Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
piątek, 18 kwietnia 2025 08:46
Reklama BMM
Reklama
Reklama Archon
Reklama Michał Rado
Reklama

Czy Lądek Zdrój to dobry kierunek?

Zostało nam jeszcze parę wakacyjnych tygodni. Może tak wybrać się do Lądka Zdroju? Tak, to tu bez wątpienia znajduje jeden z najpiękniejszych polskich basenów. Właśnie w Lądku-Zdroju i ma właściwości lecznicze. Niewątpliwie miejsce robi ogromne wrażenie...
Reklama dotacje unijne dla firm MŚP
Czy Lądek Zdrój to dobry kierunek?
To najbardziej charakterystyczny widok z Lądka Stroju - zabytkowy basen termalny „Wojciech”

Autor: Jerzy Kamiński

Podziel się
Oceń

Nie pytajcie, czy warto, tylko ile macie na to wszystko czasu, bo gmina Lądek Zdrój oferuje naprawdę sporo atrakcji. 

Reklama

 

Zdrój „Wojciech”- obiekt wybudowano w 1680 roku bezpośrednio nad bijącym źródłem wody leczniczej. Został przebudowany na neobarokowy styl w roku 1880, jest inspirowany tureckimi łaźniami. Historyczna budowla kryje w swym wnętrzu marmurowy basen zaprojektowany na modłę tureckiej łaźni, stylowe kamienne wanny do kąpieli perełkowych oraz pijalnię wód tryskających(czynna 10.00-18.00) z ciepłych źródeł siarczkowo-siarkowodorowo-fluorowych Marii Skłodowskiej-Curie i Zdzisława.

 

Park zdrojowy- Rozłożony u stóp Zdroju Wojciech (głównej atrakcji Lądka-Zdroju) stanowi miejsce spotkań kuracjuszy i stałych mieszkańców. W jego centralnej części otoczona ławkami znalazła miejsce fontanna, nieodłączny element uzdrowiskowego krajobrazu.

Sanktuarium Matki Bożej „UZDROWIENIE CHORYCH”-znana także jako Kaplica Zdrojowa pod wezwaniem Najświętszej Marii Panny „Na pustkowiu” została wzniesiona w 1679 r. Jest to budowla trzynawowa, o sklepieniach kolebkowych. W ołtarzu głównym znajduje się barokowa figura Matki Bożej z Dzieciątkiem z 1674 r. Nad ołtarzami bocznymi z 1926 r.- autorstwa Aloisa Schmidta, znajdują się obrazy św. Anny i św. Józefa. Obrazy te jak i pozostałe pochodzą z XVIII w. i są przypisywane Michałowi Willmannowi, największemu śląskiemu malarzowi barokowemu. W krypcie świątyni spoczął po śmierci w 1697r. twórca nowego zdroju i budowniczy kaplicy- hrabia Zygmunt Hoffmann.

Kawiarnia Wiedeńska Albrechtshalle- Budynek obecnej kawiarni powstał w 1842 roku z myślą o zabezpieczeniu kuracjuszy przed deszczem i chłodem. Powstała wówczas hala spacerowa długa na około 50 m i szeroka na 6, pod dachem której kuracjusze raczyli się leczniczą wodą.

Aleja Modrzewiowa-Powstała z inicjatywy hrabiego Hoyma w 1782 roku. Łączyła ówczesny stary zdrój z nowym. Obecnie, ponad 230 letnie drzewa, mają status pomnika przyrody, a ich powyginane konary są swoistym symbolem głównego profilu leczniczego Lądka

Koński Zdrój-Naprzeciwko Jerzego znajduje się niewielka fontanna, która upamiętnia „koński zdrój”, czyli miejsce, w którym jeszcze w XIX w. lądeckie wody wykorzystywano do leczenia końskich kopyt i pęcin.

Stary Jerzy- Widnieje na nim data 1498, a jego podpiwniczenia wskazują na jeszcze wcześniejsze powstanie. W obrębie budynku ujęte jest źródło wody leczniczej. Obecnie Stary wraz z Nowym Jerzym tworzą jeden kompleks Zakładu Przyrodoleczniczego.

 Kaplica św. Jerzego- Położona jest za Starym Jerzym, nieopodal wieży zegarowej. Obecna jej konstrukcja pochodzi z lat 1656-58. Nad jej wejściem widnieje napis George Schare Maver Gesel 1658. Maver Gesel tłumaczy się jako „czeladnik murarski”.

Arboretum– ul. Moniuszki, czynne od maja do października w godz. 10.00-18.00.Wstęp płatny. Leśny Ogród drzew i krzewów egzotycznych. Najwyżej położone arboretum w Polsce na wys. 500m n.p.m., a podziwiać w nim można ponad 250 gatunków drzew i krzewów pochodzących z całego świata.

Źródło św. Jadwigi- To źródełko smacznej wody ,znajdujące się na wysokości 488 m n.p.m., zasilało niegdyś wodociągi miejskie. W 1911 r. źródło (Hedwigs-Quelle) otrzymało bogatą kamienną obudowę (pomnik) w formie fontanny z zapleckiem, flankowanej kamiennymi ławami. Oprawa ta ozdobiona jest reliefem przedstawiającym popiersie św. Jadwigi Śląskiej w habicie zakonnym, trzymającą w ręku miniaturkę bazyliki trzebnickiej.

Kryty Most nad Białą Lądecką- jedyny kryty most w Polsce, łączący niegdyś dwa obiekty sanatoryjne, zbudowany został w latach 30-tych XX w. Niedostępny do zwiedzania

Most św. Jana– dwuprzęsłowy, gotycki obiekt(1565r.),który oparł się wszystkim powodziom. Figura św. Jana Nepomucena z 1709 r. jest w miarę dokładną kopią figury z mostu Karola w Pradze i należy do najstarszych na Śląsku. W wiekach średnich tuż obok mostu znajdował się dom celnika.

Ratusz z wysoką wieżą zegarową z XIX w , obecny wygląd uzyskał w 1872 r. Nad wejściem znajduje się lew z dwoma ogonami – dawny herb miasta. Witraże na klatce schodowej wykonano w 1990 r. Z wieży ratuszowej, codziennie w południe rozlega się hejnał lądecki. Ratusz jest siedzibą Urzędu Miasta i Gminy. 

Pomnik Trójcy Świętej – pomnik z piaskowca autorstwa Michała Klahra (jego ostatnie dzieło) powstał w latach 1739 – 41. Ufundowany przez Jana Antoniego Reichela jako wotum po pożarze w 1739 r. Na balustradzie otaczającej kolumnę stoją figury świętych: Łukasza Ewangelisty, Antoniego Padewskiego  i Jana Ewangelisty. Wyżej na cokole trójbocznej kolumny stoją: Joachim, Józef i Anna oraz od frontu Maria w scenie koronacji. Zwieńczenie wysokiego trzonu kolumny stanowi Trójca Święta tronująca na globie ziemskim.

Pręgierz-Do kamiennego słupa o wysokości 330 cm i średnicy około 30 cm przywiązywano ludzi, których ówczesne sądy uznały winnymi popełnienia przestępstwa. Ten na lądeckim rynku odnaleziono we wsi Skrzynka w 1966 roku. Pierwotny stał tutaj od XVI w., ale zaginął.

Kawiarnia artystyczna „Dom Klahra”, Rynek 1- W tej kamienicy mieszkała kiedyś rodzina Klahrów, nad portalem wejściowym znajduje się płaskorzeźba Matki Boskiej dłuta Michała Klahra Starszego. Obok wejścia umieszczono tablicę uapmietniającą ważnego dla miasta i regionu artystę. Obecnie w kamienicy mieści się Kawiarnia Artystyczna, gdzie przy dobrej kawie lub herbacie zasmakujemy również odrobinę sztuki.

Galeria artystyczna, Rynek- znajdziemy w niej prace malarskie, rzeźbiarskie oraz rękodzieło artystyczne miejscowych twórców.

Kościół Parafialny Narodzenia NMP – barokowa budowla, poświęcona w 1701 r. Jej wyposażenie  pochodzi z warsztatu najwybitniejszych rzeźbiarzy Ziemi Kłodzkiej tj. Michała i Ignacego Klahra. Widzimy tu m.in. Grupę Ukrzyżowania, ambonę oraz rokokowy konfesjonał. Malowidła na sklepieniu z początku XX wieku są dziełem Wilhelma Reinsha. W kościele znajdują się także cenne 25-głosowe organy.

Góra Trzech Krzyży- To gnejsowe wzniesienie o wysokości 439 m n.p.m. zdobią trzy kalwaryjskie krzyże. Pytanie dlaczego je tutaj postawiono do dnia dzisiejszego pozostaje bez odpowiedzi. Ze szczytu rozciąga się ładna panorama na część miejską Lądka-Zdroju.

Skałki lądeckie– Rejon Trojaka (766 m n.p.m.) i Sztolnych Skał to raj dla wspinaczy skałkowych. Malowniczo położone pośród lasów niewysokie skałki o stromych ścianach spełnią wymagania wszystkich wspinaczy. Na skałki lądeckie składają się dwa elementy: Trojak-rozległy szczyt, którego fragment tworzą skałki zbudowane z gnejsów(Trojan, Skalny Mur, Trzy Baszty, Skalna Brama) oraz Sztolne Skały-mocno rozproszony łańcuch od wysokości 465 m aż do 784 m n.p.m., najciekawsze z nich to: Niżna Mała, Iglica, Skalny Ząb

Góra Trojak-Ulica Leśna to również dobre miejsce startowe do wejścia na górę Trojak (766 m n.p.m.). Jest to jedna z popularniejszych wycieczek z Lądka-Zdroju do malowniczego zgrupowania skałek i platformy widokowej na szczycie. Do celu doprowadzi nas niebieski szlak turystyczny wiodący leśnymi ścieżkami o zróżnicowanym nachyleniu. Po około 45 minutach spokojnego marszu docieramy do platformy widokowej zwanej Belwederem, z której roztacza się piękna panorama Gór Złotych, Gór Bialskich, Masywu Śnieżnika z Czarną Górą i Śnieżnikiem (1425 m. n.p.m.) – najwyższym szczytem w tej części Sudetów, Gór Bystrzyckich oraz widok na Stronie Śląskie i Lądek-Zdrój. Podążając dalej niebieskim szlakiem (również czerwoną trasą wędrówkową nr 3) w kierunku Rozdroża Zamkowego, napotkamy po drodze unikatowe formy skalne – Trzy Baszty oraz Skalną Bramę

Góra Dzielec-Wzniesienie (534 m n.p.m.) górujące nad lewobrzeżną częścią Lądka-Zdroju. Do 1885 roku zwano je Szubieniczną, choć brak jakichkolwiek informacji, że stała tam kiedykolwiek szubienica. Ze szczytu rozciąga się urokliwy widok na Trojaka, Królówkę i Góry Bialskie.  

Jaskinia Radochowska– do 1966 r. największa znana jaskinia w polskiej części Sudetów Wschodnich, ponad 256 metrów podziemnych korytarzy. Zwiedzając Grotę Stalaktytową (dawna nazwa) – wyposażony w latarkę – możesz poczuć się jak odkrywca. Dojście: z Lądka niebieskim szlakiem 1,30 godz. Tel.do przewodnika: 604337846. Czynna 10.00-18.00 od maja do września.Wstęp płatny

Kalwaria na Cierniaku w Radochowie-Od strony wsi prowadzi do niej droga gruntowa, zakończona schodami z ponad 200 kamiennych stopni opatrzonych nazwiskami i nazwami instytucji fundatorów. Obok centralnej kaplicy sztuczna grota z figurą Matki Boskiej. Wokół kościółka rozmieszczone są murowane z cegły klinkierowej stacje Drogi Krzyżowej z obrazami malowanymi na blasze. Około 150m od kalwarii, w drewnianym domu mieszka pustelnik opiekujący się kaplicą. Co roku 5 sierpnia odbywa się w tym miejscu odpust z nabożeństwem przed ołtarzem polowym.

Wieża widokowa na Borówkowej Górze– Borówkowa najwyższy szczyt z wznoszących się nad Lądkiem (900 m n.p.m.) a nazwany tak z racji licznie występujących tam czarnych borówek. Wieża wzniesiona przez Czechów, jest  stalową konstrukcją  z elementami drewnianymi, wysoka na 25,5 m, z tarasem widokowym na wys.24 m.

(źródło CKIR Lądek Zdrój)


Napisz komentarz

Komentarze

mgid.com, 649292, DIRECT, d4c29acad76ce94f
lijit.com, 349013, DIRECT, fafdf38b16bf6b2b
lijit.com, 349013-eb, DIRECT, fafdf38b16bf6b2b
openx.com, 538959099, RESELLER, 6a698e2ec38604c6
appnexus.com, 1019, RESELLER, f5ab79cb980f11d1
improvedigital.com, 1944, RESELLER
pubmatic.com, 161673, RESELLER, 5d62403b186f2ace
admanmedia.com, 925, RESELLER
smartadserver.com, 3713, RESELLER
openx.com, 540866936, RESELLER, 6a698e2ec38604c6
adform.com, 2671, RESELLER
yahoo.com, 59674, RESELLER, e1a5b5b6e3255540
smaato.com, 1100042823, RESELLER, 07bcf65f187117b4
yahoo.com, 58935, RESELLER, e1a5b5b6e3255540
triplelift.com, 11656, RESELLER, 6c33edb13117fd86
pubmatic.com, 158481, RESELLER, 5d62403b186f2ace
smartadserver.com, 3713, RESELLER, 060d053dcf45cbf3
appnexus.com, 15349, RESELLER, f5ab79cb980f11d1
zeta.com, 757, RESELLER
rubiconproject.com, 9655, RESELLER, 0bfd66d529a55807
Xapads.com, 145030, RESELLER
google.com, pub-3990748024667386, DIRECT, f08c47fec0942fa0
Pubmatic.com, 162882, RESELLER, 5d62403b186f2ace
video.unrulymedia.com, 524101463, RESELLER, 29bc7d05d309e1bc
lijit.com, 224984, DIRECT, fafdf38b16bf6b2b
Pubmatic.com, 163319, RESELLER, 5d62403b186f2ace
adyoulike.com, c1cb20fa2bbc39a8f2ec564ac0c157f7, DIRECT
adyoulike.com, a15d06368952401cd3310203631cb18b, RESELLER
rubiconproject.com, 20736, RESELLER, 0bfd66d529a55807
pubmatic.com, 160925, RESELLER, 5d62403b186f2ace
onetag.com, 7a07370227fc000, RESELLER
lijit.com, 408376, RESELLER, fafdf38b16bf6b2b
spotim.market, sp_AYL2022, RESELLER, 077e5f709d15bdbb
smartadserver.com, 4144, RESELLER
nativo.com, 5848, RESELLER, 59521ca7cc5e9fee
smartadserver.com, 4577, RESELLER, 060d053dcf45cbf3
appnexus.com, 13099, RESELLER
pubmatic.com, 161593, RESELLER, 5d62403b186f2ace
rubiconproject.com, 11006, RESELLER, 0bfd66d529a55807
onetag.com, 7cd9d7c7c13ff36, DIRECT
ssp.e-volution.ai, AJxF6R4a9M6CaTvK, RESELLER
rubiconproject.com, 16824, RESELLER, 0bfd66d529a55807
adform.com, 2664, RESELLER, 9f5210a2f0999e32
appnexus.com, 11879, RESELLER, f5ab79cb980f11d1
appnexus.com, 15825, RESELLER, f5ab79cb980f11d1
smartadserver.com, 1247, RESELLER, 060d053dcf45cbf3
smaato.com, 1100056735, DIRECT, 07bcf65f187117b4
smaato.com, 1100004890, DIRECT, 07bcf65f187117b4
rubiconproject.com, 24600, RESELLER, 0bfd66d529a55807
sharethrough.com, iBAzay96, RESELLER, d53b998a7bd4ecd2
pubmatic.com, 156177, RESELLER, 5d62403b186f2ace
pubmatic.com, 161674, RESELLER, 5d62403b186f2ace
insticator.com,15188195-e4cc-40b1-98f1-d6390cc63cbb,RESELLER,b3511ffcafb23a32
rubiconproject.com,17062,RESELLER,0bfd66d529a55807
video.unrulymedia.com,136898039,RESELLER
sharethrough.com,Q9IzHdvp,DIRECT,d53b998a7bd4ecd2
pubmatic.com,95054,DIRECT,5d62403b186f2ace
lijit.com,257618,RESELLER,fafdf38b16bf6b2b

sonobi.com, 4dd284a06a, RESELLER, d1a215d9eb5aee9e
appnexus.com, 15825, RESELLER, f5ab79cb980f11d1
Media.net, 8CUTQ396X, DIRECT
video.unrulymedia.com, 926913262, RESELLER

 

<div data-type="_mgwidget" data-widget-id="1768557">

</div>

<script>(function(w,q){w[q]=w[q]||[];w[q].push(["_mgc.load"])})(window,"_mgq");

</script>

ZASTRZEŻENIE PODMIOTU UPRAWNIONEGO DOTYCZĄCE EKSPLORACJI TEKSTU I DANYCH

Dokonywanie zwielokrotnień w celu eksploracji tekstu i danych, w tym systematyczne pobieranie treści, danych lub informacji ze strony internetowej tuolawa.pl i publikacji przy użyciu oprogramowania lub innego zautomatyzowanego systemu („screen scraping”/„web scraping”) lub w inny sposób, w szczególności do szkolenia systemów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji (AI), bez wyraźnej zgody wydawcy - RYZA Sp. z o.o. jest niedozwolone. 

Zastrzeżenie to nie ma zastosowania do sytuacji, w których treści, dane lub informacje są wykorzystywane w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe. Szczegółowe informacje na temat zastrzeżenia dostępne są TUTAJ

KOMENTARZE
Autor komentarza: RedaktorTreść komentarza: Ciekawy pomysł, może zamiast wyręczać Wody Polskie w utrzymywaniu czystości na terenie na którym zarządza, to liczne (niepoliczalne) koła PO powinny zrobić akcję sprzątania terenu który należy do użytkowników garaży. Może tym razem i nawet szef - pan radny miejski ze stowarzyszenia by się pojawił? Argument z kiełbaskami na koniec nie do wzgardzenia.Data dodania komentarza: 18.04.2025, 07:59Źródło komentarza: CZERWONA KARTKA lub MINUS. Cokolwiek, byle zadziałałoAutor komentarza: RedaktorTreść komentarza: A Lasy Państwowe nie mogły zadbać o to miejsce? Coś stało na przeszkodzie?Data dodania komentarza: 18.04.2025, 07:51Źródło komentarza: Gmina przejmuje ruiny zamkuAutor komentarza: JanTreść komentarza: Ruiny średniowiecznego zamku w Jelczu to historia Śląska i historycznie ważne miejsce. Wiele osób Jelcz zna tylko z przez nie. Warto je zagospodarować jako atrakcję turystyczną.Data dodania komentarza: 18.04.2025, 07:48Źródło komentarza: Gmina przejmuje ruiny zamkuAutor komentarza: JacekTreść komentarza: Lotnisko widzę na tej mapce, lotnisko, wtajemniczeni wiedzą o co kaman!Data dodania komentarza: 18.04.2025, 07:36Źródło komentarza: Od jutra jeździmy przez las!Autor komentarza: RybaTreść komentarza: Za każdym silnym dzieckiem, stoi tata z BBSu... Hahaha. Rodzina na swoim!Data dodania komentarza: 18.04.2025, 06:46Źródło komentarza: Dolnośląscy przedsiębiorcy na misji gospodarczej w Abu Dhabi. Wśród nich także oławianieAutor komentarza: MarekTreść komentarza: Jest wiata nikomu niepotrzebna na Żeromskiego za 0,5 mln złotych, będzie ławka dwuosobowa za 120 tys., na siatkówkę i reprezentowanie miasta już nie ma. Pamiętajcie o tym przy urnach. Kwiecień i nie ma już pieniędzy na sport, parodia, a nie burmistrz. PS: Kandydat BBS na jeżdżenie rowerami dookoła miasta też dostał dotację, nawet wyższą niż siatkarki.Data dodania komentarza: 17.04.2025, 20:55Źródło komentarza: Czy "Sobieski" zagra o awans do II ligi?
Reklama
NAPISZ DO NAS!

Jeśli masz interesujący temat, który możemy poruszyć lub byłeś(aś) świadkiem ważnego zdarzenia - napisz do nas. Podaj w treści swój adres e-mail lub numer telefonu. Jeżeli formularz Ci nie wystarcza - skontaktuj się z nami.

Reklama
Reklama