Żartem w stylu Karola Strasburgera rozpoczął prowadzący spotkanie Rafał Jasiński, któremu towarzyszyła Justyna Kłeczek. Zanim przedstawiono wszystkich kandydatów, prowadzący powitali gości. Wśród nich byłego burmistrza Oławy Franciszka Października, współzałożyciela BBS.
- Jesteśmy przekonani o silnej mocy naszego komitetu, nasz plan na miasto i powiat jest realny, przyszłościowy i co najważniejsze dobry dla mieszkańców - kontynuował prowadzący. - Nasi kandydaci to ludzie z pasją, doświadczeniem, pracowici, rzetelni i nie są anonimowi.
Jako pierwszych zaprezentowano kandydatów do Rady Miejskiej, zapraszając ich na scenę w kolejności miejsc na listach wyborczych i przybliżając w kilku słowach to, kim są, czym się zajmują, oraz co planują.
Okręg nr 1 to - Małgorzata Pasierbowicz, Kazimiera Jasińska, Aleksander Zborowski, Aleksander Bokota, Barbara Małkowska-Zezula, Marcin Podhorodecki i Tadeusz Reichert.
Okręg nr 2 - Jacek Żydło, Andrzej Mikoda - obecny wiceburmistrz, Rafał Jasiński, Monika Trznadel, Katarzyna Ostapska, Czesław Miłosz, Mikołaj Rura, Monika Prokopowicz, Małgorzata Zborowska i Jan Gogola.
Okręg nr 3 - Tomasz Frischmann, Michał Prus, Waldemar Turzański, Maria Domaradzka, Mateusz Makowski, Katarzyna Kłeczek, Agnieszka Truskawiecka, Patrycja Madejska-Nawrot, Ireneusz Sielewicz, Dawid Karbowiak.
W dalszej kolejności zaprezentowano kandydatów KWW BBS-Koalicja Samorządowa Ziemi Oławskiej do Rady Powiatu oławskiego:
Okręg nr 1(Miasto Oława) - Wiesława Pohoriło, Tomasz Windysz, Lilla Rzadkowska, Michał Kopystyński, Małgorzata Kwaśniewska, Jan Forczak, Andrzej Mikosiak, Jacek Bereżnicki, Marzena Posyniak, Robert Padula.
Okręg nr 2 (Miasto i Gmina Jelcz-Laskowice) - Dariusz Koprowski, Władysław Czubak, Agata Skierska, Waldemar Chmielewski, Monika Wojtysiak, Renata Stelmach
Okręg nr 3 (Gminy Oława i Domaniów) - Mirosława Księżopolska, Magdalena Wiżgała, Damian Suseł, Agata Opioła, Piotr Hańderek, Grzegorz Bubała i Andrzej Baraniecki.
Po kandydatach na radnych przyszedł czas na burmistrza. Gdy Tomasz Frischamann wchodził na scenę, prowadząca spotkanie mówiła o nim tak: - Jest burmistrzem od 2014 roku. W trakcie obu kadencji priorytetowymi inwestycjami były dla niego przede wszystkim te związane z budową nowego żłobka i przedszkola miejskiego, budową odkrytego basenu, rewitalizacją starówki, budową Centrum Edukacji Historycznej w piwnicach ratusza, infrastrukturą drogową, budową parkingów, budownictwem mieszkaniowym, działalnością na rzecz osób z niepełnosprawnościami, tworzeniem miejsc rekreacji i wypoczynku, organizacją czasu wolnego dla mieszkańców, programami społecznymi oraz ekologią. Tylko w latach 2018-23 Oława pozyskała dofinansowanie ze środków zewnętrznych w wysokości ponad 109 mln zł.
- Udało się naprawdę bardzo dużo zrobić - stwierdził sam kandydat i nawiązując do historii przypomniał, że jako BBS działają od roku 2002 i od tego czasu udaje im się współrządzić miastem i dzięki temu - jak twierdził - miasto zmienia oblicze.
- Dzięki nam powstała strefa ekonomiczna, nowoczesne placówki oświatowe i można się napić kawy w Rynku - mówił. - To wszystko było i jest możliwe dzięki wspaniałym ludziom. Dzięki naszej drużynie. Serdecznie dziękuję członkom BBS i wszystkim, którzy nas wspierają. Dziękuję wam, koleżanki i koledzy. Najważniejsze podziękowania kieruję do mieszkańców, bo to oni codziennie podczas rozmów wskazują, co powinno być zrobione oraz jakie są niedociągnięcia i bardzo im za to dziękuję. Oni są dla nas najważniejsi.
Kontynuując podkreślił, że to, gdzie jest, zawdzięcza rodzinie i kochanej żonie. Publicznie podziękował jej za wyrozumiałość, wsparcie, wyznał miłość i wręczył bukiet kwiatów.
Kolejnym punktem programu była prezentacja programu wyborczego, który zakłada cztery podstawowe filary tematyczne - funkcjonalna komunikacja, zieleń i ekologia, miasto, powiat i mieszkańcy, oraz bezpieczeństwo.
Konkretne założenia programu, przedstawili kolejno sami kandydaci, nawiązując do tego, co dotychczas udało się zrobić w poszczególnych tematach. Przypominali m.in., że dzięki utworzonemu związkowi Przewozy Gminno-Powiatowe udoskonalono komunikację autobusową, zwiększyła się liczba połączeń i częstotliwość kursowania autobusów. Biorąc pod uwagę potrzeby mieszkańców, w najbliższym czasie zostaną natomiast uruchomione kolejne linie, obsługiwane przez nowoczesne bezemisyjne autobusy, a przestanki autobusowe przebudowane na nowoczesne. Kolejnym już rozpoczętym celem jest budowa nowego przystanku kolejowego wraz z całą infrastrukturą w tym parkingiem "Parkuj i jedź" na 200 miejsc i miejscami dla samochodów elektrycznych z ładowarkami oraz stojakami na rowery. W nadchodzącej kadencji kandydaci BBS chcą też przywrócić "Piaskom" ich dawną świetność i zaopiekować się nimi tak, by stały się kolejnym zielonym miejscem na mapie miasta. Miejscem dla miłośników spacerów, wędkarzy i obserwatorów przyrody. W planach jest także budowa tężni na Miasteczku i rozbudowa saunarium w Termach Jakuba. W temacie ekologii - jak twierdzili - od lat dbają o edukację mieszkańców i dzieci w tym zakresie, współpracują z EKOGOK-iem oraz Związkiem Ślęza-Oława. Dokonywane są nasadzenia różnych roślin i rozdawane sadzonki, miasto dofinansowuje wymianę pieców węglowych na nowe, rozwija geotermię i stawia na alternatywne źródła energii.
Kolejną potrzebą mieszańców są tanie mieszkania w przyzwoitym standardzie dla niezamożnych. BBS zapowiada kontynuację tego pomysłu, twierdząc, że to dobry kierunek rozwoju miasta. Dzięki poprzedniemu programowi udało się wybudować 144 takie mieszkania, a zainteresowanie było znacznie większe. Przekonywano, że nowe mieszkania pod wynajem mogą przyciągać nowych mieszkańców i zahamować wyludnianie. Wspierane mają być projekty, związane z modernizacją infrastruktury sportowej w całym mieście, w tym - wbudowane boisko ze sztuczną nawierzchnią i doświetlona bieżnia lekkoatletyczna na stadionie w Oławie. Kolejne punkty to rozbudowa infrastruktury na boiskach przy Cichej i Bażanowej. Niedawno oddano do użytku nowoczesny kompleks sportowy przy SP nr 4, kolejne będzie zagospodarowanie terenu przy SP nr 6 oraz budowa hali sportowej typu lekkiego przy SP nr 5. W tej kadencji powstał nowy żłobek dla blisko 100 dzieci i lada moment ma się rozpocząć rozbudowa żłobka "Poranek". W planach na kolejną kadencję jest budowa centrum opiekuńczo-edukacyjnego z halą sportowo-widowiskową na osiedlu Sobieskiego. Ma to być obiekt ponadczasowy, który spowoduje odciążenie placówek, znajdujących się w regionie.
Zapowiedzi nowej kadencji to też ukłon w stronę młodych, czyli Młodzieżowa Rada Miasta. Ma wpłynąć na aktywność młodych oławian oraz uwrażliwić społeczeństwo na ich potrzeby i oczekiwania. W 2015 powstał program "Pora Dla Seniora" i trzy kluby seniora. Celem nadchodzących lat jest Centrum Seniora. Kolejnym poruszonym tematem była opieka zdrowotna, a jej ważnym elementem oławski szpital, dlatego też kandydaci BBS zapowiadają, że będą go wspierać, by się rozwijał i poszerzał swoją ofertę. Dostrzegają też potrzebę utworzenia stacji dializ oraz zwiększenia karetek pogotowia i są gotowi lobbować w tej sprawie. Zamierzają wzmocnić działania w aspekcie profilaktyki uzależnień i dbania o zdrowie.
- To wszytko co usłyszeliście jest do wykonania, a my stanowimy gwarancję realizacji tego programu - obiecywał Tomasz Frischmann. - Często słyszę od kolegów z BBS, że inni kopiują nasz program wyborczy. I dobrze, bo kopiuje się tylko najlepsze rzeczy. My to zrealizujemy.
Komitet przedstawił też pomysły na rozwój powiatu. Wśród nich bezpieczeństwo komunikacyjne, czyli remonty dróg i chodników przy drogach powiatowych, budowę ścieżek rowerowych, w tym tych, które połączą największe miejscowości powiatu, co poprawi bezpieczeństwo rowerzystów i będzie wsparciem rozwoju turystyki rowerowej w powiece. Dzięki współpracy samorządów udało się usprawnić komunikację gminną i międzygminną, więc kolejnym zapowiadanym etapem ma być zintegrowany bilet autobusowo-kolejowy, dzięki któremu można będzie szybciej podróżować do Wrocławia. Prace nad tym biletem już trwają. W planach jest też kontynuacja działań proekologicznych, pochylenie się nad problemem retencji i zagospodarowania wód opadowych, aby ta woda była w większym stopniu wykorzystywana, a po intensywnych deszczach nie zalewała ulic i pól. Jednym z zadań samorządów jest realizacja zadań z zakresu pomocy społecznej. Szerokim polem do pracy nadal pozostają więc działania na rzecz osób wykluczonych - niepełnosprawnych i starszych, by wpłynąć m.in na ich aktywizację. Konieczne jest też zapewnienie im miejsc opieki. Tak samo jak nowych miejsc pracy dla osób z niepełnosprawnościami czy opieki wytchnieniowej dla rodziców dzieci z głębokimi niepełnosprawnościami, by mogli chociaż przez kilak godzin dziennie odpocząć albo mieć czas na inne sprawy. W programie znalazły się także - rozwój bazy sportowej, przywrócenie terenowego punktu poboru krwi, utworzenie zamiejscowego punkty wydziału komunikacji i punktu paszportowego w oławskim starostwie, uruchomienie aplikacji "dziura w drodze" która pozwoli mieszkańcom na zgłaszanie dziur w drodze, a zarządcom dróg na szybką reakcję. Dbając zaś o bezpieczeństwo przeciwpowodziowe zaplanowano lepszą współpracę z Wodami Polskimi i wojewódzkim Funduszem Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.
- Głównym elementem naszego programu jest słowo współpraca - podkreślił kandydat na burmistrza. - My nie dzielimy mieszkańców powiatu w zależności od tego z jakiej są miejscowości. Jesteśmy dla wszystkich bo wszyscy mieszkańcy tworzą powiat, a my chcemy dla tych mieszkańców współpracować.
Konwencja BBS - Koalicja Samorządowa Ziemi Oławskiej miała też akcent muzyczny. Gwiazdą spotkania była lokalna artystka - Darya.
Napisz komentarz
Komentarze