"Skąd mój ród" to konkurs o tematyce kresowej. Był organizowany po raz drugi - dla uczniów szkół podstawowych (klasy 7 i 8) i ponadpodstawowych. Ich zadaniem było opisanie wybranego fragmentu historii rodzinnej, która ma związek z Kresami Wschodnimi. Prace oceniało jury: Stanisław Srokowski - pisarz kresowy, przewodniczący jury, Witold Niemirowski - sekretarz, Blandyna Rosół-Niemirowska oraz Maria Parys - nauczycielki języka polskiego, i Dorota Semeniuk-Kwaśnicka - nauczycielka historii.
Zanim poznaliśmy nagrodzonych, wykład wygłosił Stanisław Srokowski - pisarz, poeta, prozaik, dramaturg, krytyk literacki, tłumacz. Jego wspomnienia zawarte w książkach miały spore znaczenie przy pisaniu scenariusza do filmu "Wołyń". Tak zwrócił się do uczniów, którzy zostali laureatami: - Ten konkurs to pierwszy krok w kierunku szukania swojego miejsca w życiu, pierwszy krok do rozwoju umysłu, języka, do poznawania świata, pogłębiania wiadomości. Podejrzewam, że kiedy to mówię, w niejednym z waszych umysłów w tej chwili zakwita myśl - "A może bym rzeczywiście coś zrobił, może nie skończę na tym konkursie, może pójdę dalej, może napiszę jakąś pracę? Chcę być inny niż jestem, chcę osiągnąć coś więcej". Życzę wam tego.
Jak podkreśliła Blandyna Rosół-Niemirowska (koordynatorka wydarzenia), ten konkurs nie miałby racji bytu, gdyby nie wsparcie Starostwa Powiatowego w Oławie.
- Gratuluję organizatorom konsekwencji, bo bardzo często jest tak, że są pomysły, które się próbuje realizować, ale z czasem umierają - mówił starosta Zdzisław Brezdeń. - To jest drugi konkurs, więc jest kontynuacja, jeszcze zrobimy trzeci, to zacznie być tradycja, a do tego trzeba podchodzić inaczej, bo tradycja zobowiązuje. Tematyka kresowa jest żywa i znana nam wszystkim, w regionie oławskim jest wielu Kresowian, są pokolenia. Kresy w tych genach są, tego się nie wymaże i chociaż inaczej się teraz do tego podchodzi niż za pokolenia moich dziadków czy rodziców. Inaczej podchodzi do tego pokolenie tych najmłodszych uczestników konkursu, proszę zwrócić uwagę, że historia zatacza koło i przyspiesza. Teraz też mamy czas, kiedy trochę inaczej patrzymy na Kresy. To, co się dzieje za wschodnią granicą, rzuca nowe światło, nowe wyzwanie, nowe spojrzenie. Stwarza z jednej strony duże zagrożenie, ale z drugiej pojawiają się nowe możliwości, a być może za parę lat zupełnie nas historia zaskoczy. Proszę zobaczyć, jak konflikt rosyjsko-ukraiński wpłynął na pewną zmianę w relacjach na poziomie Polski i Ukrainy. Historia się nie skończyła, ona cały czas się rozwija. Myślę, że dotykanie tematu Kresów, chociażby w postaci tego konkursu, jest rzeczą bardzo ważną, bo Kresy żyją w naszych sercach, umysłach i cały czas uzyskują nową formułę i jakość. Bardzo dziękuję, że jest odzew na ten konkurs,
Wszyscy, uczniowie, którzy wzięli w nim udział, otrzymali nagrody. Dzięki wsparciu stowarzyszenia Odra-Niemien dla laureatki, która była najlepsza wśród uczniów szkół średnich, ufundowano nagrodę specjalną - wycieczkę do Wilna. Prezes stowarzyszenia dodała, że będzie to wyprawa polskimi śladami po Wileńszczyźnie. - Żaden przewodnik nie zabierze was na taką wycieczkę - podkreśliła. - Spotkamy się z ciągle żyjącymi tam Polakami.
Nagrody wręczali: starosta Zdzisław Brezdeń, wicestarosta Witold Niemirowski, dyrektor Powiatowego Ośrodka Pomocy Psychologiczno-Pedagogicznej i Doradztwa Metodycznego w Oławie Danuta Troska oraz naczelnik Wydziału Oświaty, Kultury, Sportu i Zdrowia Magdalena Bronowicka-Romei. Organizatorem konkursu było oławskie starostwo i Powiatowy Ośrodek Doskonalenia Nauczycieli w Oławie. Współorganizatorami byli Oławskie Stowarzyszenie Miłośników Kresów Wschodnich i Narodowe Forum Kresowe.
Kto był najlepszy?
Ze szkół podstawowych:
I miejsce Gaja Kromplewska (SP nr 1)
II miejsce Igor Haszak-Juszkiewicz (SP nr 5)
III miejsce Nadia Tucholska (SP nr 1)
Ze szkół średnich:
I miejsce- Wiktoria Grabowska (LO nr 1 w Oławie)
II miejsce - Stanisław Zamorski (CKZiU)
III miejsce - Julia Świerczok (LO nr 1 w Oławie)
Tekst i fot.: Agnieszka Herba
Napisz komentarz
Komentarze