Ogromne siły i środki zaangażowały służby ratunkowe w odnalezienie zaginionego 70-letniego mężczyzny. W poszukiwaniach zaangażowani byli policjanci z Oławy i Jelcza Laskowic, Straż Pożarna oraz Straż Miejska z dronem. Działania służb ratunkowych wspierał również pies tropiący z wrocławskiej jednostki.
Finał działań poszukiwawczych okazał się jednak tragiczny. Przed godz. 9:00 policjanci odnaleźli mężczyznę około 300 metrów od miejsca zamieszkania. Na pomoc okazało się jednak za późno. Ze wstępnych ustaleń wynika, że jego śmierć nie nastąpiła na skutek przestępstwa.
POLICJA OŁAWSKA PRZYPOMINA: - Pamiętajmy, że dla starszej i chorej osoby zimna noc lub poranek spędzony poza miejsce zamieszkania może skończyć się tragicznie. Zaginięcia to bardzo poważny problem społeczny. W Polsce duży odsetek zaginionych stanowią seniorzy, a główną przyczyną ich zaginięć bardzo często jest choroba m.in. choroba Alzheimera, depresja, schizofrenia, demencja starcza, wylew, zawał czy padaczka. Zdarza się, że starszej osobie przytrafia się wypadek poza domem, trafia do szpitala, a rodzina nie wie gdzie jej szukać. W wyniku urazu może też stracić pamięć i nie być w stanie powiedzieć, kim jest. Starsze osoby często też po prostu nie pamiętają drogi powrotnej do domu. Mieszkając z osobą starszą, która dodatkowo ma kłopoty z pamięcią warto przestrzegać kilku zasad, które mogą zapobiec zaginięciu lub pomóc w szybkim odnalezieniu osoby, jeśli do zaginięcia dojdzie:
- na wewnętrznej stronie ubrania naszego bliskiego należy wszyć „metki” z imieniem, nazwiskiem i adresem oraz numerem telefonu, pod który należy dzwonić, jeśli dana osoba nie będzie wiedziała, jak trafić do domu. Warto również zapisać na co osoba choruje i jakie leki przyjmuje;
- jeżeli nasz bliski przyjmuje leki należy dopilnować, aby robił to regularnie i zawsze miał je przy sobie;
- jeśli osoba starsza, mająca kłopoty z pamięcią, samodzielnie porusza się po mieście lub podróżuje koniecznie musi mieć ze sobą telefon komórkowy, w którym zapisane są numery do rodziny;
- warto znać ubrania naszego bliskiego, aby w przypadku zaginięcia móc opisać jego ubiór lub wydedukować go na podstawie brakujących części garderoby;
- jeśli starsza osoba mieszka sama to należy minimum raz dziennie nawiązać z nią kontakt oraz poprosić sąsiadów, aby mieli na uwadze czy z naszym bliskim nie dzieje się nic złego;
- warto znać ulubione miejsca seniora, gdyż istnieje prawdopodobieństwo, że udał się właśnie tam.
Gdy zauważymy, że nasz senior zaginął lub nie wrócił na czas do miejsca zamieszkania, należy jak najszybciej powiadomić najbliższą jednostkę Policji. Pamiętajmy by przekazać Policjantom wszystkie informacje dotyczące osoby zaginionej. Warto dokładnie przeszukać okolicę, prześledzić krok po kroku trasę, którą mógł przebyć zaginiony oraz sprawdzić wszelkie miejsca, w których osoba zaginiona może przebywać, zadzwoń do znajomych. Pamiętajmy, by mieć w domu lub w telefonie aktualne zdjęcie naszego senior - w przypadku zaginięcia przekazanie portretu osobom uczestniczącym w poszukiwaniach, mediom i portalom społecznościowym pozwala na szybsze zlokalizowanie osoby.
Dobrym rozwiązaniem jest monitorowanie naszych seniorów np. przy pomocy lokalizatora umieszczonego np. w zegarku, bransoletce lub w specjalnym np. trudnym do ściągnięcia etui, które noszone przez osobę starszą pozwoli na szybkie zlokalizowanie osoby w chwili zaginięcia.
Poprzez takie profilaktyczne działanie mamy możliwość błyskawicznego zlokalizowania osoby zaginionej, posiadamy natychmiastową informację o tym, że osoba którą się opiekujemy opuści obszar zdefiniowany, jako bezpieczny. A to wszystko daje nam większy spokój oraz zapewni bezpieczeństwo osobie, która może być narażona na niebezpieczeństwo utraty życia lub zdrowia.
W przypadkach zaginięć bardzo ważna jest również nasza czujność i empatia. Jeśli widzimy kogoś, kto zachowuje się w naszym odczuciu dziwnie, jest ubrany nieadekwatne do warunków pogodowych, wygląda na zagubionego i jednocześnie prosi np. o wskazanie drogi, bądźmy otwarci na zapytanie i zweryfikowanie planów tej osoby. Sprawdźmy swoje przypuszczenia i poinformujmy o nich policję dzwoniąc na numer alarmowy 112. Poświęcony czas i zainteresowanie pozwolą na szybsze udzielenie pomocy i ochronę osoby przed utratą życia i zdrowia.
Napisz komentarz
Komentarze