- Taka inwestycja to nakład ogromnych sił i środków oraz osobistego zaangażowani ludzi, którzy się na tym znają - powiedział na wstępie Paweł Trawka, rzecznik prasowy Caritas Archidiecezji Wrocławskiej, witając gości przybyłych na uroczystość i dziękując zaangażowanym w realizację inwestycji.
Ksiądz Dariusz Amrogowicz, dyrektorem Caritas, przypomniał, że budynek, w którym mieści się oławski oddział Caritas, pochodzi z XVII wieku. Na przestrzeni lat pełnił przeróżne funkcje, a w roku 2000 decyzją Rady Miejskiej w Oławie został przekazany Caritas Archidiecezji Wrocławskiej, aby móc pełnić społeczne funkcje. W roku 2004, czyli 20 lat temu, została tu otwarta stołówka, która zaczęła wydawać posiłki potrzebującym. Z czasem powstało też hospicjum domowe, medycyna szkolna, długoterminowa i środowiskowa. Powstało więc centrum opieki medycznej i jadłodajnia.
- Idziemy z pomocą chorym i tym, którzy potrzebują wsparcia w cierpieniu, a także tym, którzy przeżywają trudności spowodowane kryzysem bezdomności, osobom starszym, schorowanym, które nie dają sobie rady w życiu - mówił.
Remont budynku rozpoczął się w listopadzie minionego roku. W tym czasie przeszedł gruntowne zmiany i termomodernizację. Wymieniono dach, uzupełniono więźbę dachową, która była bardzo zniszczona, co teraz pozwoliło na zagospodarowanie strychu i powstanie tam magazyn sprzętów dla osób niepełnosprawnych. Obiekt ocieplono 20-centymetrowym styropianem, wymieniono w nim wszystkie okna. Każde pomieszczenie ma indywidualnie regulowaną temperaturę. Obiekt dostosowano także do potrzeb osób niepełnosprawnych. Powstała winda, dzięki której takie osoby mogą teraz swobodnie przedostać się na piętro, więc teraz tam ulokowano stację opieki. Do tej pory musiała być na parterze. Na piętrze powstała też stołówka, gdzie spokojnie można będzie zjeść posiłek. Całkowicie wyremontowano i wyposażono w nowy sprzęt także kuchnię, w tym kupiono nowe kotły. Teraz jednorazowo można w nich ugotować 300 litrów zupy, czyli dwa razy więcej niż dotychczas. W budynku zainstalowano także nowe ogrzewanie na sufitowe zintegrowane z zewnętrzną pompą ciepła. W budynku zastosowano też inne nowoczesne rozwiązania i systemy bezpieczeństwa, dzięki czemu obiektem można zarządzać zdalnie, a w sytuacjach zagrożenia szybko podjąć interwencję.
- Budynek stał się więc przyjazny środowisku i dostosowany do najnowszych norm obecnie obowiązujących - podsumowuje ksiądz dyrektor. - Jesteśmy wdzięczni wszystkim, którzy przyczynili się do tego wielkiego dzieła i do tego, że będziemy mogli ten obiekt przez długie lata eksploatować na rzecz potrzebujących ubogich i w kryzysie bezdomności - dodał.
Obiekt pobłogosławił i poświęcił metropolita wrocławski ks. arcybiskup Józef Kupny.
- Aniołowie nie spadają z nieba, ale rodzą się też tutaj na ziemi - powiedział. - Te anioły, które rodzą się na ziemi - czyli państwo - też jesteście takimi, którzy się opiekują. Tymi, którzy są w kryzysie bezdomności, niepełnosprawnymi, osobami starszymi i wszystkimi, którzy tej pomocy potrzebują. Jest dla mnie ogromną radością i zaszczytem, że mogę państwu podziękować za posługę tym, którzy sobie nie radzą. Dziękuję księdzu dyrektorowi, który cały czas informował mi o przebiegu prac, ale i wszystkim innym, którzy byli zaangażowani w to, by ten budynek tak pięknie wyglądał. Myślę, że przez prace na rzecz potrzebujących stajemy się bardzo wiarygodni, to znaczy my - Kościół, my - kapłani, którzy głosimy i zachęcamy do tego, by być otwartym na potrzeby bliźnich. To czyni nas wiarygodnymi i chcemy takimi być, chcemy pokazywać, że nawet ta działalność społeczna, charytatywna jest dla Kościoła szalenie ważna. Dziękuje też sponsorom, którzy współfinansowali to przedsięwzięcie oraz tym, którzy zabiegali o pozyskanie środków na ten cel, pisali granty.
Po poświęceniu budynku z zewnątrz arcybiskup poświęcił też każde pomieszczenie z osobna, zwiedzając przy tym cały obiekt.
Całkowity koszt remontu wyniósł 2 620 000 zł. Z tego w ramach Krajowego Planu Odbudowy Caritas pozyskało 2 130 000 zł. Brakująca kwotę Caritas pokryło ze środków odłożonych z darowizn przekazywanych im przez ludzi w poprzednich latach.
Więcej zdjęć w galerii niżej....
Napisz komentarz
Komentarze