Explory to największa w Polsce inicjatywa wyszukująca, sieciująca i rozwijająca talenty. Od 12 lat Program pomaga młodym badaczom i naukowcom odnaleźć się w świecie nauki i biznesu. -Jesteśmy dumni, że Program Explory zachęca coraz więcej młodych talentów do rozwijania nowatorskich projektów badawczych i technicznych. Cieszymy się, że mamy udział w tym, że młodzi zauważają swój potencjał i rozwijają skrzydła. Z radością budujemy wspierającą społeczność łącząc różne środowiska – uzdolnioną młodzież, szkoły i uczelnie oraz odpowiedzialny biznes, którego zaangażowanie pozwala nam działać jeszcze prężniej – mówi o Programie Dorota Braziewicz, Dyrektor Explory.
Od lat ważnym dla programu punktem na mapie jest Wrocław. To tutaj odbywa się Regionalny Festiwal Nauki czyli spotkania ze społecznościami szkolnymi oraz regionalny etap prestiżowego konkursu. 19 kwietnia Fundacja Zaawansowanych Technologii (organizator Explory) odwiedzi Wrocławski Park Technologiczny. Uczniowie i uczennice z wrocławskich szkół wezmą udział m.in. w wykładach o tematyce kosmicznej: „Technologie kosmiczne w naszym domach” dr Tomasza Rożka, „Człowiek na marsie” Justyny Pelc czy „Astrobiologia i ekstremofilie- jak naukowcy badają możliwość wystąpienia życia poza ziemią” Ewy Borowskiej. Organizatorzy przygotowali także część praktyczną, która ma dostarczyć młodym konkretnych wskazówek, pomocnych przy prowadzeniu własnego projektu badawczego. Odbędą się warsztaty dr Adama Czyżewskiego „Jak innowacyjnie prowadzić projekt naukowy? i „Wszystko można zaprojektować! Przyszłość też.” Instytutu Design Thinking. Ważnym elementem wydarzenia będzie także inspirująca rozmowa z Szymonem Perlickim – wrocławianinem, który wygrał Explory 2020, ze swoim projektem „Szyfrowanie wiadomości z użyciem własności hipersfery”. Szymon opowie o swojej naukowej drodze i postara się nakłonić rówieśników do kreatywnego podejścia do życia.
20 i 21 kwietnia to dni konkursowe. Młodzi adepci nauki, którzy przeszli przez pierwszy etap prestiżowego Konkursu Explory zaprezentują swoje innowacyjne projekty badawcze eksperckiemu jury. Szeroka publiczność będzie mogła poznać pomysły młodych na www.explory.pl/2023 oraz podczas Pitchingu Młodych Talentów, 19 kwietnia o godz. 15:00 na Facebooku Explory. Mieszkańcy Dolnego Śląska mogą trzymać kciuki za reprezentantów regionu – do Konkursu zakwalifikowało się bowiem kilka drużyn z Wrocławia. Młodzi z regionu prezentują m.in. w pełni ekologiczne naczynia i produkty z wytłoczyn lnu i konopi, zastosowanie sztucznej inteligencji w diagnozowaniu zaburzeń neuronowych czy programowalny procesor zbudowany pod podstaw.
Lokalne wsparcie
W tym roku do grona partnerów Programu Explory dołącza Urząd Marszałkowski Województwa Dolnośląskiego, który nie tylko wspiera przyszłotygodniowe wydarzenie we Wrocławiu, ale także działania Explory w szkołach, które mają na celu poszukiwanie młodych talentów w regionie.
– Cieszę się, że wspólnie działamy na rzecz rozwijania młodych talentów z regionu Dolnego Śląska. Jesteśmy pewni, że realizowane wydarzenia będą zastrzykiem wiedzy i inspiracji, a w przyszłości zaowocują projektami i badaniami, które zmienią oblicze nauki polskiej, europejskiej, a nawet światowej– mówi Cezary Przybylski, marszałek województwa, który również osobiście otworzy Festiwal we Wrocławiu.
Ponownie, już po raz dziesiąty, Explory wspierają Wrocławski Park Technologiczny i Fundacja Pro Mathematica: – We Wrocławskim Parku Technologicznym nie tylko projektujemy przyszłość, ale też mierzymy się z wyzwaniami towarzyszącymi współczesnemu biznesowi. Wiele z nich pokazało nam, że to dobra edukacja jest najważniejszym filarem naszego społeczeństwa. Musi się ona opierać m.in. na wspieraniu interdyscyplinarnego rozwoju uczniów polskich szkół i ich talentów oraz zachęcaniu ich do podążania za ciekawością świata. – mówi Maciej Potocki, Prezes Zarządu WPT– To właśnie dlatego już po raz kolejny będziemy gospodarzem Regionalnego Festiwalu Nauki Explory. Już nie możemy doczekać się tego, by zobaczyć, co szykują dla nas młodzi naukowcy i podzielić się z nimi inspiracjami ze świata nauki i innowacji! Życzę wszystkim, by był to niezwykle dobry i owocny czas!
Sprawdzony sposób na rozwój talentów
W minionej dekadzie Program zgromadził społeczność ponad 2400 młodych innowatorów, którzy zgłosili do Konkursu Explory ponad 1500 projektów naukowych i wynalazków. Odbyło się już ponad 90 wydarzeń dla pasjonatów innowacji i nowych technologii. Wzięło w nich udział ponad 40 tysięcy osób. O Explory i kompleksowym rozwoju swoich talentów uczniowie słyszą już w szkołach i regionach. Międzysektorowa współpraca z samorządami pozwala bowiem na lokalne pojawienie się Programu poprzez organizowane warsztaty, spotkania ze specjalistami i prezentacje naukowe.
O skuteczności Programu najlepiej świadczą Alumni Explory – uzdolnione osoby, które dziś studiują i pracują na najlepszych Uniwersytetach w kraju i za granicą. Tak jak Anna Skierska, studentka Uniwersytetu w w Groningen, która od pięciu lat pracuje nad projektem modyfikacji nanokrystalicznych ogniw słonecznych w celu zwiększenia ich wydajności czy Szymon Gaca, w Explory rozwijający projekt wpływu chelatów IDHA żelaza i miedzi na przyswajanie azotu przez pszenicę, dziś stażysta renomowanego instytutu technologicznego w Walencji. O rozwoju laureatów, ich codzienności i perspektywie na otaczający świat przeczytać można w mediach społecznościowych Explory. Alumni chętnie angażują się w kolejne działania Programu jako mentorzy, ambasadorzy czy prowadzący zajęcia. Wierzymy, że już wkrótce do tego grona dołączą kolejni młodzi, tym razem z Dolnego Śląska.
Więcej:
Napisz komentarz
Komentarze