- Zbliżają się wybory samorządowe. To czas, kiedy zdecydują państwo o tym, kto będzie reprezentował wasze sprawy w samorządach powiatu oławskiego - tak rozpoczął konferencję prasową KWW Koalicji Obywatelskiej 20 lutego w Oławie poseł Michał Jaros, szef struktur Platformy Obywatelskiej na Dolnym Śląsku. - Jest tu wspaniała drużyna Koalicji Obywatelskiej, która jest nie tylko listą kandydatek i kandydatów partyjnych z PO czy Nowej Lewicy, za co dziękuję i witam na naszej liście, ale też ludzi, którzy nie są zrzeszeni w partiach, a chcą działać, zmieniać rzeczywistość, wnieść swoje doświadczenie i pomysły do samorządu. Mamy wspaniałe kandydatki i kandydatów na radnych, którzy mają za sobą doświadczenie w pracy samorządowej, społecznej i zawodowej, które mogą wnieść do samorządów. Oławie potrzebna jest zmiana, a ta zmiana to nowy pomysł i spojrzenie na miasto.
Poseł wyraził nadzieję, że po wyborach KO będzie miała w radach Oławy, Jelcza-Laskowic i powiatu jeszcze większe reprezentacje niż obecnie. Że będą oni też w radach gmin Oława i Domaniów, ponieważ tam też zamierzają wystawić swoich kandydatów na radnych. O tym, kto to będzie, poinformują na kolejnych konferencjach. Wtedy też przedstawią szczegółowy program wyborczy. Głównym celem środkowej konferencji była prezentacja kandydata na burmistrza Oławy - Piotra Soroczyńskiego, który - zdaniem posła - jest już znany mieszkańcom Oławy.
- To członek Platformy Obywatelskiej, ale przede wszystkim osoba, która tu się wychowała, tu się urodziła, tu żyje i codziennie chodzi tymi samymi ulicami co mieszkańcy Oławy - kontynuował poseł. - Zna problemy Oławy i wie, jak je rozwiązać. Ma też pomysły na to, jak Oława powinna wyglądać za 5, 10, a nawet za 20 lat, bo te wybory są także o tym, jak Oława ma się zmieniać.
Jaros dodał, że Soroczyński to osoba, która ma doświadczenie w pracy urzędniczej i Komisji Nadzoru Finansowego, bardzo ważnej instytucji finansowej w państwie, i jest to doświadczenie potrzebne w zarządzaniu gminą. Ma też za sobą ludzi, którzy razem z nim będą zmieniać rzeczywistość Oławy, a ta zmiana Oławie jest potrzebna.
Sam kandydat na burmistrza dodał, że ma 38 lat, wykształcenie wyższe o kierunku zarządzanie finansami, co jego zdaniem jest bardzo potrzebne w zarządzeniu miastem. Od 8 lat lat pracuje w KNF, a dokładnie w departamencie inspekcji bankowych. Do jego głównych zadań należy kontrola banków.
- Ta praca pokazała mi, że przestrzeganie przepisów prawa powinno być priorytetem - mówił. - Osiem ostatnich w naszym kraju pokazało trochę inną rzeczywistość. Dla mnie to priorytet i będzie obowiązkiem w mieście i powiecie.
Prezentując się mieszkańcom dodał, że w 2022 założył związek zawodowy i został jego przewodniczącym. Aktywnie działa na rzecz poprawy warunków pracy i płacy ponad 1400 pracowników urzędu, w którym pracuje. To pokazuje, że nie boi się walczyć o innych. Wie, że tak trzeba i tak samo będzie walczył o Oławę i jej mieszkańców, bo - jak mówi - to pięknie miasto, które wymaga nowego otwarcia.
Przypomniał też o tym, że w 2023 roku jego projekt zagospodarowania Skweru Praw Kobiet został wybrany do realizacji w pierwszej edycji Oławskiego Budżetu Obywatelskiego. Zaproponowana przez niego nazwa nie jest przypadkowa. Bardzo szanuje bowiem kobiety i to gwarantuje. Zdradził przy tym, że na listach KO jest dużo kobiet, co go cieszy, bo - jak powiedział - kobiety są i muszą być w polityce.
Zapowiedział, że w marcu będzie się spotykał z mieszkańcami na ulicach miasta" bo jego zdaniem kampania powinna być aktywna i blisko ludzi. Zapewniał też, że jego wizja Oławy opiera się na realnych rozwiązaniach. Szczegółowo opowie o tym na przeznaczonej na to konferencji. Wspomniał jedynie 5 jego podstawowych założeń, na których zamierza się skupić - tj. finanse, w tym aktywne pozyskiwanie środków zewnętrznych przy wsparciu rządu, infrastruktura - w tym budowa obwodnicy, ekologia, a co się z tym wiąże utworzenie parku na osiedlu Sobieskiego, gdzie obecnie "panuje betonoza", a on jest jej przeciwnikiem, sprawy społeczne - więcej publicznych przedszkoli oraz żłobków, czy odbudowa amfiteatru, a także - bezpieczeństwo.
- Moje hasło wyborcze to "Wspólnie Zmienimy Oławę" i wierzę, że 7 kwietnia Oława się zmieni tak, jak 15 października zmieniła się Polska - mówił Soroczyński. - Dlatego ważne jest, aby mieszkanki i mieszkańcy poszli na wybory samorządowe tak licznie, jak to zrobili 15 października. To było święto demokracji i mam nadzieję, że 7 kwietnia też będzie świętem demokracji. Jeżeli chcemy zmian, musimy iść na wybory i zagłosować.
W konferencji wzięli też udział Roman Kaczor - przewodniczący zarządu PO w Powiecie, Marek Szponar - jego zastępca, oraz przewodniczący struktur miejskich PO Marek Drabiński, a także inni kandydaci na radnych z list KWW Koalicja Obywatelska do poszczególnych samorządów. Wśród nich także obecni radni, np. Anna Leszczyńska i Magdalena Ziółkowska, które zachęcały mieszkańców do podpisywania list poparcia. Informacje o tym, gdzie i kiedy podpisy będą zbierane, można będzie znaleźć na ich profilach społecznościowych. Pytani o to, z kim po wyborach utworzą ewentualną koalicję, Marek Drabiński odpowiedział, że w Oławie na pewno nie z BBS-em, gdyż jest to tak skostniała formacja, że czas na zmiany.
Na listach KO będą kandydaci Lewicy. Czyli udało się to, co było planowane, ale nie udało się na szczeblu ogólnopolskim.
- Mamy w sercu Oławę i uważam, że warto się dogadywać i wspólnie tworzyć duże rzeczy - argumentowała Joanna Kruk Gręziak, wieloletnia członki Lewicy. - Od lat współpracujemy w samorządach z różnymi ugrupowaniami i uważam, że wzajemne wzmacnianie list wyborczych powinno przynieść fajny efekt i spowodować oczekiwaną zmianę w ratuszu. Będziemy mogli zrobić więcej, lepiej, fajniej dla mieszkańców i przede wszystkim z mieszkańcami
Agnieszka Mikołajek, kandydatka Nowej Lewicy na posła w wyborach parlamentarnych, dodała, że takie porozumienie jest potrzebne zarówno Oławie jak i mieszkańcom całego powiatu. Jest przekonana, że tak, jak doszło do koalicji na poziomie krajowym, może dojść w Oławie i będzie to z korzyścią dla wszystkich.
*
W galerii niżej zobacz zdjęcia z konferencji
Napisz komentarz
Komentarze