Jako mieszkańcy Oławy od urodzenia, w 2019 roku byliśmy z Zosią - moją żoną - zaproszeni do Polskiego Radia we Wrocławiu na rozmowę o tym, jak zmieniała się Oława za naszego życia. Już po zakończeniu wywiadu pani redaktor zadała pytanie: - A jak mieszkańcy Oławy uczcili lub jak zamierzają uczcić pamięć Adama Wójcika, znanego koszykarza nie tylko w Polsce, ale i na świecie?
Autor tekstu z żoną Zosią w Polskim Radiu we Wrocławiu
No, poczułem się niezręcznie, bo co miałem odpowiedzieć? Że nic mieszkańcy nie zrobili?
Dziś mamy w parku w rejonie ulic 3 Maja i Żołnierza Polskiego "Skwer Adama Wójcika", jest zagospodarowany, z pięknym muralem namalowanym przez Kamila Tobiasza. Ponieważ skwer nie został jeszcze oficjalnie otwarty, choć już ciepło przyjęty przez większość mieszkańców Oławy, o czym świadczą przychylne komentarze w mediach społecznościowych, nie będę opisywał tematu powstania skweru, ale chcę na podstawie dostępnych zdjęć pokazać i opisać różne wydarzenie związane z tym parkiem na przestrzeni powojennej historii tego miejsca.
Na przedwojennym zdjęciu widzimy duży budynek mieszkalny dla oficerów garnizonu stacjonującego przy ul. 3 Maja - przed budynkiem w prawo jest dzisiejsza ulica Żołnierza Polskiego, a po lewej jest ulica 3 Maja (budynek nie przetrwał działań wojennych). Zdjęcie ze zbiorów Izby Muzealnej Ziemi Oławskiej
Ten park pamiętam od dziecka, ponieważ był on po mojej drodze do szkoły - fontanna bliżej ulicy 1 Maja była tam od zawsze. Wtedy obowiązywała nieformalna nazwa parku - Małpi Gaj.
Z ulicy 3 Maja jest mało zdjęć, wszędzie były tabliczki "zakaz fotografowania", strach było wejść na ul.3 Maja z aparatem, a co dopiero robić zdjęcia. Nie znam ani jednego zrobionego w czasie budowy domów na 3 Maja w pobliżu parku ani tych terenów przed budową. Również rok zrobienia zdjęcia jest orientacyjny, ponieważ nikt nie podpisywał wtedy zdjęć.
Fotografia z albumu Aleksandry Ulatowskiej zrobione w 1968. Widzimy Janinę Sodomiak i Krystynę Zająć. Z tyłu za dziewczynami widać zaniedbany park, po lewej dom przy ówczesnej ul. Przyjaciół Żołnierza Polskiego, a po prawej w głębi ul. 3 Maja
Na chwilę muszę cofnąć się do dalekiej historii.
Na terenie dzisiejszego parku był cmentarz - chowano tam od 1741 roku do 1928, ale nie jest wykluczone, że pierwsze pochówki mogły być nawet wcześniej. W 1935 roku teren został splantowany i od tego czasu jest skwerem - parkiem (na temat cmentarzy w Oławie pisał niedawno pan Michał Zwierzański w "Gazecie Powiatowej").
Od strony ulicy 3 Maja, gdzie dziś mamy byłą fontannę, czyli tzw. Mózg Naczelnika, przed wojną stał duży budynek mieszkalny dla oficerów garnizonu stacjonującego przy ul.3 Maja, przed budynkiem w prawo jest dzisiejsza ulica Żołnierza Polskiego, a po lewej ulica 3 Maja (budynek nie przetrwał działań wojennych).
Napisz komentarz
Komentarze