Październik to międzynarodowy miesiąc komunikacji alternatywnej i wspomagającej. Przyłączając się do promocji tego wydarzenia 29 października 10 uczniów oławskiej szkoły specjalnej za pomocą swoich komunikatorów przeprowadziło wywiad z wicestarostą.
- Chodzi o to, by szerzyć świadomość na temat tego, że osoby niemówiące też mogą się komunikować i robią to na różne sposoby - tłumaczy Magdalena Paluch, koordynator zespołu AAC w oławskiej szkole specjalnej - Poprzez gesty, obrazy, tablety z oprogramowaniem, switche, BiG Macki i tym podobne urządzenia, które są dopasowywane indywidualnie do ich potrzeb i umiejętności, aby jak najlepiej dana osoba mogła kontaktować się z otoczeniem. Chodzi o to, by pokazać, że dzięki tym urządzeniom każda z tych osób ma głos. Poprzez dzisiejsze spotkanie natomiast chcemy, by przedstawiciele władz starostwa zobaczyli nas i dowiedzieli się, że można się komunikować inaczej i że nasi wychowankowie, uczniowie też mogą być reporterami.
Każdy z uczniów przyszedł do starostwa z własnym komunikatorem i jak przystało na profesjonalnego reportera najpierw się przedstawił, powiedział parę słów o sobie, a później zadał pytanie. Głównie o sprawy prywatne - czyli jaką muzykę i których wykonawców wicestarosta lubi najbardziej, jakie zwierzęta preferuje i dlaczego, jaki ma samochód albo jak spędza wolny czas. Szefowa starostwa nie uchylała się od odpowiedzi, co chyba spodobało się początkującym reporterom, bo na koniec poprosili ją o wspólne zdjęcie i wymienili się upominkami.
Napisz komentarz
Komentarze