Podczas sesji Rady Miejskiej sprawę poruszył radny Krzysztof Skrzydłowski (Nowa Generacja): - Zarówno w naszym programie wyborczym, jak i w programie komitetu pana burmistrza, pojawił się wątek przywrócenia nocnej i świątecznej pomocy w Jelczu-Laskowicach. Minęły dwa miesiące od zaprzysiężenia nowej władzy, więc chciałbym zapytać, czy zostały zainicjowane jakieś rozmowy w tej kwestii? Jeśli tak, to proszę powiedzieć, co zostało ustalone i kiedy mieszkańcy miasta i gminy Jelcz-Laskowice będą mogli ponownie korzystać ze wspomnianych świadczeń?
Odpowiedział burmistrz Piotr Stajszczyk: - We wszystkich spółkach gminnych, także w Przychodni Rejonowo-Specjalistycznej, w czerwcu odbyły się walne zgromadzenia. O każdej spółce będziemy też rozmawiać podczas sesji RM, w terminie zgodnym z planem pracy RM. Rady nadzorcze i prezesi otrzymali absolutorium. Podczas spotkania w przychodni rozmawiałem o tym problemie z prezesem Januszem Bolanowskim. Poprosiłem go, żeby przedstawił mi analizę prawną i ekonomiczną tego przedsięwzięcia. Chcielibyśmy, żeby te świadczenia wróciły do naszego miasta. Czekam na tę analizę i mam nadzieję, że otrzymam ją jeszcze w lipcu. Wtedy wspólnie na posiedzeniu komisji będziemy o tym dyskutować.
- Mam świadomość, że taka analiza jest potrzebna, ale wydaje mi się, że wiedzieliśmy o tym już kilka miesięcy temu - kontynuował Skrzydłowski. - Z pewnością będzie to kosztowne zadanie, ale pytanie brzmi, czy podtrzymuje pan kampanijną deklarację i czy jest szansa, że jeszcze w tym roku nocna i świąteczna pomoc medyczna wróci do Jelcza-Laskowic?
Głos raz jeszcze zabierał burmistrz Stajszczyk: - Czy wróci w tym roku? Nie jestem o tym przekonany, dlatego nie złożę takiej gwarancji. Wydaje mi się, że większe znaczenie we wspomnianej analizie będzie miał aspekt prawny. Gdy ją otrzymam, przedstawimy konkretną informację, jakie będą dalsze zadania i kiedy ten punkt będzie można przywrócić. Na pewno będę chciał o tym porozmawiać z państwem na komisji.
Punkt nocnej i świątecznej pomocy medycznej przestał w Jelczu-Laskowicach działać 1 czerwca 2016 roku po decyzji dyrektora oławskiego szpitala Andrzeja Dronsejki. To Zespół Opieki Zdrowotnej w Oławie odpowiadał bowiem za funkcjonowanie punktu w J-L. Pomimo że temat przez lokalnych polityków był poruszany wielokrotnie, dotychczas nie udało się przywrócić tzw. "weekendowych dyżurów" w żadnej formie. Czy coś w tej kwestii się zmieni? Przekonamy się niebawem.
Kampanijne obietnice
Prawdą jest to, o czym wspomniał radny Krzysztof Skrzydłowski. Przywrócenie nocnej i świątecznej pomocy było częścią programu wyborczego "Nowej Generacji" oraz "Wspólnoty Samorządowej Lokalnych Patriotów", czyli komitetu burmistrza Piotra Stajszczyka.
WSLP na swojej stronie napisała wprost: - Przywrócimy weekendową i świąteczną pomoc lekarską dofinansowaną z budżetu gminy.
W programie NG czytamy za to, że w planach jest: - Podjęcie kroków w celu przywrócenia nocnej i świątecznej pomocy medycznej w naszej gminie. Zdajemy sobie sprawę, że dostęp do opieki medycznej poza standardowymi godzinami pracy przychodni jest niezbędny dla zapewnienia pełnego poczucia bezpieczeństwa i dobrostanu mieszkańców.
Napisz komentarz
Komentarze