Szkoła bez Granic im. Niedźwiedzia Wojtka w Edynburgu zaprosiła nas do projektu: "Śladami Polaków - Maria Klementyna Sobieska". Celem inicjatywy jest promocja historii Marii Klementyny Sobieskiej, królowej Wielkiej Brytanii, Francji, Irlandii, która urodziła się w naszym mieście w - OŁAWIE. Popularyzacja polskiej historii, bardzo ściśle powiązanej z szkocką jest bardzo ważnym tematem. W projekcie bierze udział także szkoła "Czerwone Maki Szkoła Polonijna w Perugii" we Włoszech. Pierwszym etapem naszych działań było zorganizowanie konkursu plastycznego pt: "Życiorys Marii Klementyny Sobieskiej" w wyniku którego powstanie kalendarz z pracami zwycięzców. Uczniowie Zespołu Szkół Specjalnych w Oławie mieli za zadanie przygotować pierwszą stronę kalendarza. Koordynatorami projektu są: p.Izabela Wołczyńska (Edynburg), p. Katarzyna Wieszczeczyńska-Tini (Perugia), p. Aleksandra Warchoł (Oława).
Wspieranie nauczania języka polskiego oraz wiedzy o Polsce, a także zapewnienie możliwości uczestnictwa w kulturze narodowej nie jest w dzisiejszych czasach, w dobie cyfryzacji, aż tak trudne. Koordynatorzy projektu postanowili zorganizować wspólne spotkanie online. 10 grudnia Szkoła Specjalna w Oławie połączyła się ze Szkołą w Edynburgu, by móc się poznać i porozmawiać o znaczeniu historycznym postaci: Jana III Sobieskiego, Marii Klementyny Sobieskiej, Karola Edwarda Stuarta. Pomysłodawczynią projektu "Śladami Polaków - Maria Klementyna Sobieska" jest pani Hanna Czarnasiak, która również była obecna na spotkaniu oraz zaprosiła na nie panią profesor Aleksandrę Skrzypietz i panów: pułkownika profesora Mieczysława Strusia i profesora Pawła Reguckiego.
Pani Aleksandra Skrzypietz krótko opowiedziała o funkcjonowaniu dworu królewskiego w epoce nowożytnej oraz dziejach i znaczeniu politycznym rodu Sobieskich. Natomiast profesorowie zaprezentowali stroje szlacheckie. Szczegółowo omówili poszczególne jego elementy oraz pokazali powitanie szlacheckie. Prezentacja była bardzo ciekawa i uczniowie wiele z niej wynieśli.
Nasze pierwsze spotkanie, to dopiero początek wspólnych działań. Z niecierpliwością czekamy na kolejne zadania zaplanowane w projekcie, a jak zapewniają organizatorzy, będzie ich naprawdę wiele.
Aleksandra Warchoł
Napisz komentarz
Komentarze