Czym są profile stalowe?
Profile stalowe są elementami suchej zabudowy, które wykorzystuje się do tworzenia konstrukcji szkieletowych. Na takich konstrukcjach powstają między innymi podwieszane sufity, ścianki działowe, obudowy konstrukcji nośnych budowli, a także piony instalacyjne i inne systemy. Profile stalowe projektowane są w taki sposób, aby zapewnić pełna stabilność zabudowy przy jednoczesnym zachowaniu prostoty montażu. Chcąc wybrać element odpowiadający danym wymogom – warto poznać ich rodzaje.
Jakie jest zastosowanie profili stalowych?
Profile stalowe stosowane wykorzystywane są jako materiał budowlany i konstrukcyjny, przy produkcji maszyn i urządzeń, a także w budownictwie i stawianiu różnego rodzaju konstrukcji. Jest to również materiał, z którego powstają wsporniki. W branży budowlanej elementy stalowe są stosowane jako materiał budowlany do konstrukcji przestrzennych:
- filarów,
- części stropów,
- dachów,
- ścian lub schodów.
Wykorzystuje się je także do wzmacniania starych budynków oraz pełnią funkcję wsporników, elementów obudów lub mocowań w wielu rodzajach instalacji. Profile stalowe znalazły zastosowanie w w produkcji maszyn i urządzeń Elementy wykonane ze stali są najczęściej ramami lub systemami mocowań różnych części urządzenia. Dzięki możliwościom ich obróbki oraz łączenia mogą pełnić różnorodne funkcje – stanowić szkielet nowoczesnego pociągu, tworzyć ramę przenośnika przemieszczającego produkty na linii technologicznej, a nawet wzmacniać skrzynie ładunkowe w samochodach ciężarowych.
Wysokiej jakości profile stalowe o bardzo szerokim zastosowaniu dostępne są na https://www.bricoman.pl/artykuly-metalowe/profile-blachy-elementy-kute/profile-stalowe.
Profile gorącowalcowane i zimno gięte - co to jest?
W zależności od przeznaczenia profile stalowe mogą być walcowane na gorąco lub gięte na zimno. Technika produkcji kształtowników zamkniętych wpływa przede wszystkim na ich parametry użytkowe. Elementy wytwarzane techniką walcowania na gorąco cechują się jednorodną strukturą, gdyż podczas nadawania im kształtu, stal musi być odpowiednio nagrzana, do temperatury około 900-1000 stopni Celsjusza. Dzięki zastosowani tej techniki uzyskiwany jest materiał, który ma takie same właściwości w każdym swoim miejscu.
Szczególnie ważne to jest w sytuacjach Szczególnie istotne jest to w sytuacjach, gdy ważne jest zachowanie jednorodnej udarności oraz rozciągliwości. Profile gorącowalcowane pozbawione są napięć wewnętrznych, co za tym idzie, charakteryzują się one większą plastycznością niż profile gięte na zimno.
Technika wytwarzania profili giętych na zimno polega na tym, że zgina się pasy blachy stalowej na specjalnych giętarkach. Końce blachy łączone są w taki sposób, żeby powstała zamknięta struktura o prostokątnym przekroju przy pomocy zgrzewania.
(tekst sponsorowany)
Napisz komentarz
Komentarze