Na liście nowych pomników przyrody dominują dęby szypułkowe - jest ich 83. Doceniono także walory jednej lipy drobnolistnej, jednego platana klonolistnego i jednego jesionu wyniosłego.
Największe skupisko chronionych dębów (41 sztuk) znajduje się w rejonie ulic Kukułczej i Odrzańskiej w starym Jelczu. Są tam ponad dwustuletnie okazy, których obwód sięga niespełna 6 metrów. Niemi świadkowie wielu wydarzeń historycznych w okolicach jelczańskich pałaców. Druga bardzo liczna grupa nowych pomników to aleja dębowa w Chwałowicach, przy ul. Długiej. Spośród 35 chronionych drzew kilka ma tu w obwodzie ponad 3,6 m. W tej lokalizacji dodatkowo wzięto pod uwagę aspekt krajobrazowy alei jako całości, bo jest to równo kilometr imponującego, wiekowego drzewostanu pośród łąk i pól. Idealne miejsce do spacerów, w cieniu tak wspaniałych kolosów. Pojedyncze drzewa otrzymały status pomników także w Miłocicach, Brzezinkach, w parku w Jelczu i przy drodze gminnej prowadzącej do Nowego Dworu.
Proces przygotowywania i opiniowania uchwały Rady Miejskiej trwał blisko trzy lata. Potrzebne były m.in. szczegółowe i przekonywujące analizy dla Regionalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska. Włodarze gminy i radni zgodzili się co do tego, że tak wspaniałe drzewa należy chronić. Potrzebne było jednak szersze spojrzenie, także na nieuniknione ograniczenia, które pojawiają się na terenach wokół pomników. Mowa głównie o ewentualnych zakazach, dotyczących prowadzenia prac ziemnych lub zmiany stosunków wodnych w pewnym promieniu wokół drzew.
W Chwałowicach zamontowano już zielone tabliczki z napisem "pomnik przyrody", a pod nimi widnieje numeracja drzew. Do każdego powstanie też karta ewidencyjna, zawierająca informację, m.in. o cechach i wieku drzewa. Pod okiem Aleksandry Marczak, pilotującej projekt z ramienia Urzędu Miasta i Gminy, działają mieszkańcy, a wśród nich członkowie Stowarzyszenia na Rzecz Rozwoju i Integracji z Chwałowic.
- Aleja dębowa to oczko w głowie lokalnej społeczności, zrealizowano tu już kilka projektów ekologicznych - mówi sołtys Michał Wolski. - Kilka lat temu zainstalowano sto budek lęgowych, przeprowadzono też warsztaty na temat sów, owadów czy jeży. Aktualnie rusza kolejna akcja, współfinansowana przez Fundację Orlen, zatytułowana "Chwałowicki spacer - Ekoaleja reaktywacja!". Nie ma wątpliwości, tu żyjemy, tu wypoczywamy, tu pokazujemy naszym najmłodszym mieszkańcom, jak chronić cenną przyrodę dla przyszłych pokoleń. Pomniki przyrody to dla nas sporo obowiązków, może pewnych ograniczeń, ale przede wszystkim to duma, że od teraz nasze stare wielkie dęby mają status uprzywilejowany i szansę, by zadbane i wypielęgnowane cieszyły oko jeszcze przez dziesiątki, a może i setki lat.
***
26 października 2022 Rada Miejska podjęła uchwałę w sprawie uznania drzew za pomniki przyrody. W jej treści czytamy, że pomnikami ustanawia się drzewa "okazałych rozmiarów", a szczegółowym celem ich ochrony jest zachowanie wartości przyrodniczych, krajobrazowych, naukowych, kulturowych i historycznych. Pomników nie wolno niszczyć, uszkadzać lub przekształcać. Zabronione jest wykonywanie prac ziemnych, trwale zniekształcających rzeźbę terenu, z wyjątkiem prac, związanych z zabezpieczeniem przeciwsztormowym lub przeciwpowodziowym albo budową, odbudową, utrzymaniem, remontem lub naprawą urządzeń wodnych.
31 stycznia 2023 roku Rada Miejska podjęła uchwałę w sprawie przeprowadzenia zabiegów pielęgnacyjnych i konserwacyjnych pomników przyrody. Chodzi m.in. o usunięcie zamierających konarów i posuszu, stwarzających zagrożenie dla bezpieczeństwa, oczyszczenie i zabezpieczanie środkiem dezynfekującym miejsc po usunięciu wadliwych gałęzi i konarów, oczyszczenie terenu w bezpośrednim sąsiedztwie drzew i przeprowadzenie prac w obrębie podstawy pni, w celu montażu tablic informujących o statusie pomnika przyrody.
Napisz komentarz
Komentarze