W organizację obchodów, oprócz Ministerstwa Sprawiedliwości i Prokuratury Krajowej, włączyli się również asystenci sędziów, referendarze, adwokaci, radcowie prawni, aplikanci, psycholodzy, kuratorzy sądowi i policjanci.
Coroczna organizacja obchodów „Tygodnia Pomocy Osobom Pokrzywdzonym Przestępstwem”, której celem jest zwrócenie szczególnej uwagi na potrzeby i prawa osób pokrzywdzonych przestępstwem, wiąże się z obchodzonym 22 lutego Międzynarodowym Dniem Ofiar Przestępstw, które wprowadzono w Polsce ustawą z 12 lutego 2003 roku. Przepisy wskazują na potrzebę stałego monitorowania sytuacji osób pokrzywdzonych przestępstwem oraz działań na rzecz poprawy ich położenia. Podjęte działania mają skutkować uzyskaniem przez potrzebujących skutecznej pomocy.
Dokładne informacje o miejscu i godzinach dyżurów osób, które udzielą w tym czasie wsparcia pokrzywdzonym, są dostępne za pośrednictwem mediów lokalnych oraz stron internetowych instytucji biorących udział w obchodach „Tygodnia Pomocy Osobom Pokrzywdzonym Przestępstwem”.
Informujemy również, że w Komendzie Głównej Policji funkcjonuje "Policyjny Telefon Zaufania dla Osób Dotkniętych Przemocą w Rodzinie" o numerze: 800 120 226, a na terenie Dolnego Śląska pomoc można uzyskać pod nr telefonu 47-871-37-72 w godzinach od 8:00 do 12:00 lub całodobowo w każdej dowolnej jednostce Policji.
Przypominamy, że zgodnie z treścią art. 207 Kodeksu karnego:
§ 1. Kto znęca się fizycznie lub psychicznie nad osobą najbliższą lub nad inną osobą pozostającą w stałym albo przemijającym stosunku zależności od sprawcy, podlega karze pozbawienia wolności od 3 miesięcy do lat 5.
§ 1a. Kto znęca się fizycznie lub psychicznie nad osobą nieporadną ze względu na jej wiek, stan psychiczny lub fizyczny, podlega karze pozbawienia wolności od 6 miesięcy do lat 8.
§ 2. Jeżeli czyn określony w § 1 lub 1a połączony jest ze stosowaniem szczególnego okrucieństwa, sprawca podlega karze pozbawienia wolności od roku do lat 10.
§ 3. Jeżeli następstwem czynu określonego w § 1–2 jest targnięcie się pokrzywdzonego
na własne życie, sprawca podlega karze pozbawienia wolności od lat 2 do 12.
Pojęcie znęcania się oznacza zazwyczaj zachowanie złożone z pojedynczych czynności naruszających różne dobra, takie jak zdrowie, wolność osobistą (groźba karalna, zmuszanie), cześć (zniewaga, nietykalność cielesna), mienie (zniszczenie). Całość tego postępowania sprawcy określana jest zbiorczo jako znęcanie się, którego poszczególne fragmenty mogą wypełniać znamiona różnych występków. W polskim ustawhttps://www.funduszsprawiedliwosci.gov.pl/pl/znajdz-osrodek-pomocy?fbclid=IwAR1PNaqGEI4JgkHeo7hw6F5oyTHugsa1A8-ixdjqTagUOKX1L6_IVMf7Djkodawstwie znęcanie się nad rodziną jest przestępstwem ściganym z urzędu.
Policja reaguje więc na każdy sygnał mogący świadczyć o podejrzeniu popełnienia czynu zabronionego. Przemoc w rodzinie z uwagi na poważne konsekwencje fizyczne, psychiczne, społeczne, rozwojowe i wychowawcze, stanowi ogromny problem społeczny. Tragedie, rozgrywające się w zaciszu czterech ścian, wywierają szczególne piętno na dzieciach. Dlatego każda informacja o przemocy powinna być sprawdzana przez podmioty posiadające właściwe kompetencje, a jej sprawcy bezwzględnie karani.
Więcej informacji znajdziesz klikając w link https://www.funduszsprawiedliwosci.gov.pl/pl/znajdz-osrodek-pomocy?fbclid=IwAR3PLlXgujY7QAUrm3cAcYorM1jtDx8UI_Nq0y2zWFXbTsc1I0jsZ0NXPGw
Osoby potrzebujące wsparcia lub porady prawnej zachęcamy do skorzystania z pomocy.
Pamiętajmy, każdy ma prawo zmienić swoje życie.
Widzisz przemoc – zareaguj.
Jeżeli jesteś osobą pokrzywdzoną przestępstwem, skorzystaj z bezpłatnej informacji w ramach "Tygodnia Pomocy Osobom Pokrzywdzonym Przestępstwem"
Napisz komentarz
Komentarze