Jazda na motorze w Polsce – co mówią przepisy?
Jeśli poświęcimy trochę czasu na zapoznanie się z obowiązującymi przepisami, to zauważymy, że motorem można jeździć o każdej porze roku. Oznacza to, że prawo nie zabrania jazdy motocyklem nawet w zimie, choć wiadomo, że konieczne będzie wykupienie odpowiedniego OC i więcej na ten temat dowiedzieć się można z https://ubezpieczamy-auto.pl/ubezpieczenie-motocykla/.
Mimo wszystko zdrowy rozsądek i tak podpowiada, by nie wsiadać na motor przy złej pogodzie, ponieważ w naszych warunkach klimatycznych nie jest to możliwe. Najtrudniejsze zadanie czeka początkujących motocyklistów, ponieważ to właśnie oni mogą sobie nie poradzić z trudnymi warunkami, które panują na śliskiej drodze, czy nawet mokrej po deszczu.
Kiedy zaczyna się sezon motocyklowy w Polsce?
W tej kwestii zdania są bardzo podzielone, ponieważ wśród motocyklistów można wyróżnić tych, dla których motor jest środkiem transportu, więc korzystają z niego tak długo, jak to możliwe, a więc również do mrozów. Jednak nie brakuje również osób, które korzystają z motoru hobbystycznie, co oznacza, że korzystają z niego tylko wtedy, gdy na drodze panują optymalne warunki.
Warto jednak pamiętać, że bez względu na to, czy ze swojego sprzętu korzystamy regularnie, czy też okazjonalnie, to zawsze trzeba wykupić OC na skuter lub motor, ponieważ tego wymagają od nas przepisy. Tylko kiedy jest odpowiedni czas na jazdę motorem? Kiedy zaczyna się sezon motocyklowy? Najczęściej wskazuje się, że odpowiedni czas na wystawienie motoru to kwiecień.
Oczywiście można to zrobić też wcześniej, o ile temperatury oscylują w okolicach 7-10 stopni, to już można wyruszyć w trasę, zwłaszcza jeśli można cieszyć się suchymi warunkami drogowymi, bez wiatru. Dzięki temu można faktycznie cieszyć się bezpieczną, ale i komfortową jazdą, ponieważ w czasie porywistych wiatrów jest to bardzo problematyczne.
Kiedy kończy się sezon motocyklowy w Polsce?
A co z końcem sezonu motocyklowego? Kiedy należy odstawić maszynę do garażu? Zwykle odpowiedni moment to połowa października, ponieważ wtedy dni są już o wiele krótsze i chłodniejsze. Jednak nie brakuje też motocyklistów, którzy mogą wskazać, że na jednośladzie da się jeździć nawet do listopada lub grudnia, zwłaszcza że klimat się zmienia i widać, że jesień w Polsce, jak i sama zima jest o wiele łagodniejsza, a zdarza się, że jej po prostu też nie ma. Dlatego każdy powinien mieć na uwadze swoje preferencje i na ich podstawie ustalić, kiedy jest odpowiedni moment na zakończenie sezonu motocyklowego.
Wydłużenie sezonu motocyklowego – czy to w ogóle możliwe?
Wielu fanów jednośladów z pewnością zastanawia się nad tym, czy jest szansa na wydłużenie sezonu motocyklowego i nie ma co się dziwić, ponieważ jazda na motorze różni się od jazdy samochodem. Tutaj można rozwinąć lepszą prędkość i w dodatku łatwiej można przebić się nawet przez zakorkowane miasto.
Tylko czy są na to szanse? Czy faktycznie można w jakiś sposób wydłużyć sezon motocyklowy? Okazuje się, że tak! Wystarczy sięgnąć po kilka dodatkowych gadżetów, a możliwe, że uda nam się dłużej jeździć na motorze. Przede wszystkim mowa tutaj o odpowiednim stroju, ponieważ ciepła kurtka spinana ze spodniami może ograniczyć zimno nawet w bardzo wietrzne dni.
Do tego warto też dorzucić termoaktywną bieliznę, kominiarkę, czy nawet ochraniacze na kolana. Podgrzewane manetki, czy siedzenia także mogą ułatwić jazdę w chłodniejsze dni.
(tekst sponsorowany)
Napisz komentarz
Komentarze