Ile kosztuje wszywka alkoholowa?
Wiele osób uzależnionych (lub zmartwionych bliskich) zastanawia się nad kosztami leczenia alkoholizmu. Dużo zależy od wybranych metod.
Ile kosztuje wszywka alkoholowa? Otóż w przypadku tej metody jest to koszt rzędu 700-800 złotych. Jak zatem widać – cena jest stosunkowo przystępna, a więc warto rozważyć wszycie Esperalu.
Różnica w cenie wynika z tego, że dostępne są dwie wersje wszywki alkoholowej, a mianowicie:
- wszywka alkoholowa standard
- wszywka alkoholowa plus
W przypadku wyboru (nieznacznie droższej) wszywki plus pacjent otrzymuje dodatkowo antybiotyk, a ponadto zastosowane szwy są rozpuszczalne. Taka wszywka alkoholowa działa około 8-9 miesięcy, a niekiedy rok.
Wszycie Esperalu – na czym to polega?
Zabieg wszycia Esperalu odbywa się w gabinecie lekarskim i jest poprzedzony konsultacją z lekarzem. Specjalista przeprowadza wywiad, by wykluczyć wszelkie możliwe przeciwskazania. Pacjent podpisuje zgodę na zabieg implantacji Esperalu. Osoba poddająca się takiemu zabiegowi musi być trzeźwa – najlepiej przez dobę poprzedzającą zabieg.
Wykonuje się go w znieczuleniu miejscowym. Lekarz wykonuje nacięcie skalpelem, po czym umieszcza pod skórą pacjenta Esperal, czyli tak zwaną wszywkę alkoholową (na pośladku lub pod łopatką).
Podczas zabiegu naruszona zostaje ciągłość skóry, a w organizmie znajduje się ciało obce (tabletki). To ważne, aby zabieg wszycia Esperalu był przeprowadzony w profesjonalnym gabinecie i w sterylnych warunkach.
Czy zabieg wszycia Esperalu jest skutecznym sposobem walki z alkoholizmem?
Esperal to farmaceutyk, z powodzeniem stosowany w leczeniu alkoholizmu. Substancją czynną Esperalu jest disulfiram, który blokuje enzym dehydrogenazy aldehydowej. Enzym ten bierze udział w procesie metabolizowania alkoholu w wątrobie. Po umieszczeniu w organizmie wszywki alkoholowej dochodzi do gromadzenia się aldehydu octowego, odpowiadającego za występowanie objawów tak zwanego kaca.
W praktyce wszywka alkoholowa ma zatem powodować awersję do spożywania alkoholu z powodu spotęgowania nieprzyjemnych doznań. Występują one już w ciągu 10 minut po spożyciu alkoholu i mogą trwać nawet do 10 godzin. Sięganie po alkohol zaczyna się więc kojarzyć wyłącznie z negatywnymi efektami, które są niezwykle uciążliwe. Pacjent przestaje mieć chęć na alkohol.
Po zabiegu wszycia Esperalu otrzymuje zresztą informacje na temat skutków ubocznych spożycia alkoholu, włącznie z możliwością zagrożenia życia. Zgony zdarzają się wprawdzie bardzo rzadko. Niemniej trzeba mieć świadomość, że łączenie wszywki z alkoholem jest niebezpieczne i niesie za sobą nieprzyjemne konsekwencje. Trzeba podejść do tego rozsądnie i mieć motywację do tego, by wyjść z nałogu.
Trzeba też pamiętać, że leczenie alkoholizmu bywa złożonym procesem. Wiele zależy od świadomości i odpowiedzialności uzależnionej osoby. Sama wszywka alkoholowa Esperal działa bardzo skutecznie, ale nie jest cudownym środkiem, dzięki któremu problem po prostu zniknie.
Środki farmaceutyczne bywają niezbędne. Wielu pacjentów chwali sobie takie rozwiązanie jak wszywka alkoholowa. Ważne jest kompleksowe leczenie alkoholizmu. Warto zatem pomyśleć również o terapii – grupowej lub indywidualnej. Taka terapia ze specjalistą od uzależnień pozwoli dotrzeć do źródeł problemu. Dzięki temu poznasz mechanizmy, rządzące uzależnieniem. Nauczysz się również, jak sobie z nimi radzić, by nie wrócić do picia.
Czy każdy uzależniony może zdecydować się na wszywkę?
Na wszywkę może zdecydować się każdy, kto jest zdecydowany na dobre porzucić nałóg. Jak wspomnieliśmy – wszywka jest elementem terapii awersyjnej, a więc „odstrasza” od picia alkoholu. Trzeba mieć świadomość, że spożywanie alkoholu po wszywce alkoholowej niesie za sobą nieprzyjemne konsekwencje. Jeśli zdajesz sobie z tego sprawę i jesteś zdeterminowany – wszywka alkoholowa jak najbardziej ci pomoże.
W momencie zabiegu powinieneś być trzeźwy od co najmniej 24 godzin (a najlepiej 48). Nie można zakładać wszywki u nietrzeźwego pacjenta, gdyż to zagrażałoby jego bezpieczeństwu, a ponadto taka sytuacja nie rokuje dobrze. Nietrzeźwy pacjent, który chce założyć sobie wszywkę, najpewniej nie zdaje sobie sprawy z powagi sytuacji.
Trzeba też pamiętać, że w kilku nielicznych sytuacjach wszywka może się nie przyjąć. Wiele zależy od cech osobniczych. Są bowiem pacjenci niezwykle odporni na działanie Esperalu (na disulfiram). Lek nie będzie wówczas należycie działał. Jeżeli natomiast organizm uzna wszywkę za ciało obce, to będzie ją zwalczał – wytworzy się torbiel. Trzeba się udać do lekarza, który usunie wszywkę.
Metoda ta nie sprawdzi się też w przypadku osób, które są uzależnione od wielu lat, a nałóg zdążył już poważnie uszkodzić wątrobę.
(tekst sponsorowany)
Napisz komentarz
Komentarze