- Przyłączenie do gazu Nowej EC Czechnica zwiększy bezpieczeństwo zaopatrywania mieszkańców aglomeracji wrocławskiej w prąd i ciepło. Jednocześnie wpłynie na poprawę jakości powietrza poprzez kilkudziesięciokrotne zmniejszenie w atmosferze szkodliwych tlenków metali i pyłów, powstających w procesie spalania. To już druga przyłączona w ostatnich latach – po EC Żerań w Warszawie – duża systemowa elektrociepłownia, mająca możliwość pracy na dostarczanym przez spółkę niskoemisyjnym paliwie gazowym - mówi Marcin Chludziński, prezes GAZ-SYSTEM.
Projekt GAZ-SYSTEM obejmował powstanie gazociągów przyłączeniowych DN 500 i DN 300 MOP 8,4 MPa, światłowodów wzdłuż gazociągów oraz budowę stacji regulacyjnej Sulimów o przepustowości 200 000 m3/h i stacji pomiarowej Czechnica o przepustowości 63 000 m3/h. Trasa przyłącza gazowego przechodzi przez gminy Oława, Domaniów i Siechnice w województwie dolnośląskim i zapewni elektrociepłowni dostawy 52 000 m3/h gazu. Energia cieplna wyprodukowana przez Nową EC Czechnica zapewni ciepło m.in. dla mieszkańców Wrocławia, gminy Siechnice i okolicznych miejscowości.
Nowa EC Czechnica będzie uruchamiana etapami: kotłownia rezerwowo-szczytowa ruszy w 2023 r., a blok parowo-gazowy w połowie 2024 r.
- Dzięki zastosowaniu tego niskoemisyjnego paliwa oraz nowoczesnych technologii cały proces produkcyjny przebiegać będzie w sposób efektywny i co najważniejsze - przyjazny dla środowiska. Zmniejszenie emisji poprawi jakość powietrza w otoczeniu zakładu, na czym skorzystają przede wszystkim mieszkańcy Siechnic - mówi marszałek Cezary Przybylski. Dla mieszkańców powiatu oławskiego, którzy nie zawsze mogą cieszyć się idealnym powietrzem, to także dobra wiadomość.
Nowoczesna jednostka będzie się składała z bloku gazowo-parowego, kotłowni szczytowo-rezerwowej i akumulatora ciepła. Moc cieplna nowej instalacji będzie sięgać 315 megawatów mocy cieplnej (przy dzisiejszych 247 megawatów), a moc elektryczna 179 megawatów mocy elektrycznej (przy dzisiejszych 100 megawatach).
Dzięki zastosowaniu w nowej elektrociepłowni w Siechnicach nowoczesnej technologii i niskoemisyjnego paliwa jakim jest gaz, cały proces produkcyjny będzie przebiegał w sposób efektywny i przyjazny dla środowiska. Źródło zasilania Nowej Czechnicy stanowić będzie gaz ziemny, paliwo mniej emisyjne niż używany obecnie węgiel. Dzięki temu roczna emisja CO2 spadnie aż o 622 tysiące ton. Oznacza to również oszczędności na energii pierwotnej na poziomie 599 tysięcy MWh rocznie.
Harmonogram projektu zakłada uruchomienie bloku gazowo-parowego w 2024 r. Do tego czasu produkcja energii elektrycznej i ciepła zapewniona będzie przez obecnie działające instalacje oraz część szczytową nowej elektrociepłowni, której uruchomienie planowane jest na pierwszą połowę 2023 r.
Obszar obecnego zakładu zostanie zrewitalizowany i zagospodarowany.
Napisz komentarz
Komentarze