- Bardzo często narzekamy, że decyzje podejmowane przez lokalnych włodarzy są nie takie, więc teraz mamy pole do popisu, aby podjąć takie decyzje, które nam się podobają - mówi Alicja Igielska. - Najpierw mieliśmy szansę, aby sami taki projekt stworzyć, a teraz mamy szansę, aby oddać swój głos na jeden z tych projektów i wybrać coś, co nam się rzeczywiście podoba. Nie będzie teraz można narzekać, bo wszystko jest wyjątkowo demokratyczne stworzone.
Oto lista projektów, na które można głosować do 13 stycznia, więc warto się pośpieszyć:
Oławski Budżet Obywatelski - lista projektów
1. Łąka kwietna z ławkami wzdłuż ul. Iwaszkiewicza
Proponowana lokalizacja to ul. Iwaszkiewicza naprzeciwko Zespołu Szkół Specjalnych im. Ireny Komorowskiej w Oławie oraz w ok. przystanku autobusowego.
Z opisu projektu: celem jest dodanie do środkowej części osiedla łąki kwietnej z ławkami, gdzie spacerowicze (np. mamy z dziećmi, seniorzy) mogliby spędzić czas oraz odpocząć. Projekt obejmuje dwie strefy: a) strefa ok 720 m2, b) strefa ok 660 m2.
Projekt obejmuje: przygotowanie terenu (zerwanie trawy, spulchnianie terenu), wyrównanie terenu, wysiew łąki kwietnej, a także zakup oraz instalację 4 sztuk ławek ustawionych w podobnych odległościach na odcinku 220 metrów w w/w terenie b). Łąka kwietna we wskazanych obszarach ma być ew. zrealizowana z zachowaniem istniejącego tam fragmentarycznego drzewostanu/krzewostanu.
Koszt po weryfikacji: 73 340 zł
2. Zero waste dla każdego
Z opisu projektu: przeprowadzenie w Rynku (Szklarnia) warsztatów i prelekcji związanych z ochroną środowiska. Prelegenci to ktoś z lokalnego Zakładu Gospodarowania Odpadami, Punktu Selektywnego Zbierania Odpadów Komunalnych (PSZOK), a także aktywistka ekologiczna, influencerka, nominowana do tytułu Warszawianka Roku Magdalena Piotrowska.
Podczas trwania warsztatów i prelekcji dla dorosłych w Rynku, obok w Cafe Manii, odbywać się będą zajęcia z ekologii, gry i zabawy związane z segregowaniem i przerabianiem śmieci dla dzieci prowadzone przez animatorki.
Koszt po weryfikacji: 9 200 zł
3. Grill miejski
Lokalizacja - część działki numer 45 za blokami "mieszkanie plus" pomiędzy ulicą Paderewskiego a osłonami przeciwdźwiękowymi przy torach kolejowych.
Z opisu projektu: grill miejski umiejscowiony będzie na osiedlu Sobieskiego, czyli w miejscu, gdzie brak jest parku, czy też innego miejsca, gdzie można rodzinnie, czy też ze znajomymi, spędzić czas na wolnym powietrzu. Miejski grill to możliwość bezpłatnego, legalnego i bezpiecznego przygotowania rodzinnego spotkania z wykorzystaniem publicznie dostępnego miejsca do grillowania. Umiejscowienie inwestycji na terenach Osiedla Sobieskiego nie uniemożliwi korzystania z niej przez wszystkich chętnych mieszkańców miasta. Usytuowanie grilla bliżej osłon przeciwdźwiękowych, a nie bezpośrednio przy blokach ograniczy ewentualne niedogodności dla mieszkańców bloków, tym bardziej, że tuż przy grillu miejskim są ogródki działkowe. Projekt grilla w tym miejscu jest przyszłościowy, gdyż może stanowić początek stworzenia miejsca odpoczynku i relaksu w tej części miasta (parki, place zabaw etc). Komplementarnie do tego projekt przewiduje zamontowanie dodatkowego monitoringu, który mógłby być podłączony pod monitoring miejski. Miejsce oświetlone zostanie 2 lampami ulicznymi solarnymi, dzięki czemu w ekologiczny i nie generujący dodatkowych kosztów sposób, zwiększy to widoczność a tym samym bezpieczeństwo. Do grilla prowadzić będzie utwardzona ścieżka dojazdowa umożliwiająca swobodny dostęp do inwestycji przez rodziny z dziećmi w wózkach czy też dla osób korzystających z wózków inwalidzkich.
Koszt po weryfikacji 120 000 zł
4. Weź sprawy w swoje ręce
Lokalizacja: Centrum Sztuki i Ośrodek Kultury
Z opisu projektu: - rak piersi jest najczęściej występującym nowotworem złośliwym wśród kobiet. Stanowi w Polsce około 23% wszystkich zachorowań i jest odpowiedzialny za około 14% zgonów z powodu nowotworów złośliwych u kobiet. W Polsce raka piersi diagnozuje się u 19 tys. kobiet, co oznacza, że codziennie ponad 50 Polek dowiaduje się o chorobie, a 15 każdego dnia umiera.
Znajomość objawów i regularne wykonywanie badań profilaktycznych są kluczowe dla rozpoznania tej choroby, podjęcia odpowiedniego leczenia i zmiany tych niepokojących statystyk. Niestety, poziom świadomości zdrowotnej Polek nie jest wystarczający. Zbyt mała liczba kobiet zgłasza się na badania profilaktyczne nawet wówczas, gdy są bezpłatne i powszechnie dostępne. Planujemy następujące działania na rzecz mieszkańców naszego powiatu,mające na celu zapobieganie poważnym zmianom piersi przez samo wykrywanie ich na wczesnym stadium:
* cztery wykłady otwarte dla wszystkich z prezentacją multimedialną teorii i statystyk
* jeden wykład dedykowany uczniom szkół średnich,
* umówione w małych grupach praktyczne warsztaty prowadzone przez specjalistów z tej dziedziny na temat samobadania,
* zorganizowanie badania USG piersi dla uczestniczek warsztatów,
* przeprowadzenie warsztatów psychologicznych dla uczestniczek,
* badanie brasterem +konsultacja lekarska z DCO
Koszt po weryfikacji 20 400 zł
5. Skwer im. Praw Kobiet
Lokalizacja: skwer przy ul. Ks. Prałata Jana Janowskiego.
Z opisu projektu: modernizacja skweru pozwoli przeobrazić lokalną wartość terenu w atrakcyjną i funkcjonalną przestrzeń. W miastach trzeba wykorzystywać każdą okazje na "zielone miejsca" (ekologia). Ten teren posiada już drzewa itp. Będzie to miejsce rozrywki i wypoczynku mieszkańców Oławy chcących odpocząć. Małym kosztem można stworzyć piękny skwer. Nazwa Skweru im. Praw Kobiet - jest wyrazem szacunku dla wszystkich kobiet, walczących m.in. o prawa wyborcze, prawo do edukacji, prawa do decydowania o życiu każdej kobiety. W skrócie będzie to skwer naszych babek, matek i sióstr.
Elementami skweru będą figura Marii Skłodowskie-Curie, ławki, rośliny ozdobne, pergola z pnącymi się na niej roślinami, a także ścieżka.
Koszt po weryfikacji 230 000 zł
6. Zielone płuca rynku
Chodzi o utworzenie i utrzymanie łąk kwietnych na zaniedbanych trawnikach na podwórkach między ulicami: Brzeską a Kościelną, Brzeską a Kościuszki, Rynkiem a Głowackiego, Krótką a Placem Zamkowym, Wrocławską a Kościelną.
Z opisu projektu: zabytkowe i zaniedbane podwórka otaczające odremontowany oławski Rynek to idealne miejsca, by stworzyć zielone oazy dla mieszkańców centrum - nie tylko dla ludzi, ale i zwierząt oraz dobroczynnych owadów takich jak pszczoły czy motyle. Założenie w podwórkach łąk kwietnych pozwoli na spore oszczędności, gdyż są wieloletnie i kosi się je maksymalnie do 3 razy w roku (duża oszczędność w porównaniu do utrzymania tradycyjnych trawników). Oczyszczają powietrze, pięknie wyglądają, utrzymują wodę w glebie (bioretencja), zapewniają bioróżnorodność, nie trzeba jej nawozić ani podlewać, jest samowystarczalna. Ich zakładanie zalecają nie tylko ekolodzy i organizacje pozarządowe ale także Ministerstwo Środowiska czy Wody Polskie, bo to realna walka z suszą. Zielone podwórka sprzyjają także towarzyskiemu życiu sąsiedztwa, zachęcają do przebywania na dworze i wg. Wielu badań naukowych mają zbawienny wpływ na nasze zdrowie fizyczne i psychiczne.
Koszt po weryfikacji: 60 000 zł
7. Pola mingolfa dla Oławy
Lokalizacja - dwa miejsca do wyboru usytuowane na terenach zielonych potocznie zwanych Miasteczkiem w bliskiej okolicy Term Jakuba.
Z opisu projektu: pola do minigolfa 9 torów wraz z przeszkodami dla dorosłych oraz dzieci (mają to być tory całoroczne, bezobsługowe i nie wymagające specjalnej konserwacji przez cały okres użytkowania). W skład projektu pola minigolfa wchodzą: 9 torów z przeszkodami wzory dowolne, zestaw przeszkód metalowych 8 szt (roller poziomy, roller pionowy, mostek, wyskocznia, podwójny dołek, trójkąty, kwadraty, kółka), kije do miningolfa, piłeczki, karty wyników, tablica z regulaminem i zasadami gry, sztuczna trawa, ławka. Tory do minigolfa byłyby dla mieszkańców Oławy bardzo pozytywną formą rozrywki i rekreacji, a także zdrowego spędzania wolnego czasu dla różnych grup wiekowych oraz całych rodzin w okresie wiosenno-letnim.
Koszt po weryfikacji 200 000 zł
*
Mieszkańcy Oławy mogą oddać swój głos na wybrane zadanie tylko do 13 stycznia 2023, czyli czasu jest bardzo mało. Obowiązuje zasada, że jeden mieszkaniec może oddać jeden głos. Głosować można tylko elektronicznie za pośrednictwem dedykowanego portalu:
Osoby, które mają utrudniony dostęp do internetu lub sobie z nim nie radzą, mogą skorzystać ze specjalnie przygotowanego stanowiska w sekretariacie Urzędu Miejskiego, Pl. Zamkowy 15, w godzinach pracy urzędu.
W przypadku uzyskania równej liczby głosów przez dwa lub więcej projektów o kolejności decyduje losowanie, które przeprowadzi komisja. Do realizacji zadań wybrane zostają te projekty, które na podstawie przeprowadzonego głosowania uzyskają największą liczbę głosów, oraz których łączne koszty szacunkowe po weryfikacji nie przekraczają kwoty środków przeznaczonych do rozdysponowania.
Napisz komentarz
Komentarze