Głównymi prowadzącymi byli Karolina Kaczor i Marek Drabiński. Gościem szczególnym był zaś przewodniczący dolnośląskich struktur Platformy Obywatelskie poseł Michał Jaros. Karolina Kaczor podkreślała sukces Koalicji Obywatelskiej 15 października 2023 w kraju, dzięki któremu w Polsce - jak mówiła - będzie się żyło lepiej i każdy na tym skorzysta: - Wybory samorządowe 7 kwietnia to kolejny etap planów "Koalicji 15 października", to czas zmiany i naprawy naszych małych ojczyzn.
KO zaprezentowała swoich kandydatów na radnych, dzięki którym sukces ma być możliwy.
- Wygrywając wybory będziemy mogli zrealizować wiele jakże potrzebnych mieszkańcom celów - zapewniała Karolina Kaczor. - Na naszych listach są przede wszystkim mieszkańcy i obywatele, członkowie Platformy Obywatelskiej oraz Nowej Lewicy, a także sympatycy obu partii.
Kandydaci do Rady Miejskiej w Oławie
Okręg nr 1
1. Rydzoń Krzysztof, 2. Łuciw Piotr, 3. Zamorska Agnieszka, 4. Kułakowska Maja, 5. Frąc Marcin, 6. Zdunek Dariusz, 7. Świderska Krystyna
Okręg nr 2
1. Soroczyński Piotr, 2. Ziółkowska Magdalena, 3. Sudoł Leszek, 4. Ćwityńska Małgorzata, 5. Suchodolski Xavier, 6. Dybowska Gabriela, 7. Kusiak Krzysztof, 8. Giza Małgorzata, 9 Waszczak Arkadiusz, 10 Kruk-Gręziak Joanna
Okręg nr 3
1. Kaczor Karolina, 2. Mierzwiak Grzegorz, 3. Skwarczek Pamela, 4. Nowakowski Jakub, 5. Diakowska-Mrochen Bożena, 6. Giemza Magdalena, 7. Małek Mariusz, 8. Drabiński Michał, 9. Kwak Karolina, 10. Mikołajek Agnieszka
Kandydaci do Rady Powiatu
Okręg nr 1 (Miasto Oława)
1. Leszczyńska Anna, 2. Kaczor Roman, 3. Koprowski Mieczysław, 4. Musztyfaga Iwona, 5. Jadżyn Paweł, 6. Jarząbek Joanna, 7. Borek Beata, 8. Terlecka Aleksandra, 9. Senkowska Joanna, 10. Drabiński Marek
Okręg nr 2 (Miasto i Gmina Jelcz-Laskowice)
1. Szponar Marek, 2. Engel Małgorzata, 3. Babski Błażej, 4. Lehr Małgorzata, 5. Konopka Krzysztof, 6. Bąk Anna, 7. Zieliński Artur, 8. Niepsujewicz Leszek
Okręg nr 3 (gmina Oława i gmina Domaniów)
1. Szpineta Artur, 2. Sośnierz Karina, 3. Wierzba Agnieszka, 4. Błachaniec Aleksandra, 5. Chwoińska Mariola, 6. Sebastian Faliński, 7. Kluz Piotr.
- Bardzo zależało mi, żeby Platforma Obywatelska się rozwijała. I to się udaje. Udało nam się także rozszerzyć naszą Koalicję Obywatelską, pozyskując osoby, które dotąd nie kandydowały - mówił poseł Michał Jaros. - Przekonaliśmy ich, aby dołączyli do nas, aby nie bali się iść z nami. To są ludzie, którzy niosą ze sobą doświadczenie życiowe, którzy mają określone pomysły na rozwiązywanie problemów. Cieszę się też, że dołączyły do nas osoby z Nowej Lewicy, bo my razem zwyciężymy, podobnie jak 15 października. Wtedy zwyciężyliśmy razem, o czym nie zapominamy. Cieszę się, że dołączyły do nas osoby zaangażowane społecznie. Nie oddamy PiS-owi ani kawałka dolnośląskiej ziemi!
Przedstawiając kandydata KO na burmistrza Oławy poseł Jaros mówił: - Szanuję ludzi, którzy są niezłomni w swych postawach, którzy potrafią stanąć po stronie swoich koleżanek i kolegów z pracy, założyć związek zawodowy, nie boją się czasami powiedzieć NIE, gdy inni chcą, aby iść razem z prądem. Szanuję ludzi kompetentnych, którzy są w stanie zagwarantować państwu godną reprezentację na stanowisku burmistrza Oławy. Ważne jest, aby startowały osoby, które mają pomysł na zmianę, bo ta zmiana w Oławie jest potrzebne. Ten układ zbudowany w Oławie trwa wiele lat i dzisiaj ten układ zapisał się do PiS-u, bo to są ludzie, którzy współpracowali z PiS-em, którzy budowali i stworzyli koalicję z PiS-em. Czas na zmiany! Czas na to, aby KO wygrała wybory nie tylko w województwie, nie tylko w powiecie, ale także na burmistrza Oławy.
- Jesteśmy drużyną - mówił Piotr Soroczyński i zapowiedział, że to kandydaci będą prezentowali program wyborczy KO, składający się z 5 filarów. Sam, ponieważ zna się na tym, jest kontrolerem w bankach, powiedział o punkcie pierwszym, jakim są FINANSE.
Co ma być zrobione? Trzeba przygotować audyt otwarcia Urzędu Miasta. Soroczyński zapowiedział obniżenie podatków i opłat miejskich, likwidację podatków od psów, aktywne pozyskiwanie funduszy i grantów przy współpracy z agencjami rządowymi i urzędem marszałkowskim, podniesienie wynagrodzeń pracowników urzędu miejskiego oraz podmiotów zależnych od miasta, a jednocześnie obniżenie wynagrodzenia burmistrza i jego zastępców minimum o 15%, zapowiedział też kontrole w podmiotach zależnych miasta, także pod kątem wynagrodzeń zarządów oraz dyrektorów spółek, oraz sprawdzenie jakości działalności tych zarządów.
Kolejny punkt programu to SPRAWY SPOŁECZNE, czyli program "Miasto dla Mieszkańca", który referowała kandydatka na radną Bożena Diakowska-Mrochen.
- Program społeczny jest po to, abyśmy mogli w końcu rozmawiać - mówiła. Zapowiedziała poprawę budżetu obywatelskiego poprzez m.in. podniesienie kwoty budżetu i danie mieszkańcom prawdziwego poczucia sprawczości oraz współdziałania z miastem, stworzenie Karty Mieszkańca, która byłaby podziękowaniem dla ludzi, którzy tu mieszkają, tu płacą podatki, to taki ukłon w ich stronę, z tą kartą mogliby darmowo korzystać np. z komunikacji miejskiej, basenu, obiektów sportowych itp. Kandydatka zapowiedziała też powstanie stacjonarnego punktu poboru krwi, stacji dializ, terenowego punktu paszportowego, budowę żłobko-przedszkola na osiedlu Sobieskiego. Mówiła o potrzebie budowy szkoły podstawowej w Nowym Otoku, o utworzeniu dziennego domu pobytu dla seniorów, stworzeniu platformy do dialogu władz z mieszkańcami, wznowieniu działalności rad osiedlowych, tworzeniu oferty kulturalnej poprzez konsultacje z konkretnymi grupami wiekowymi, aby do nich trafiała, a także o uruchomieniu sezonowego lodowiska w Rynku.
Punkt programu INFRASTRUKTURA referował Marek Drabiński.
- Wiemy, że trwają prace związane z obwodnicą w ciągu drogi 94, to samo z tzw. drogą mostową - mówił. - Deklarujemy, że gdy wygramy wybory, będziemy te prace kontynuować. Kolejny ważny temat to budowa tunelu w ciągu ulicy Wiejskiej. Będziemy naciskać, aby to zrealizować. Nie obiecuję, że my to wszystko zrobimy w ciągu 5 lat, bo to może być niemożliwe, ale obiecuję, że każdy dzień będziemy nad tym pracować.
Oprócz tych większych rzeczy, Drabiński zapowiedział działania doraźne: - Na jednej z sesji pan burmistrz pytany o to, jak wyprowadzić tiry z miasta, odpowiedział, że nie ma na to pomysłu. Ja mam pomysł. Powinniśmy dążyć do tego, aby między ulicą Portową, gdzie jest przemysł, wybudować łącznik do ul. Ofiar Katynia, to jest raptem 2 km. Samochody ciężarowe nie wjeżdżałyby wtedy do centrum miasta, tylko na wiadukt i na drogę krajową.
Kandydat na radnego mówił też o potrzebnych zmianach w organizacji ruchu. Jego zdaniem sygnalizacja świetlna na skrzyżowaniu Placu Zamkowego ze Strzelną powinna być zlikwidowana, przejścia dla pieszych wyniesione poza obręb tego skrzyżowania, z sygnalizacją na żądanie.
- Chcielibyśmy się skupić też na tzw. drogach ulgi, które powstały w Oławie - mówił. - I dobrze, że powstały, nie krytykujemy tego, natomiast sposób wykonania pozostawia wiele do życzenie, na dodatek całkowicie zapomniano o pieszych i rowerzystach.
Kolejny punkt programu to EKOLOGIA, co referował Piotr Łuciw. Jego zdaniem powietrze w Oławie nie jest zadowalające. Jest to efekt wielu źródeł emisji, zwłaszcza w sezonie grzewczym, co prowadzi do przekroczenia norm pyłu zawieszonego w powietrzu. Konieczna jest zdaniem Łuciwa inwentaryzacja tych źródeł oraz pozyskanie finansowania na ich likwidację, zwłaszcza w śródmieściu. Ruch samochodowy powinien być zaś wyprowadzony poza centrum, bo on też swoje dokłada do zanieczyszczenie powietrza.
Piotr Łuciw zapowiedział powstanie parku na osiedlu Sobieskiego, bo zieleń, zwłaszcza ta wysoka, jest bardzo ważna dla poprawy jakości powietrza. Wspomniał też o "zanieczyszczonym" krajobrazie miejskim. Brakuje nam drzew, mamy za to las reklam - mówił. I to tych wielkoformatowych. - To swoisty paradoks - podkreślał. Jako przykład dał ulicę ks. Kutrowskiego.
- Gospodarka odpadami? - pytał. - Wystarczy pojechać na ul. Rybacką, gdzie deponuje się odpady. Burmistrz odpowiada, że to masy ziemne, ale przecież masy ziemne to odpady. Mają zostać rozplantowane, a teren ma być zagospodarowany i ma być atrakcyjny, ale najpierw będą zniszczone tam łąki z całym ekosystemem. To głęboka ingerencja, więc w moim przekonaniu burmistrz utracił legitymację do rządzenia tym miastem. I my to miasto zmienimy! Musimy je zmienić!
O BEZPIECZEŃSTWIE mówiła kandydatka na radną Joanna Kruk-Gręziak i wskazała na trzy najważniejsze punkty.
Pierwszy - to współpraca służb i wszystkich samorządów, co pozwoli szybko i skutecznie określać zagrożenia i powodować właściwą reakcję.
Drugi - to monitoring miejski. Owszem, jest, ale za słaby, kamery powinny być także w innych miejscach, np. w miejscach rekreacji, w parku, na wałach, w parku dla zwierząt.
Trzeci - edukacja i programy profilaktyczne. - Tym sami sobie możemy poprawić poczucie bezpieczeństwa - mówiła Joanna Karuk-Gręziak.
*
Na koniec konwencji Roman Kaczor - przewodniczący powiatowych struktur PO oraz Agnieszka Mikołajek z Nowej Lewicy publicznie podpisali umowę koalicyjną.
- Koalicja Obywatelska idzie do wyborów razem z Nową Lewicą - mówił Roman Kaczor. - Wygramy te wybory razem, będziemy mieć swoich radnych, swojego burmistrza, a także, jak sądzę, odzyskamy powiat, bo to, co działo się tam przez ostatnie 4,5 roku, taka patologia, ukrywanie przed radnymi wyników kontroli NIK w szpitalu...
W tym samym kontekście poprzedniej władzy powiatowej Roman Kaczor wspomniał także o ukrywaniu mobbingu i o tym, że 17 osób zostało zwolnionych: - Do takiej patologii nie możemy więcej dopuścić.
Agnieszka Mikołajek z Nowej Lewicy podsumowała krótko: - Wyrażam radość, że możemy startować ze wspólnej listy, że potrafiliśmy się porozumieć dla dobra naszego miasta. Idąc śladem tego, co udało się 15 października w Polsce, czyli stworzenie koalicji, która aktualnie rządzi w kraju, jestem przekonana, że podobnie może być w Oławie.
Napisz komentarz
Komentarze