Zbiórkę uczestników zaplanowano o godz. 9.00 przed Urzędem Miasta i Gminy Jelcz-Laskowice. Stamtąd rajd wyruszy w kierunku Dębiny. Jeśli komuś bardziej pasuje spotkanie już w Dębinie, to rowerzyści dojadą tam około 10.00.
- Pierwsze zatrzymanie planujemy przy remizie OSP w Dębinie - opowiada inicjator Jacek Mikołajczyk. - Na miejscu, o godz. 10.00 w dębińskiej alei nastąpi odsłonięcie gwiazdy. Około godz. 10.45 udamy się pod Słowianina. Następnie wyruszamy w stronę Hubertówki Koła Łowieckiego Szarak. Stamtąd w stronę byłej leśniczówki Dębina, zwanej Ladrówką. Leśnymi drogami do Drewnianego Kamienia i w stronę Sątoku, do nieistniejącego młyna wodnego. Potem w kierunku wsi Zbytowa, a ze Zbytowej się do Grędziny, gdzie odwiedzimy dawny wiejski cmentarz, uporządkowany przez mieszkańców i wolontariuszy. Ostatnim punktem będzie remiza OSP, gdzie odbędą się imprezy towarzyszące.
Celem rajdu jest promocja miasta i gminy Jelcz-Laskowice, propagowanie kulturalnego spędzania czasu na łonie natury, przybliżenie uczestnikom ciekawostek historycznych, przyrodniczych oraz walorów krajobrazowych występujących w naszej okolicy.
Na placu przed remizą w Grędzinie odbędzie się spotkanie integracyjne z ogniskiem, połączone z występem zespołu Świtezianie, mini konkurs fantowy promujący miasto i gminę J-L oraz powiat oławski, ogłoszenie wyników konkursu fotograficznego z poprzedniego rajdu oraz autorów trzech najlepszych fotek z rajdów roku 2022. W planach jest też wystawa fotografii, ukazujących społeczne prace porządkowe na grędzińskim cmentarzu. Zaprezentowany zostanie filmik, w którym opowiedziana jest historia Sanktuarium Św. Rity w Smolnej. Ponadto dla odważnych "konkurs łamania języka".
Każdy uczestnik otrzyma pamiątkowy znaczek rajdowy. W tym roku imprezę przygotowują: UMiG Jelcz-Laskowice, Rada Sołecka Grędziny z sołtysem Łukaszem Gnadkiewiczem i Ewą Nosek, Koło Gospodyń Wiejskich z Dorotą Smolic, Rada Sołecka Dębiny z sołtysem Szczepanem Szafranem, Miejsko-Gminne Centrum Kultury, Centrum Sportu i Rekreacji oraz grupa "Rowerem przez Jelcz". Autorem trasy i przewodnikiem jest Jacek Mikołajczyk. Projekt znaczka wykonał Bartłomiej Karpiński z K2 Studio.
***
Niepełnoletni mogą wziąć udział w rajdzie tylko pod opieką dorosłego.
Napisz komentarz
Komentarze