczny, nieważne, niemiecki czy polski (pomijając archiwa oczywiście), który wspomniałby o tej postaci i o tej budowie? A przecież to jemu, Franciszkowi Bathasarowi, zawdzięczamy zachowanie jednego z najbardziej urokliwych zabytków oławskich. Nieoczywistości jest jeszcze ciąg dalszy.

Bowiem kościółek św. Rocha znany jest z jednego zabytku, który znajduje się w jego wnętrzu. To ołtarzowy obraz przedstawiający scenę Zwiastowania Marii. Historyczna tradycja przypisuje jego fundację także żonie królewicza Jakuba, Elżbiecie w 1706 roku. Czyni to jednak z pewnym wahaniem. I słusznie. Dokumenty archiwalne wskazują wyraźnie, że obraz ten znajdował się już wcześniej w Oławie i był ozdobą innego ołtarza, w innym kościele i kto inny był fundatorem. Ale o tym w następnym odcinku...



Widok Oławy od strony zachodniej ok. 1740 r.
Autor: Fryderyk Bernhardt Werner BUWr Wrocław

Widok Oławy od strony zachodniej ok. 1740 r. - powiększony fragment z kościółkiem
Autor: Fryderyk Bernhardt Werner
BUWr Wrocław

Widok Oławy z "Topographia oder Prodomus Delineati Principatus Lignicensis Bregensis et Wolawiensis.." Fryderyka Bernarda Wernera z 1750 roku. Widok całego miasta - fragment ryciny pokazującej położenie kaplicy św. Rocha przed Bramą Brzeską w Oławie
BUWr Wrocław

Oława w 1661 roku, widok od strony bramy brzeskiej. Autor: Johann Rudolf Storn (Rocznik Historii Sztuki tom III 1962 rok)

Rzuty kaplic: zamkowej i św. Rocha w Oławie oraz kościoła pw. św. Jana Nepomucena w Minkowicach. Porównanie powierzchni wnętrz. Autor: Michał Seredyński

Kościółek św.Rocha z "Topographia oder Prodomus Delineati Principatus Lignicensis Bregensis et Wolawiensis.." Fryderyka Bernarda Wernera z 1750 roku. Widok od strony południowo - zachodniej
BUWr Wrocław

Odpis inskrypcji fundacyjnej kościółka św.Rocha, która znajdowała się w pierwotnym budynku. Rok budowy 06, czyli 1706 został dopisany później lub pozostawiono miejsce do uzupełnienia i uzupełniono po wybudowaniu obiektu. Kronika parafii św. Trójcy

Fragment strony tytułowej sprawozdania finansowego prac budowlanych przy odbudowie kościółka św. Rocha w 1778 roku. Archiwum Archidiecezjalne we Wrocławiu.


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

Marqoos 21.09.2022 23:40
Mnie również bardzo się podobało. Szkoda, że materiał ilustracyjny nie wsadzony do treści lub choć podlinkowany. Niby wszystko wiadomo, ale niektóre szkice nie są dla mnie oczywiste. Serdecznie pozdrawiam i czekam na kolejne.

Tomasz 28.07.2022 08:47
Bardzo interesujący artykuł, czekam na kolejne. Swoją drogą, ciekawe czy udałoby się dotrzeć do archiwów w Mińsku?

Marqoos 21.09.2022 23:38
Chyba za jakiś czas

mgid.com, 649292, DIRECT, d4c29acad76ce94f
lijit.com, 349013, DIRECT, fafdf38b16bf6b2b
lijit.com, 349013-eb, DIRECT, fafdf38b16bf6b2b
openx.com, 538959099, RESELLER, 6a698e2ec38604c6
appnexus.com, 1019, RESELLER, f5ab79cb980f11d1
improvedigital.com, 1944, RESELLER
pubmatic.com, 161673, RESELLER, 5d62403b186f2ace
admanmedia.com, 925, RESELLER
smartadserver.com, 3713, RESELLER
openx.com, 540866936, RESELLER, 6a698e2ec38604c6
adform.com, 2671, RESELLER
yahoo.com, 59674, RESELLER, e1a5b5b6e3255540
smaato.com, 1100042823, RESELLER, 07bcf65f187117b4
yahoo.com, 58935, RESELLER, e1a5b5b6e3255540
triplelift.com, 11656, RESELLER, 6c33edb13117fd86
pubmatic.com, 158481, RESELLER, 5d62403b186f2ace
smartadserver.com, 3713, RESELLER, 060d053dcf45cbf3
appnexus.com, 15349, RESELLER, f5ab79cb980f11d1
zeta.com, 757, RESELLER
rubiconproject.com, 9655, RESELLER, 0bfd66d529a55807
Xapads.com, 145030, RESELLER
google.com, pub-3990748024667386, DIRECT, f08c47fec0942fa0
Pubmatic.com, 162882, RESELLER, 5d62403b186f2ace
video.unrulymedia.com, 524101463, RESELLER, 29bc7d05d309e1bc
lijit.com, 224984, DIRECT, fafdf38b16bf6b2b
Pubmatic.com, 163319, RESELLER, 5d62403b186f2ace
adyoulike.com, c1cb20fa2bbc39a8f2ec564ac0c157f7, DIRECT
adyoulike.com, a15d06368952401cd3310203631cb18b, RESELLER
rubiconproject.com, 20736, RESELLER, 0bfd66d529a55807
pubmatic.com, 160925, RESELLER, 5d62403b186f2ace
onetag.com, 7a07370227fc000, RESELLER
lijit.com, 408376, RESELLER, fafdf38b16bf6b2b
spotim.market, sp_AYL2022, RESELLER, 077e5f709d15bdbb
smartadserver.com, 4144, RESELLER
nativo.com, 5848, RESELLER, 59521ca7cc5e9fee
smartadserver.com, 4577, RESELLER, 060d053dcf45cbf3
appnexus.com, 13099, RESELLER
pubmatic.com, 161593, RESELLER, 5d62403b186f2ace
rubiconproject.com, 11006, RESELLER, 0bfd66d529a55807
onetag.com, 7cd9d7c7c13ff36, DIRECT
ssp.e-volution.ai, AJxF6R4a9M6CaTvK, RESELLER
rubiconproject.com, 16824, RESELLER, 0bfd66d529a55807
adform.com, 2664, RESELLER, 9f5210a2f0999e32
appnexus.com, 11879, RESELLER, f5ab79cb980f11d1
appnexus.com, 15825, RESELLER, f5ab79cb980f11d1
smartadserver.com, 1247, RESELLER, 060d053dcf45cbf3
smaato.com, 1100056735, DIRECT, 07bcf65f187117b4
smaato.com, 1100004890, DIRECT, 07bcf65f187117b4
rubiconproject.com, 24600, RESELLER, 0bfd66d529a55807
sharethrough.com, iBAzay96, RESELLER, d53b998a7bd4ecd2
pubmatic.com, 156177, RESELLER, 5d62403b186f2ace
pubmatic.com, 161674, RESELLER, 5d62403b186f2ace
insticator.com,15188195-e4cc-40b1-98f1-d6390cc63cbb,RESELLER,b3511ffcafb23a32
rubiconproject.com,17062,RESELLER,0bfd66d529a55807
video.unrulymedia.com,136898039,RESELLER
sharethrough.com,Q9IzHdvp,DIRECT,d53b998a7bd4ecd2
pubmatic.com,95054,DIRECT,5d62403b186f2ace
lijit.com,257618,RESELLER,fafdf38b16bf6b2b

lijit.com, 349013, DIRECT, fafdf38b16bf6b2b
lijit.com, 349013-eb, DIRECT, fafdf38b16bf6b2b
improvedigital.com, 1944, RESELLER
pubmatic.com, 161673, RESELLER, 5d62403b186f2ace
admanmedia.com, 925, RESELLER
openx.com, 540866936, RESELLER, 6a698e2ec38604c6
adform.com, 2671, RESELLER
yahoo.com, 59674, RESELLER, e1a5b5b6e3255540
smaato.com, 1100042823, RESELLER, 07bcf65f187117b4
yahoo.com, 58935, RESELLER, e1a5b5b6e3255540
triplelift.com, 11656, RESELLER, 6c33edb13117fd86
pubmatic.com, 158481, RESELLER, 5d62403b186f2ace
smartadserver.com, 3713, RESELLER, 060d053dcf45cbf3
appnexus.com, 15349, RESELLER, f5ab79cb980f11d1
zeta.com, 757, RESELLER
rubiconproject.com, 9655, RESELLER, 0bfd66d529a55807
Xapads.com, 145030, RESELLER
google.com, pub-3990748024667386, DIRECT, f08c47fec0942fa0
Pubmatic.com, 162882, RESELLER, 5d62403b186f2ace
video.unrulymedia.com, 524101463, RESELLER, 29bc7d05d309e1bc
lijit.com, 224984, DIRECT, fafdf38b16bf6b2b
Pubmatic.com, 163319, RESELLER, 5d62403b186f2ace
adyoulike.com, c1cb20fa2bbc39a8f2ec564ac0c157f7, DIRECT
adyoulike.com, a15d06368952401cd3310203631cb18b, RESELLER
smartadserver.com, 4577, RESELLER, 060d053dcf45cbf3
onetag.com, 7cd9d7c7c13ff36, DIRECT
adform.com, 2664, RESELLER, 9f5210a2f0999e32
appnexus.com, 15825, RESELLER, f5ab79cb980f11d1
smartadserver.com, 1247, RESELLER, 060d053dcf45cbf3
smaato.com, 1100056735, DIRECT, 07bcf65f187117b4
smaato.com, 1100004890, DIRECT, 07bcf65f187117b4
sharethrough.com, iBAzay96, RESELLER, d53b998a7bd4ecd2
pubmatic.com, 161674, RESELLER, 5d62403b186f2ace
insticator.com,15188195-e4cc-40b1-98f1-d6390cc63cbb,RESELLER,b3511ffcafb23a32
rubiconproject.com,17062,RESELLER,0bfd66d529a55807
video.unrulymedia.com,136898039,RESELLER
sharethrough.com,Q9IzHdvp,DIRECT,d53b998a7bd4ecd2
pubmatic.com,95054,DIRECT,5d62403b186f2ace
lijit.com,257618,RESELLER,fafdf38b16bf6b2b

KOMENTARZE
Autor komentarza: PrzyzwoityTreść komentarza: Kiedyś ruch towarowy odbywał się koleją spalinową na Zwierzyniecką i Portową. Teraz mamy co raz większy ruch. Bierz leki gocha bo gorzej z tobą.Data dodania komentarza: 22.11.2024, 17:22Źródło komentarza: Wypadek - śmierć na A4, droga będzie długo zablokowanaAutor komentarza: Gocha ze ZwierzyńcaTreść komentarza: Kiedyś kierowca tira to był gość. Teraz to debil , albo Ukrainiec . Widać to przed wjazdem do Ergisu. P.s. Są i tacy , co parkują tam jak należy więc ..... , kierowca gość.Data dodania komentarza: 22.11.2024, 15:45Źródło komentarza: Wypadek - śmierć na A4, droga będzie długo zablokowanaAutor komentarza: Bój w hucieTreść komentarza: Szukajcie go na Górnym Śląsku. Jak widać na zdjęciu, wsiadł do próżnej węglarki, dalej połączcie sobie kropki.Data dodania komentarza: 22.11.2024, 15:32Źródło komentarza: Zaginął czternastoletni KacperAutor komentarza: nieuśmiechnięciTreść komentarza: Ustawiczne pranie mózgów.Najpierw zabawy młodzieży ze śmiercią a teraz to.Coś mi tu zaciąga ruskim.Czas na emeryturę babciu zamiast robić z siebie młodzieżówkę mądrą inaczej.Data dodania komentarza: 22.11.2024, 14:04Źródło komentarza: Chodzi o popularyzację języka niemieckiegoAutor komentarza: WiarusTreść komentarza: Nie ma to jak poczuć odrzut kałacha na ramieniu. Krótkie weekendowe szkolenie wojskowe powinien przejść każdy młody mężczyzna a może i kobiety też. Broń wirtualna też dobra, aby wyrabiać w sobie nawyki strzeleckie i poznać sztukę celowania, jako pierwszy etap wtajemniczenia. Szkoda, że nie ma ćwiczenia dla rezerwy.Data dodania komentarza: 22.11.2024, 13:09Źródło komentarza: OŁAWA W Piątce postrzelająAutor komentarza: KtośTreść komentarza: Wirtualne strzelanie jak wirtualny seks . Niby coś było ale dalej prawiczek.Data dodania komentarza: 22.11.2024, 12:11Źródło komentarza: OŁAWA W Piątce postrzelają
Reklama
NAPISZ DO NAS!

Jeśli masz interesujący temat, który możemy poruszyć lub byłeś(aś) świadkiem ważnego zdarzenia - napisz do nas. Podaj w treści swój adres e-mail lub numer telefonu. Jeżeli formularz Ci nie wystarcza - skontaktuj się z nami.

Reklama
Reklama