Tarcza sprzęgła - co to?
Tarcza sprzęgła jest jednym z najważniejszych komponentów układu odpowiadającego za przeniesienie napędu. Odbiera ona moment obrotowy z koła zamachowego jedno- lub dwumasowego i przenosi go do wałka sprzęgłowego skrzyni biegów. Tarcza zbudowana jest z kilku kluczowych elementów, takich jak okładziny cierne, tarcza nośna, piasta, nit okładzin i nit piasty. Często posiada ona też sprężyny, które mają za zadanie tłumić wibracje generowane przez jednostkę napędową.
Jak wygląda zużyta tarcza sprzęgła?
W miarę zużywania się tarcza sprzęgła staje się coraz cieńsza, przez co nie jest ściskana z wystarczającą siłą. Nie przenosi całego momentu obrotowego z koła zamachowego na wałek sprzęgłowy, a następnie na skrzynię biegów. Gdy tarcza staje się zbyt cienka, przestaje pracować w odpowiedni sposób, co powoduje ślizganie się sprzęgła. Chwilowym rozwiązaniem tego problemu może być ostrożna jazda i unikanie nagłego przyspieszania. Jednak tej usterki nie wolno bagatelizować. Należy ją jak najszybciej usunąć poprzez wymianę sprzęgła.
Co wskazuje na zużycie tarczy sprzęgła?
Zużycie tarczy sprzęgła objawia się w następujący sposób:
- wzrost obrotów silnika przy braku wzrostu prędkości w czasie przyspieszania;
- zapach palonej tarczy sprzęgła nasilający się podczas ruszania i jazdy pod górę;
- problemy z płynnym ruszaniem z miejsca, szczególnie na wzniesieniach;
- ślizganie się sprzęgła;
- głośna praca silnika pomimo braku przyspieszenia pojazdu;
- szarpanie przy ruszaniu.
Objawów tych nie należy ignorować. W przeciwnym razie mogą wystąpić znacznie poważniejsze problemy, wpływające na bezpieczeństwo jazdy i koszty eksploatacji pojazdu.
Grubość tarczy sprzęgła
Aby ocenić, czy tarcza sprzęgła wymaga wymiany, warto sprawdzić, jaką grubość miała pierwotnie. Grubość nowej tarczy wynosi zazwyczaj 6-9 mm. Jednak należy mieć na uwadze, że grubość ta może się różnić w zależności od modelu pojazdu, do którego jest przeznaczona.
Tarcze najczęściej trzeba wymienić, gdy ich grubość zmniejszy się o 2 mm w porównaniu do grubości, jaką miały początkowo. Można przez to rozumieć, że wymiana jest konieczna, gdy ich grubość zmniejszy się o 1 mm z każdej strony. Jeśli tarcze zużywają się nierównomiernie, ważna jest ich wcześniejsza wymiana. W takiej sytuacji należy również ustalić, co powoduje nierównomierne ścieranie.
Jak sprawdzić stan tarczy sprzęgła?
Stan tarczy można ocenić, regulując jałowy skok pedału sprzęgła. Po dokonaniu regulacji należy sprawdzić, czy przy włączaniu pierwszego biegu pojawia się jakikolwiek opór. Jeśli opór nie wystąpi, może to świadczyć o zużyciu tarcz sprzęgła. Zasada jest prosta: im mniej musimy wciskać pedał sprzęgła, tym większe zużycie tarcz.
Jak wymienić tarczę sprzęgła?
Wymiana tarczy sprzęgła to skomplikowany proces, który wymaga zastosowania odpowiednich narzędzi, doświadczenia i wiedzy. Wiąże się z koniecznością demontażu skrzyni biegów, dlatego jest bardzo czasochłonna i trudna do przeprowadzenia bez specjalistycznych umiejętności. Z tego względu najlepiej powierzyć ją doświadczonym mechanikom. Decydując się na usługi profesjonalistów, można mieć pewność, że wymiana przebiegnie sprawnie i profesjonalnie.
Tarcza sprzęgła - gdzie kupić?
Tarczę sprzęgła można kupić zarówno stacjonarnie, jak i przez Internet. Dostępna jest ona w lokalnych sklepach motoryzacyjnych oraz tych działających online. Oferowana jest też przez autoryzowane punkty dealerskie. Aby poznać różne źródła, gdzie można nabyć tarczę sprzęgła, warto zapoznać się z artykułem na stronie: https://przemyslenianieznanegosportowca.pl/gdzie-kupowac-czesci-do-samochodow/.
(tekst sponsorowany)
Napisz komentarz
Komentarze