Oławscy policjanci prowadzą w szkołach liczne pogadanki i prelekcje poświęcone zagrożeniom występującym w cyberprzestrzeni, jednak by te działania przynosiły efekty, konieczne jest także zaangażowanie rodziców.
Z internetu korzystamy wszyscy. Pomaga w życiu codziennym przy płatnościach, podróżach, zakupach itp. Dzieci i młodzież szukają w sieci wiedzy wymaganej w szkole i tej zgodnej z zainteresowaniem, czy hobby. Nawiązują nowe znajomości i utrzymują relacje z poznanymi ludźmi.
Niestety "buszując" w sieci mogą natrafić na treści nieprzeznaczone dla nich, które są drastyczne, przesiąknięte przemocą i obrazami nieadekwatnymi do wieku.
Na różnego rodzaju portalach społecznościowych zarówno tych znanych jak i tematycznych, funkcjonują ludzie przekonani o swojej anonimowości, którzy w głównej mierze traktują Internet jako narzędzie do popełniania czynów zabronionych m.in. ośmieszania, poniżania, nakłaniania do popełnienia przestępstwa lub wykroczenia itp.
Pamiętajmy, że kontakt wirtualny może nieść tragiczne skutki w realnej rzeczywistości, dlatego sprawdzajmy co ogląda nasze dziecko i rozmawiajmy z nim na wszystkie tematy (nie atakując i osadzając).
Za pośrednictwem Internetu, popularnych profili społecznościowych oraz komunikatorów, dzieci coraz częściej padają ofiarami przemocy rówieśniczej i innych rodzajów cyberprzemocy. Bywa też, że udostępniają swoje dane lub informacje wrażliwe osobom obcym, narażając siebie i innych domowników na niebezpieczeństwo.
Nie da się uniknąć wszystkich zagrożeń, ale musimy mieć świadomość, że rolą opiekunów jest ich minimalizowanie. Dorośli powinni wprowadzać dzieci w wirtualny świat i wpajać, że podobnie jak w rzeczywistym obowiązują, ponadczasowe wartościach takie jak uczciwość, czy szacunek dla drugiego człowieka.
Policja apeluje do rodziców o zwiększenie nadzoru nad dziećmi i sposobem korzystania z Internetu!
Sprawdzajmy odwiedzane strony, a w razie konieczności, blokujmy je. Niezastąpiona jest rozmowa i uzyskanie w ten sposób informacji, jakie są zainteresowania dziecka, na jakich stronach serfuje, czego szuka w sieci. Podopieczni powinni wiedzieć o bezpiecznych i szkodliwych konsekwencjach używania Internetu i być pewni, że z każdym problemem mogą zwrócić się do nas – jako opiekunów, ale także do pedagoga czy policjanta!
Napisz komentarz
Komentarze