Przed nami kolejny dzień z intensywnymi opadami deszczu i wysokimi sumami opadów. Obowiązują ostrzeżenia meteorologiczne i hydrologiczne, także 3 najwyższego stopnia. W dzień na wschodzie kraju zachmurzenie umiarkowane, okresami duże i w Małopolsce oraz na północnym wschodzie przelotne opady deszczu i tam po południu możliwe burze. Na zachodzie i w centrum kraju zachmurzenie całkowite z opadami deszczu, na Dolnym Śląsku i południu Opolszczyzny okresami o natężeniu umiarkowanym i silnym. W Karkonoszach opady śniegu stopniowo przechodzące w deszcz ze śniegiem i deszcz. Początkowo przejściowy przyrost pokrywy śnieżnej do 5 cm. Największe sumy opadów prognozowane są w województwie dolnośląskim do 50 mm, na południu opolskiego do 50 mm, śląskim do 30 mm, małopolskim do 20 mm. Rano miejscami na wschodzie mgła ograniczająca widzialność do 300 m. Temperatura maksymalna w zachodniej połowie kraju od 11°C do 16°C, chłodniej w rejonach podgórskich Sudetów od 6°C do 8°C, na pozostałym obszarze od 17°C w centrum do 26°C na Podlasiu. Wiatr przeważnie umiarkowany, w zachodniej połowie kraju okresami porywisty, na Przedgórzu Sudeckim w porywach do 65 km/h, północno-zachodni, a na wschodzie, północno-wschodni. W szczytowych partiach Sudetów wiatr od 70 km/h do 90 km/h, w porywach około 140 km/h. W Tatrach porywy wiatru do 60 km/h.
Biometeo
Na przeważającym obszarze kraju pogoda z całkowitym zachmurzeniem i intensywnymi opadami deszczu, kształtowana przez bruzdę niskiego ciśnienia atmosferycznego i ciepły front atmosferyczny, przez większość dnia będzie niekorzystnie wpływać na organizm człowieka.
Na południu i południowym zachodzie, gdzie będzie odczuwalnie ekstremalnie zimno na granicy z bardzo zimno (jak na tę porę roku) i będzie występował umiarkowany stres zimna, przeważnie niekorzystne warunki biometeorologiczne w godzinach wieczornych pogorszą się do bardzo niekorzystnych. W Polsce wschodniej dominować będzie obojętna biotropia pogody.
Rekomendacje
W zachodniej połowie kraju, a zwłaszcza na południowym zachodzie i południu, pogoda z uciążliwymi warunkami termicznymi i z intensywnymi opadami deszczu będzie stwarzała zagrożenie dla ludzi, zwierząt i dobytku. Ze względu na dynamiczną sytuację pogodową należy śledzić ostrzeżenia meteorologiczne, sprawdzać najnowsze komunikaty pogodowe oraz bezwzględnie stosować się do zaleceń służb. Należy unikać przebywania w bezpośrednim sąsiedztwie obniżeń terenu (niecki, rowy melioracyjne, koryta rzek), w których może szybko zbierać się woda. Wskazane jest zabezpieczenie dobytku (np. poprzez parkowanie aut na wzniesieniach), a zwłaszcza ruchomości, które mogą zostać porwane przez płynącą wodę. Szczególną opieką powinny zostać otoczone dzieci, seniorzy oraz osoby przewlekle chore i/lub niesamodzielne. Przed wyjściem z domu należy zaopatrzyć się w odzież o zwiększonej termoizolacyjności (CLO) i środki ochrony przed deszczem (płaszcz przeciwdeszczowy, parasol, nieprzemakalne buty).
W celu ograniczenia nadmiernego wychładzania organizmu należy unikać długiego korzystania z przemoczonej odzieży oraz unikać bezpośredniej ekspozycji na porywy wiatru. Osoby przebywające na południu i południowym wschodzie w czasie przedłużającego się pobytu na terenie otwartym powinny stosować się do zaleceń klasy (-2) obciążenia termicznego (zwłaszcza wieczorem). Jedynie na wschodzie kraju pogoda przez większość dnia będzie stwarzała dogodne warunki do aktywnego spędzania czasu na świeżym powietrzu.
Obowiązują ostrzeżenia meteorologiczne 1, 2 i 3 stopnia przed intensywnymi opadami deszczu oraz ostrzeżenia hydrologiczne 2 i 3 stopnia.
Sytuacja jest dynamiczna, ostrzeżenia mogą być aktualizowane, prosimy o śledzenie komunikatów i ostrzeżeń na naszych stronach internetowych i kanałach w Social Mediach.
Napisz komentarz
Komentarze