Biwakujące w Szkole Podstawowej nr 1 zuchy ze wszystkich oławskich gromad zdobywały trop „Młodzi obywatele/Młode obywatelki”. Uczyły się dostrzegać problemy wspólnoty lokalnej, poszukiwały rozwiązań, uczyły się również jak świadomie uczestniczyć w życiu społecznym swojej Małej Ojczyzny. W piątkowy wieczór podczas spotkania przy kominku odczytały ułożone przez siebie konstytucje gromad. Wzięły też udział w konferencji prasowej z burmistrzem Oławy Tomaszem Frischmannem. W sobotni ranek zuchy pracowały w komisjach Zuchowej Rady Miasta (Zwierząt i Przyrody, Oświaty, Zdrowia i Żywienia, Dobroczynności, Sportu i Rekreacji, Wydarzeń i Konkursów) pod opieką animatorów wymyślały reformy i propozycje zmian w Oławie. Potem Rafał Jasiński, szef oławskiego sztabu WOŚP, opowiedział zuchom o akcji Fundacji WOŚP „Historia Misia”, która ma zwrócić uwagę społeczeństwa na to, jak destrukcyjne i niebezpieczne jest stosowanie przemocy przeciwko najmłodszym. Zuchów nie trzeba było namawiać do działania, natychmiast wzięły się do pracy. Wybierały podarowane przez mieszkańców Oławy maskotki, opatrywały im łapki, przygotowały specjalne karteczki z napisem „Nie bij mnie - kochaj mnie” i wyruszyły do miasta, by rozłożyć misie w różnych miejscach.
Oławianie z zainteresowaniem dopytywali o powód pojawienia się w przestrzeni miejskiej takich zabawek i z aprobatą potwierdzali, że dzieci poruszyły swoją akcją ważny społecznie problem, bo przemoc jest obecna i widoczna, a dorośli nie zawsze na nią reagują, nawet jeśli ją dostrzegają Po pożytecznej pracy gromady udały się do ratusza. Poznawały tam zbiory bibliotek dla dzieci i dorosłych, zwiedzały izbę muzealną, wchodziły na wieżę i odwiedziły Salę Rajców. Tam burmistrz poprowadził dla każdej z 6 gromad zajęcia o demokracji. Niezwykle poważne i dumne zuchy zasiadały na miejscach radnych, proponowały zmiany w mieście, a potem głosowały wybierając najlepsze. Na koniec wizyty w ratuszu w Sali Rajców spotkali się wszyscy uczestnicy biwaku i przedstawiciele Zuchowych Komisji Rady Miasta, którzy przedstawili burmistrzowi wnioski ze swoich obrad. W ten sposób zuchy wykonały wszystkie zadania z tropu Młodzi Obywatele/Młode Obywatelki i na apelu komendant hufca, podharcmistrz Michał Strzelczyk wraz z namiestniczką zuchową podharcmistrzynią Darią Smertyhą-Kurek nadali zuchom trop, po czym zaczęło się świętowanie – tort i beztroskie zabawy na oławskim Rynku.
Zuchy wraz z kadrą dziękują za podarowane do przeprowadzenia akcji maskotki, Mieszkańcom Oławy. Dziękują również za ciepłe przyjęcie pracownikom Urzędu Miejskiego oraz obecnym na spotkaniu burmistrzowi Tomaszowi Frischmannowi i sekretarz Lilli Rzadkowskiej. Bez Państwa zaangażowania zuchy nie mogłyby na swoje mundury naszyć kolejnego znaczka potwierdzającego nabyte w świetnej zabawie umiejętności.
Napisz komentarz
Komentarze