28 listopada działacze Platformy Obywatelskiej zwołali konferencję prasową w sprawie projektu ustawy. Zbieranie podpisów rozpoczęto w Warszawie 18 listopada. Do końca stycznia planowane jest uzyskanie 100 000 podpisów w całej Polsce. Posłanka na Sejm Monika Wielichowska (sekretarz społecznego komitetu "Tak in vitro") podkreśliła, że w latach 2013-2016 program był finansowany przez rząd i dzięki temu urodziło się w Polsce ponad 22 tysiące dzieci.
- Zdrowych, szczęśliwych dzieci. I z in vitro rodzą się nadal - mówiła posłanka. - Niestety, w 2016 program został przez obecną władzę zamknięty i zastąpiony rządowym naprotechnologii, tak nieefektywnym, że minister zdrowia ukrył dane, jeżeli chodzi o urodzenia dzieci. Jesteśmy w trudnym momencie zapaści demograficznej, która sięga urodzeniom drugiej wojny światowej. Chcemy to naprawić! Walka z zapaścią demograficzną to obowiązek i zadanie państwa. O to będziemy walczyć. Każdy Polak i Polka powinni mieć równy dostęp do leczenia i usług medycznych, o czym mówi konstytucja...
Radna Anna Leszczyńska dodała, że niepłodność jest chorobą cywilizacyjną XXI wieku na całym świecie. Z badań Polskiego Towarzystwa Ginekologicznego wynika, że w Polsce dotyczy ona półtora miliona par.
- W 2021 roku narodziło się najmniej dzieci od drugiej wojny światowej i mimo faktu, że wiele samorządów ze swoich budżetów wspiera in vitro, to w dalszym ciągu jest wiele samorządów, których na to nie stać, jak również wiele par, których na to nie stać - mówiła. - To nie jest zadanie samorządów, tylko państwa, aby wspierać, pomagać, leczyć i właśnie dlatego powstał ten komitet, ta inicjatywa obywatelska. W ramach projektu jest przeznaczonych do 500 milionów złotych rocznie. Mamy nadzieję, że do końca stycznia uda się zebrać wystarczającą ilość podpisów, aby ten projekt został złożony i przegłosowany po to, aby te pary i związki, które marzą o dzieciach, mogły się tymi dziećmi cieszyć.
Szef PO w Oławie Marek Drabiński przypomniał, że dzięki petycji i inicjatywie stowarzyszenia "Wszystko dla Oławy" taki program już działa i jest sponsorowany przez lokalny samorząd, ale chce, aby to była inicjatywa rządowa, dlatego popiera zbiórkę podpisów i zachęca do tego mieszkańców powiatu.
W konferencji promującej "Tak dla in vitro" udział wzięli poseł Michał Jaros, posłanka Monika Wielichowska, radne Magdalena Ziółkowska i Anna Leszczyńska, szef PO w Oławie Marek Drabiński, dwóch członków PO Wojciech Kucharski i Piotr Soroczyński.
Podpisy pod obywatelskim projektem ustawy "Tak dla In Vitro" zbierają parlamentarzyści, radni, samorządowcy, organizacje pozarządowe, fundacje, ale najprościej jest pobrać formularz na stronie internetowej www.takdlainvitro.pl. Pod tym linkiem znajdziesz wszelkie informacje o całej akcji.
Tekst i fot.: Agnieszka Herba [email protected]
Napisz komentarz
Komentarze